Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
arwena2
Posty: 48
Rejestracja: 2009-01-25, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: arwena2 » 2010-04-28, 18:26

Jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej,uczę w kl.I I i mam pewien problem,który mam nadzieję pomożecie mi rozwiązać.Chodzi mi o sposób zwracania się niektórych rodziców do mnie i nie tylko.Z moich obserwacji wynika,że także także do innych nauczycieli.Do formy "Pani" dodają jeszcze ...imię,czyli np.np.Pani Aniu.Dodam,że z mojej strony nie było żadnej poufałości,zawsze zwracam się do rodziców stosując formę:Pani lub Pan.Myślę,że jest to także dowód zachowania pewnego naturalnego szacunku i dystansu,który powinien obowiązywać w zachowaniu relacji między rodzicem a nauczycielem.Muszę przyznac,że bardzo mi to nie odpowiada ,wręcz drażni.I tu problem.W jaki sposób,nie urażając nikogo można zaoponować,że tego nie akceptuję w delikatnej formie.Zależy mi oczywiście na dobrych relacjach z tymi rodzicami.Wiem również,że w przedszkolu rodzice przyzwyczajeni są do takiej poufałości z wychowawcami,a później przedkładają to na zachowanie się w szkole, w relacjach z nauczycielem.Proszę o radę!

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: dushka » 2010-04-28, 19:11

No wiesz, jeśli do mnie rodzic zwraca się pani Agnieszko, nie widzę w tym żadnego problemu. Może dlatego, że to klasa integracyjna, od 1 klasy byłyśmy we dwie, dzieci też tak do nas si zwracały (no jakoś nas trzeba było rozróżnić ;) ). Ale myślę, że nie w formie leży kwestia szacunku, ale raczej w sposobie wypowiedzenia, w traktowaniu cię i tak dalej. Zwyzywać człowieka można i nazywając go po nazwisku, olać jego zalecenia również. Ja też często do rodziców zwracam się Pani Aniu, dajmy na to - no, ale może to kwestia charakteru ;)

Awatar użytkownika
arwena2
Posty: 48
Rejestracja: 2009-01-25, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: arwena2 » 2010-04-28, 19:49

Zimna nie jestem,wręcz przeciwnie.Jestem miła i serdeczna do rodziców i moich uczniów.Uważam jednak że poufałość uwidaczniająca się w używaniu opisanej przeze mnie formy zwracania się do nauczyciela nie jest stosowna,chyba że dwie strony zwracają się tak do siebie i to akceptują.Ja tak do rodziców się nie zwracam i oczekuję wzajemności.Ciekawe, czy jestem odosobniona w swoim poglądzie?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: vuem » 2010-04-28, 20:12

No ale forma "Pani Aniu" jest formą zakorzenioną w naszej kulturze i nie o poufałości świadczy, ta brzmi negatywnie, ale o serdeczności.

Pewnie bardziej byś narzekała, gdyby traktowano Cię w sposób z drugiego bieguna.

Masz rodziców, którzy Cie lubią, bo przecież nie tytułowali by Cie w ten sposób i jeszcze źle?

Najgorszą rzeczą jaką byś mogła zrobić, to próbować to zmienić i prosić te mamy o zmianę zwyczaju.

Dopóki nie chcą przejść na ty i zaraz zabrać Cię na wódkę moim zdaniem relacje są jak najbardziej zdrowe. :wink:


Zaakceptuj to, a najlepiej zacznij lubić ... Pani Aniu :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: dushka » 2010-04-28, 20:37

Jak pisałam - można do mnie powiedzieć Pani Agnieszko grzecznie, a można Pani Iksińska tak, że aż odrzuca. Dla mnie to trochę taki wydumany problem ;)

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: hanamat » 2010-04-29, 13:42

Zgadzam się, że to jest wydumany problem. Do mnie rodzice i uczniowie zwracaja się pani Haniu, bo nawet sama tak zaproponowałam. Uczę już 30 lat i nie razi mnie wcale, że 25-letnia matka/ojciec ucznia w ten sposób sie zwracaja, ale skoro dla ciebie to duzy problem, poproś na zebraniu z rodzicami, by zwracali sie do ciebie w ustalonej formie, uzasadniajac przy tym swoje stanowisko w tejże sprawie.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: vuem » 2010-04-29, 14:24

hanamat pisze:poproś na zebraniu z rodzicami, by zwracali sie do ciebie w ustalonej formie, uzasadniajac przy tym swoje stanowisko w tejże sprawie.


Chciałbym posłuchać komentarzy po zebraniu :wink:

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: Jolly Roger » 2010-04-29, 14:35

szczerze to nie bardzo rozumiem gdzie jest problem. Jeśli nie pani Aniu to jak mają się zwracać. pani Kowalska? Czy bezosobowo proszę pani?
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
arwena2
Posty: 48
Rejestracja: 2009-01-25, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: arwena2 » 2010-04-29, 19:28

Oczywiście :Proszę Pani.Ja tak również zwracam się do rodziców.Dziękuję za odpowiedzi.Szanuję Wasze stanowisko,jest ono jednoznaczne,jednak nie do końca mnie ono przekonuje i nie muszę się oczywiście z nim zgadzać.Mój dylemat pozostał bez zmian.Ciekawe,jak to jest na wyższych szczeblach nauki,np.w gimnazjum lub liceum?

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: dddddd » 2010-04-29, 21:01

A ja zgadzam się z tobą u nas w szkole zwracamy uczniom na to uwagę. Z rodzicami jest różnie, ale generalnie jestem za formą Pani. Mam własne dzieci w różnych szkołach i uważam, że dodawanie imienia to swego rodzaju poufałość. Dodam tylko takie przysłowie ,,Jak się nie będą Ciebie bali, to będą się z Ciebie śmiali".Oczywiście nie chodzi mi w tym kontekście o sianie postrachu, ale o pewnego rodzaju dystans, który powinien być zachowany. Nauczyciel to nie koleżanka dla dzieci ani rodziców, a absolutnie nie uważam, że jest to zgrywanie jaśniepani. Czy gdybyśmy poszły do sądu a sędzina byłaby naszą znajomą to zwracalibyśmy się do niej Pani Aniu? A czy do dyrektora szkoły mówimy Pani Kasiu? Nie tylko używamy formy pani dyrektor, i wcale nie świadczy że jest zimna i wyniosła. Uczmy szanować się i wymagajmy tego od innych. A ja dam Ci radę, powiedz rodzicom, że dzieci nie powinny zwracać się w tkiej formie do nauczyciela i zobaczysz, że i część rodziców również tak zrobi.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: Andulencja » 2010-04-29, 22:08

A ja uczę głównie w gimnazjum i dzieciaki różnie się do mnie zwracają. Oczywiście - proszę pani, ale też pani Aniu. I to lubię, nawet bardzo. Czasami jak dzieciak wchodzi do pokoju i pyta, czy mogę prosić panią D..(nazwisko) to jest to normalne, ale jak w klasie , czy na korytarzu dzieciak zwraca się do mnie w jakiejś sprawie i mówi pani D..(nazwisko), to wydaje mi się trochę sztuczne i nienaturalne.
Osobiście nie zwracam się do ucznia po nazwisku (nawet sprawdzając listę).
Rodzice mówią różnie: Proszę pani, pani Anno / Aniu -wszystko zależy od częstotliwości wizyt :D lub tematu rozmowy. Często zmniejszając dystans pomiędzy nauczycielem i rodzicami, czy między nauczycielem i uczniami (oczywiście wszystko w granicach rozsądku) łatwiej się pracuje.

Awatar użytkownika
arwena2
Posty: 48
Rejestracja: 2009-01-25, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: arwena2 » 2010-04-30, 17:11

dddddd :lol: !

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: dddddd » 2010-05-01, 22:01

Miło, że się zgadzamy

Pearl
Posty: 68
Rejestracja: 2010-09-05, 21:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: Pearl » 2011-09-02, 15:22

Jak najbardziej forma pani XXX jest dla mnie formą grzecznościową. Nie widzę tutaj jakiejś większej poufałości, z którejkolwiek strony.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak rodzice uczniów powinni zwracać się do nauczyciela?

Postautor: Jedliński » 2011-09-02, 16:38

Moim zdaniem to w dużej mierze zależy od standardu-schematu (zwracania się do nauczyciela) obowiązującego w danej szkole (preferowanego przez np. dyrekcję).
Zwracanie się do kogoś w formie Pani (imię) uważam za normalny (nie traktuje go jako poufałość).

PS
Drobny szczegół: arwena2 po kropce dawaj spację, bo to się lepiej czyta....


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron