Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Nowicjuszka1977
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-25, 12:14

Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: Nowicjuszka1977 » 2008-02-25, 12:15

Witam, jestem początkującym nauczycielem i największą trudnością dla mnie jest utrzymanie porządku w czasie lekcji. Uczę klasę I i trudno mi utrzymać 7 letnie dzieci w ciszy i skupieniu. Jak z nimi postępować? Czy upominać, w jaki sposób nagradzać a jak karać żeby było to skuteczne?
Nie mam pomysłów...

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: Ingeborga » 2008-02-25, 12:54

warto poczytać poprzednie tematy i posty...
...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: dushka » 2008-02-26, 09:05

A mnie od razu zastanawia czego na studiach uczą. :roll:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: dushka » 2008-02-26, 09:33

No wiesz, miwues - nie jestem uszczypliwa konkretnie do założycielki wątku. Tor raczej pytanie ogólne było - sama kończyłam wczesnoszkolną edukację zintegrowaną i uczyłam 7latki (a nawet przedszkolaki). Na studiach miałam zajęcia z kapitalną kobietą - praktykiem która pokazywała nam, podpowiadała, jak zająć się (pod katem wychowania/zachowania) takimi maluchami.

Wiem, że da się to na studiach pokazać, dlatego zastanawia mnie, czemu tak często nauczyciele zadają takie pytanie - JAK?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: dushka » 2008-02-26, 12:35

Owszem. Ja trafiłam na kobietę, która żyła uczeniem - uczeniem małych dzieci. Pasja wyłaziła z niej uszami.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: malgala » 2008-02-26, 14:58

A ja doceniam tych, co pytają. Widać wtedy, że chcą, szukają sposobów, próbują. Wiele razy miałam już do czynienia z takimi, którzy uważali, że skoro skończyli studia to już wszystko doskonale wiedzą i obrażali się za życzliwe koleżeńskie nawet nie tyle uwago, co bardziej sugestie.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: dushka » 2008-02-26, 15:18

Malgala - nie napisałam, że uważam pytanie za głupie. Stwierdziłam nasuwający się fakt.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: malgala » 2008-02-26, 15:42

Wcale nie twierdzę, że tak napisałaś. Wyraziłam tylko swoją opinię o młodych nauczycielach. :D

Awatar użytkownika
sylfiaaa
Posty: 13
Rejestracja: 2008-02-23, 15:18

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: sylfiaaa » 2008-02-26, 17:38

dushka.... ja jesszcze nie jestem nauczycielem ale koncze studia, jestem na 5 roku. W ciagu 5 lat studiów nie miałam nic na temat w jaki sposób utzrymać porządek w klasie aby dzIeci słuchały a nie zajmowały się czymś innym . Pomimo ż to studia dzienne mało praktyki wg mnie , zreszta jak wszędzie ehhh. Aktualnie jestem na praktyce w szkole. Dzis skonczyłam tygodniowe prowadzie zajęć w I klasie . Nie dziwie się czemu Nowicjuszka1977 zadała takie pytanie. Klasa którą dostałam jak sie okazało to najgrsza spośród możliwych pod względem zachowania. Jak byłam na hospitacji wystraszyłam się tych dzieciakow :shock:
Pani, która prowadzi klasę znalazła jednak sposób .
Po każdym dniu następuje podsuwanie swojego zachowania w klasie i w czasie przerwy. Dzieci same się oceniają a nauczyciel zgadza się albo nie.
Dzieci dostają karteczki z konturami kwiatuszków, wklejają na końcu zeszytu w linie np. i maluja kwiatuszki w zależności od swojego zachowania . 20 dni w miesiącu, więc 20 kwiatuszków .Dzieci nad każdym kwiatuszkiem wpisują date/.
Czerwony - wzorowe zachowanie
Zielony- bardzo dobre zachowanie
Brązowy - było jedno upomnienie
Czarny- było duzo upomnień
Musze powiedziec że sposób jest skuteczny. Dzieci które dostaja czarne kwiatuszki na drugi dzien juz są grzeczniejsze. Gdyż rodzice widzą jak zachowywali się w szkole i jest im troche wstyd no i muszą się tłumaczyć ze swojego zachowania a zarazem chcą się poprawić. To naprawde skuteczne :jupi: :flower:

Uwaga!! Wiem że to dzieci które mają dopiero po 7 lat ale dobrze wiedzą że zachowywali się źle i sami malują czasem kwiatuszki na czarno. Szczególnie łobuzy ;)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: dushka » 2008-02-26, 20:33

U nas wielu nauczycieli stosuje pieczątki wzorkowe :)

uczenn
Posty: 10
Rejestracja: 2008-02-27, 08:36

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: uczenn » 2008-02-27, 09:58

A u mnie tez wielu nauczycieli nie daje sobie z tym rady. I widac po nich ze tez nie maja pomyslow ;p.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: renati23 » 2008-03-04, 19:54

miwues, dobre, dobre :twisted: :twisted: :twisted:

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: motylek8 » 2008-03-25, 15:09

miwues pisze:Ten sposób z kwiatuszkową samooceną może być skuteczny.

Owszem, sposób jest skuteczny - u nas po prostu dzieci dostają kropki na ogólnej tablicy, a jeśli dzieic wyjątkowo źle się zachowują, dostają 'wpis' do zeszytu do korespondencji. Problem jest jednak taki, że rodzice najzwyczajniej nie zaglądają do takich zeszytów więc skoro dziecko widzi, że nie ponosi większych konsekwencji swojego zachowania (bo do maluchów nie zawsze dociera, że bedzie miał np. obnizone zachowanie), to dlaczego mają siedzieć grzecznie przez 45 minut?

lolcia088
Posty: 13
Rejestracja: 2008-03-09, 11:57

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: lolcia088 » 2008-03-27, 18:33

Myśle że zamiast kwiatuszków mozna by było stawiać dziecią literki, jako pewnego rodzaju oceny. jesli dostanie ,,A'' rodzic je pochwali a jesli np. ,,D '' nie będzie zachwycony. i może tym wpłynie na dziecko... a ono bedzie grzeczniejsze na lekcjach. literka ''D'' za zachowanie na lekcji, do podpisu przez rodzica.. grozi karą.... Co o tym myślicie?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji

Postautor: ann » 2008-03-27, 19:16

lolcia088 pisze:Myśle że zamiast kwiatuszków mozna by było stawiać dziecią literki, jako pewnego rodzaju oceny. jesli dostanie ,,A'' rodzic je pochwali a jesli np. ,,D '' nie będzie zachwycony.

Auć... bolało ;)
Ja myślę, że do maluchów bardziej przemawiają kwiatuszki, chmurki czy inne słoneczka.
Pamiętam, że mój brat oceny liczbowe od 1 do 6 (aczkolwiek symbolicznie - tak naprawdę bez większego, poza informacyjnym, znaczenia; tak, żeby dzieciaki poznały te oceny przed IV klasą) miał wprowadzane stopniowo w III klasie
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”