mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

olluska
Posty: 18
Rejestracja: 2010-08-24, 18:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: olluska » 2010-08-24, 18:27

Witam! Od września zaczynam prace w klasie I SP. Wcześniej pracowałam w przedszkolu. Zdaje sobie sprawę, że praca w szkole różni się bardzo od tej w przedszkolu. Im bliżej września tym więcej obaw - w związku z tym mam kilka pytań do doświadczonych koleżanek :). Będę pracowała na podręcznikach "Razem w przedszkolu". Wiem, że lektury nauczyciel sam sobie wybiera. Ale jak wygląda omawianie tych lektur. Czy dzieci same w domu czytaja je czy w szkole na lekcji. Rozkład materiału "Razem w szkole" nie uwzględnia takich lektur.
2. W jaki sposób i jak często oceniacie dzieci? Zeszyty, zadania domowe czy może robicie jakieś sprawdziany? Czy jest to ocena opisowa? nie chodzi mi o ocenę na koniec roku.
3. Czy kupujecie same materiały plastyczne dla dzieci czy raczej rodzice kupuja?
Bardzo będę wdzięczna za pomoc :).

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: iTulka » 2010-08-24, 22:01

olluska pisze:W jaki sposób i jak często oceniacie dzieci? Zeszyty, zadania domowe czy może robicie jakieś sprawdziany? Czy jest to ocena opisowa? nie chodzi mi o ocenę na koniec roku.

Często, chyba im więcej ocen, tym lepiej, dzieci lubią być oceniane. W dzienniku masz rubryki (nie pamiętam, jak to wygląda w dziennikach przystosowanych do nowej podstawy, więc mnie poprawcie w razie błędu) jakie wiadomości i umiejętności z danej edukacji oceniasz, a więc: w edukacji polonistycznej oceniasz: wypowiadanie się, technikę czytania, czytanie ze zrozumieniem, ortografię, pismo itd.) Możesz sobie dopisać własne propozycje ocenianych umiejętności (np.recytacja, zadanie domowe). W szkole pewnie macie przyjętą już jakąś skalę ocen dla maluchów (w mojej są stopnie od 1 do 6), ale często, sprawdzając np. zeszyt stawiam stopień i dopisuję dwa zdania od siebie.
olluska pisze:Czy kupujecie same materiały plastyczne dla dzieci czy raczej rodzice kupuja?

Dobrze jest przygotować dla rodziców informację dotyczącą wyprawki dla pierwszaka. Piszesz tam o wszytskich pomocach i przyborach, jakich dzieci będą potrzebowały - w tym materiały plastyczne, które zresztą trzeba w ciągu roku wymieniać, więc oczywiście rodzice (nie nauczyciel) zaopatrują dzieci we wszystkie materiały.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: iTulka » 2010-08-24, 22:09

Formy sprawdzania wiadomości masz określone w statucie. Może to być odpytywanie, sprawdziany, kartkówki, prace domowe itd. Powiedz rodzicom na pierwszym zebraniu informacyjnym, w jaki sposób i za co będziesz dzieciaczki oceniać.
olluska pisze:jak wygląda omawianie tych lektur.

W pierwszej klasie tylko niektóre dzieci potrafią czytać, ale możesz zalecić zapoznanie się z treścią lektury we własnym zakresie. Niektóre książeczki są ciekawe, ale ciężko je zdobyć, wówczas czytam dzieciom na lekcji, a następnie omawiamy. A jak wygląda omawianie? Oj, to już więcej pisania :) Ale jak nikt się nie pokwapi, to napiszę ;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: edzia » 2010-08-24, 22:16

iTulka pisze:Formy sprawdzania wiadomości masz określone w statucie.
A tych niewymienionych w statucie to niby nie można zastosować?

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: iTulka » 2010-08-24, 22:33

edzia pisze::
Formy sprawdzania wiadomości masz określone w statucie.

A tych niewymienionych w statucie to niby nie można zastosować?


edzia, ja to czułam w kościach, że Ty mi się do czegoś ustosunkujesz :) Nie sądziłam tylko, że tak szybko ;) Napisałam, że są w statucie, bo tam jest ich więcej, a po co je tu wszystkie wypisywać.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: edzia » 2010-08-24, 22:36

W statucie nie muszą być wymienione.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: iTulka » 2010-08-24, 22:48

Zajrzeć nie zaszkodzi. Obstawiam, że będą.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: edzia » 2010-08-24, 22:57

Taki forumowy postrach jestem? :rotfl:

Chyba czas wyluzować. ;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: vuem » 2010-08-25, 07:30

Nareszcie :twisted:

olluska
Posty: 18
Rejestracja: 2010-08-24, 18:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: olluska » 2010-08-25, 11:15

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)! Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie sali relaksacyjnej dla dzieci. W jaki sposób i kiedy dzieci mają z niej korzystać?

aneta29
Posty: 46
Rejestracja: 2009-06-26, 22:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: aneta29 » 2010-08-25, 20:44

A na jakich podrecznikach bedziesz pracowała? Bo do niektórych podręczników sa gotowe karty osiągnięć czyli tkz. sparwdziany. Jezeli zaczynasz w klasie pierwszej to moja sugestia na początku diagnoza wstepna a potem proces adaptacyjny i nie przesadzajmy z kartkówkami, sprawdzianami to przecież maluszki...Chwalmy za wysiłek, trud MUSIMY ich nie zrazć do nauki...

grazia86
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-20, 20:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: grazia86 » 2010-08-27, 13:48

Witam,mam podobny problem co autorka posta.Właśnie zaczynam pracę w pierwszej klasie i mam tysiąc pytań do... U nas również obowiązują podręczniki Razem w szkole. Może założymy grupę wsparcia:D

aneta29
Posty: 46
Rejestracja: 2009-06-26, 22:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: aneta29 » 2010-08-27, 16:44

Ja tez pracuje na razem w szkole:) Ale w zawodzie 10:0 Ale chetnie podziele siee doświadczeniem i sama moze coś wniose do swojej pracy od was:) Pozdrawiam

grazia86
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-20, 20:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: grazia86 » 2010-08-27, 21:28

Może zacznę od tego,że kompletnie nie wiem co się robi 1 września ;D Wiem,że to śmieszne,ale prawdziwe.Jak ja zaczynałam szkołę to się nie przynosiło tyt,a rodzice tak nie przeżywali :lol: Jak to powinno wyglądać organizacyjnie,co po spotkaniu z dyrektorem na sali gimnastycznej?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: vuem » 2010-08-27, 21:40

W niektórych szkołach punkt pierwszy to msza. Potem ogólne spotkanie, spotkanie klas z wychowawcami, pogaduchy nauczycieli i do domu, a potem knajpka.

Co to są tyty?


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”