mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marttia6
Posty: 29
Rejestracja: 2010-03-14, 19:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: marttia6 » 2010-08-28, 20:40

Edukacje nie powinny być tak jasno rozdzielone polonistyczna, potem matematyczna, a na końcu przyrodnicza. Powinny się one przenikać.
Co, do edukacją muzyczną,plastyczną i techniczną to zależy. Może prowadzić nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, a mogą inni nauczyciele.

luksus
Posty: 1
Rejestracja: 2009-01-16, 14:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podlaskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: luksus » 2010-08-28, 21:12

Jak dobrze było poczytać te wszystkie wypowiedzi. Ja też od września zaczynam pierwszy raz w 1 klasie szkoły podstawowej i byłam trochę przerażona. Teraz jest już lepiej, przygotowana i pełna energii czekam z niecierpliwością na drugi dzień września, kiedy będę sama z uczniami, bo pierwszego września pewnie i tak stres mnie zeżre.

Ara1
Posty: 15
Rejestracja: 2008-03-28, 20:39
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: Ara1 » 2010-08-30, 22:17

Witam! Ja również rozpoczynam pracę w szkole podstawowej. Będę nauczycielem w klasie trzeciej. Chciałabym uczniom dać 1 września kartki, na której mieliby wymienione elementy z wyprawki, ale nie jestem pewna co mogłoby się na tą wyprawkę składać.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: iTulka » 2010-08-31, 00:30

Ania85 pisze:Będę nauczycielem w klasie trzeciej. Chciałabym uczniom dać 1 września kartki, na której mieliby wymienione elementy z wyprawki, ale nie jestem pewna co mogłoby się na tą wyprawkę składać.

Ja też mam trzeciaków, ale nie daję im kartek w tym roku, bo nic nowego nie wymyślam, a wiedzą już co należy nosić. Może Twoje dzieci też mają jakiś sprawdzony system i same Ci powiedzą z czego korzystały do tej pory, gdzie trzymają materiały, co noszą ze sobą a co zostaje w sali? Rozumiem, że przejmujesz klasę po kimś, może ich sugestie Ci się przydadzą.

Ara1
Posty: 15
Rejestracja: 2008-03-28, 20:39
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: Ara1 » 2010-08-31, 18:41

Wiem, że moja poprzedniczka zbierała pieniądze na wyprawkę i sama się tym zajmowała. Będzie chyba lepiej jak się najpierw zorientuję co dzieci już mają, a później ewentualnie poproszę o brakujące rzeczy. Mam jeszcze takie pytanie: czy lepiej poprosić o dzienniczek czy zeszyt do korespondencji z rodzicami? Właściwie to nie wiem w jakiej formie są teraz dzienniczki do klas 1 -3, więc może ten zeszyt będzie lepszy?Dziękuję za radę.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: iTulka » 2010-09-01, 15:28

Jeśli o mnie chodzi, to zdecydowanie - zeszyt do korespondencji, który jest bardziej funkcjonalny, bo można wpisywać i oceny (ja mam specjalną tabelkę), i uwagi/pochwały, i informacje, ja jeszcze codziennie oceniam zachowanie.

olluska
Posty: 18
Rejestracja: 2010-08-24, 18:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: olluska » 2010-09-02, 16:18

I jak dziewczyny wrażenia po pierwszym dniu pracy :)? Ja jestem bardzo zadowolona. Dziękuję za pomoc :)!
Ile godzin karcianych w tym semestrze powinien przeprowadzić nauczyciel? Powinien mieć jakiś osobny zeszyt? Co powinno się w nim notować?

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: iTulka » 2010-09-02, 23:59

olluska pisze:Ja jestem bardzo zadowolona.

To super, wiedziałam, że tak będzie!
Ile godzin karcianych w tym semestrze powinien przeprowadzić nauczyciel? Powinien mieć jakiś osobny zeszyt? Co powinno się w nim notować?

Nie ma chyba konkretnej liczby w semestrze, ma być 72 w ciągu roku. Albo 78? Już nie pamiętam :P Hmm ja zapisuję program i tematy w dzienniku do zajęć dodatkowych. A rozliczam się w specjalnym zeszyciku, zgodnie z ustaleniem dyrekcji :)

Ara1
Posty: 15
Rejestracja: 2008-03-28, 20:39
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: Ara1 » 2010-09-03, 18:19

Ja trafiłam na klasę, w której jestem trzecim nauczycielem. Rodzice nie są zadowoleni z tych zmian, dzieci mi wiele podpowiadają, rodzice twierdzą, że muszę być stanowcza w stosunku do tej klasy bo wcześniej panie miały problemy wychowawcze. Dwoje z uczniów nie ma w ogóle podręczników- nie wiem jak to rozwiązać. Dwa dni można jakoś nadrobić, ale co będzie jeśli dalej nie będą przynosić tych podręczników. Kiedy najpóźniej można zacząć te zajęcia karciane? Czy zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze jako te dodatkowe godziny są dobrowolne czy mogę wyznaczyć uczniów z problemami, jako tych które maja na nie chodzić? i czy w ogóle zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze można prowadzić jako te zajęcia karciane?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: renati23 » 2010-09-03, 18:26

Ania85 pisze:Czy zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze jako te dodatkowe godziny są dobrowolne czy mogę wyznaczyć uczniów z problemami, jako tych które maja na nie chodzić?

dobrowolne
Ania85 pisze:i czy w ogóle zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze można prowadzić jako te zajęcia karciane?

tak
Poczytaj tu: http://www.45minut.pl/forum/topics28/ka ... vt4765.htm

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: Basiek70 » 2010-09-04, 21:19

a jeśli nie mają w ogóle - poinformować pedagoga szkolnego
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: Basiek70 » 2010-09-04, 22:00

zmuś
daj spokój
nie wychowawca jest od tego, żeby rodziców zmuszać
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

aniek16
Posty: 1
Rejestracja: 2010-09-07, 18:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: aniek16 » 2010-09-07, 18:39

Właśnie zaczęłam pracę w kl I SP i mam pytanie dotyczące wpisu w dzienniku w rubryce "edukacja" czy wpisów w tej rubryce może być więcej niż godzin realizowanych w ciągu dnia. Np mam jednego dnia 2 godziny nauczania zintegrowanego a realizuje edukację np: polonistyczną, matematyczną i muzyczną.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: vuem » 2010-09-07, 20:15

miwues pisze:
Basiek70 pisze:nie wychowawca jest od tego, żeby rodziców zmuszać

Oczywiście nie. Powinien to zrobić nauczyciel przedmiotu.


Co to oznacza, że uczniowie nie mają podręczników? Nie noszą do szkoły, czy ich w ogóle nie mają?
Wątek wczesnoszkolny, więc nie wiem ilu "nauczycieli przedmiotu" te dzieciaki mają, ale bez względu jednak na opcję jakoś nie wyobrażam sobie, by "nauczyciel przedmiotu" miał się tym problemem zajmować bez udziału wychowawcy, a w sytuacjach trudniejszych dyrektora, pedagoga itd.

Co to znaczy "zmusić rodziców"? czy nauczyciel-wychowawca ma pomóc rodzinie/uczniowi rozwiązać problem, czy z mocy państwowego urzędu zmuszać obywatela do respektowania prawa o obowiązku szkolnym?

Jeśli to tylko zaniedbywanie obowiązków ucznia, to można go zdyscyplinować, zachęcić do należytej pracy.

A jeśli to faktycznie rodzice nie chcą wydac pieniędzy na podręczniki dla swoich dzieci? Jak nauczyciel miałby zmusić?


A jeśli problem dotyczyłby ucznia starszego, który nie ma 10 podręczników? 10 nauczycieli miałoby "zmuszać" rodzica do jego zakupu...bo "oczywiście, to nie jest rolą wychowawcy"?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: mnóstwo pytań - początkująca nauczycielka :)

Postautor: Basiek70 » 2010-09-07, 20:35

spokojnie panowie
nie jest rolą ani wychowawcy ani nauczyciela zmuszanie rodziców do zakupu książek
ich rola jest rozpoznanie, dlaczego uczeń książek nie ma: jeśli ich nie nosi, a ma w domu, ich rolą jest zdyscyplinowanie ucznia i wyegzekwowanie od niego noszenia książek; jeśli ich nie nosi i nie ma w domu, ich rolą jest rozpoznanie, czy rodzic uchyla się od obowiązku dbania o edukację dziecka, czy też nie stać ich na zakup podręczników - w obu przypadkach sprawą powinien się zająć pedagog szkolny, a nie nauczyciel i albo egzekwować od rodziców zakup podręczników, albo wdrożyć procedury pomocowe
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron