Początki programowania.

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Skiba78
Posty: 1
Rejestracja: 2019-11-04, 16:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Początki programowania.

Postautor: Skiba78 » 2019-11-04, 16:57

Umiejętność programowania jest obecnie jedną z kluczowych sprawności, traktowaną na równi z umiejętnością pisania oraz czytania. Nie jest jednak tak obszernie przygotowana metodycznie jak nauka pisania i czytania.Gdzie się szkolicie i gdzie szukacie pomysłów na zajęcia wprowadzające programowanie w nauczaniu wczesnoszkolnym.

Awatar użytkownika
mk27x
Posty: 6
Rejestracja: 2019-08-08, 11:46
Przedmiot: Matematyka, Język polski, Informatyka
Lokalizacja: opolskie

Re: Początki programowania.

Postautor: mk27x » 2019-11-12, 15:28

Nie przesadzałbym z tą kluczową sprawnością, chyba że ma Pan/i na myśli programowanie... No nie wiem, programu w pralce. Jeśli chodzi o to gdzie warto się uczyć, to wszystko zależy od wyboru technologii. Moim zdaniem najlepiej przerobić podstawy teorii danego języka (jakieś tam instrukcje warunkowe, pętle itd.), później napisać samemu prosty program, przerabiać bardziej zaawansowanie i tak dalej. U mnie najlepiej zadziałała po prostu praktyka, polecam.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Początki programowania.

Postautor: ann » 2019-11-12, 18:37

mk27x pisze: Moim zdaniem najlepiej przerobić podstawy teorii danego języka (jakieś tam instrukcje warunkowe, pętle itd.), później napisać samemu prosty program, przerabiać bardziej zaawansowanie i tak dalej. U mnie najlepiej zadziałała po prostu praktyka, polecam.

Pytanie dotyczy edukacji wczesnoszkolnej ;)

Robię programowanie z I-III w ramach edukacji informatycznej. Mam to szczęście, że sporo pomysłów jest już w podręcznikach - głównie oparte na Scratchu. Ja rozszerzam to jeszcze o Baltiego. Później w IV-VIII jest kontynuacja :)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

CeRen
Posty: 1
Rejestracja: 2019-11-20, 00:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Początki programowania.

Postautor: CeRen » 2019-11-20, 00:21

Ja trafiłam na ciekawy pomysł gry reklama, która ma swoje wersje dla starszych grup w przedszkolu i w dla młodszych klas w szkole podstawowej. Przedszkolaki graja na dywaniku specjalnymi poduszkami a starsze dzieci graja na planszach. Zasady podobne do szachów z elementami nagradzania, motywowania, współpracy. Byłam na szkoleniu metodycznym dla nauczycieli zorganizowanym w zaprzyjaźnionej szkole.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron