Wymagający (ambitny) pakiet podręczników/ćwiczeń, klasa 2.

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

szwejk
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-31, 00:26
Kto: rodzic
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Wymagający (ambitny) pakiet podręczników/ćwiczeń, klasa 2.

Postautor: szwejk » 2017-01-31, 00:44

Poszukuję wymagającego, czyli ,,ambitnego" pakietu (podręczniki i ćwiczenia) dla klasy 2.

W pierwszej klasie miałem do czynienia z Nowe JUŻ W SZKOLE. Zastanawiam się, jak się on ma do pakietu Elementarz XXI wieku. Trudność potęguje fakt, że zgodnie z moimi dzisiejszymi poszukiwaniami, są dwa zestawy o nazwie Elementarz XXI wieku. Nawet na stronie Nowej Ery są dwie pozycje w menu. Ten rekomendowany (około 2015r) wydaje się być okrojoną wersją tego starszego (około 2013r). Czy mam rację?

A może są jeszcze inne ,,ambitne" pakiety.

P.S. To mój pierwszy wpis na tym forum. :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wymagający (ambitny) pakiet podręczników/ćwiczeń, klasa 2.

Postautor: linczerka » 2017-01-31, 08:11

szwejk pisze:Poszukuję wymagającego, czyli ,,ambitnego" pakietu (podręczniki i ćwiczenia) dla klasy 2.

szwejk pisze:W pierwszej klasie miałem do czynienia z Nowe JUŻ W SZKOLE.

:shock:
Nic dziwnego, że nie znajdujesz. Proponuję zajrzeć na stronę MEN.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

szwejk
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-31, 00:26
Kto: rodzic
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Wymagający (ambitny) pakiet podręczników/ćwiczeń, klasa 2.

Postautor: szwejk » 2017-01-31, 12:57

linczerka pisze:Nic dziwnego, że nie znajdujesz. Proponuję zajrzeć na stronę MEN.

Dzięki za sugestię. Zajrzałem na stronę MEN i znalazłem takie dwie listy:
https://podreczniki.men.gov.pl/dopuszczone_lista3.php?file=szko%C5%82a%20podstawowa%20(kl.%20I-III)
https://podreczniki.men.gov.pl/dopuszczone_lista1.php?file=szko%C5%82a%20podstawowa%20(kl.%20I-III)

Nie za bardzo wiem, czym się różnią te listy. Jak rozumiem, Pani sugestia była taka, by przejrzeć, co tam MEN proponuje i potem zasięgnąć języka o nich w internecie lub pójść do biblioteki i wziąć każdą z propozycji do ręki i porównać, aby znaleźć te ,,ambitne".

Ja wolałem zapytać o to osób bardziej doświadczonych, bo ja sam mógłbym na takie szukanie zużyć wiele godzin, a dla osób, które mają większe rozeznanie, jakieś uwagi o ,,ambitności" podręczników to kilka minut (i radość, że się komuś pomogło :) ). Ponadto, jest to chyba (?) lista podręczników, które są dostosowane (okrojone) do obecnej podstawy programowej i ewentualnie do zawirowań z sześcio- i siedmiolatkami. Myślę, że dlatego Nowa Era okroiła swój Elementarz XXI wieku. Ja, ponieważ szukam podręcznika, który ułatwiałby naukę możliwie szerokiej gamy tematów (i możliwie głęboko), nie interesuję się tymi wytycznymi ministerstwa i zależy mi jedynie, by ogarniał podstawę programową.

Ponieważ jestem na forum głównie dla nauczycieli wspomnę w razie czego, że nie szukam pakietu podręczników, aby na ich podstawie uczyć dzieci w szkole. Ze względu na miejsce zamieszkania mam dziecko w edukacji domowej, które dobrze sobie radzi, więc chciałbym zobaczyć, czy kontynuować Nowe już w szkole (córce się chyba podoba, a w każdym razie daje radę), czy może wybrać coś ambitniejszego (jeśli jest). Słyszałem dobre opinie o Elementarzu XXI wieku. Miałem dodatkowo (w klasie I) jedne ćwiczenia rozszerzone z Gry w kolory (jakieś zintegrowane: matematyka, przyroda, itp.) i podobały mi się.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wymagający (ambitny) pakiet podręczników/ćwiczeń, klasa 2.

Postautor: linczerka » 2017-01-31, 15:48

"Nowe już w szkole" zostało wycofane kilka lat temu.
Obecnie podręcznik jest jeden obowiązujący - zwany ministerialny lub rządowy.
Do niego są ćwiczenia dostosowane z różnych wydawnictw.
Nowa Era ma skorelowane z tym podręcznikiem "Nasze ćwiczenia".
Elementarz XXI wieku jest/był przejściowym.
W każdym wydaniu różnych ćwiczeń są błędy merytoryczne.
W sumie nie musisz mieć podręcznika. Patrz na materiał ćwiczeniowy, a Internet jest bogactwem możliwości, np. http://www.bc.ore.edu.pl/Content/263/ro ... manska.pdf
Tak na marginesie, tylko jeden raz użyłam matematyki "rządowej".
Pracuję na materiałach własnych i ćwiczeniowych.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

szwejk
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-31, 00:26
Kto: rodzic
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Wymagający (ambitny) pakiet podręczników/ćwiczeń, klasa 2.

Postautor: szwejk » 2017-01-31, 19:25

Dziękuję za odpowiedź i za sugestie.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”