Nagrody - system dla klasy 1

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

irys

Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: irys » 2011-09-17, 22:39

Proszę o pomysły na nagradzanie bieżące uczniów klasy 1. Macie jakiś system? Nalepki, gwiazdki, kropki itp? Napiszcie na czym konkretnie polega takie nagradzanie. Nie mam specjalnie pomysłów, bo przez ostatnie kilka lat pracowałam w klasach 4-6 i tam po prostu ocieniałam zgodnie z kryteriami. Czekam na odpowiedzi.
Pozdrawiam wszystkich.
Dziękuję

Ara1
Posty: 15
Rejestracja: 2008-03-28, 20:39
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: Ara1 » 2011-09-19, 20:40

Ja codziennie oceniam zachowanie dzieci tzw. buźkami. Wpisuje do zeszytu korespondencji datę i wstawiam buźkę adekwatną do zachowania dziecka. Poprosiłam też rodziców żeby podpisywali mi te buźki, więc dzieciom bardzo zależy na tych najlepszych.

irys

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: irys » 2011-09-20, 17:57

Dzięki.

kardamonium
Posty: 2
Rejestracja: 2011-09-20, 17:32
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: kardamonium » 2011-09-20, 17:58

W mojej klasie wprowadziłam kółeczka w trzech kolorach zielony, żółty i czerwony (jak sygnalizator świetlny) każde dziecko nowy dzień zaczyna od zielonego kółeczka i jeśli przeszkadza schodzimy z kółeczkami do czerwonego. Oznaczenia wiszą na tablicy przy imionach dzieci, tak że każdy je widzi. Również rodzic odbierający dziecko ma możliwość sprawdzenia zachowania dziecka, nawet jeśli się ze mną nie widzi.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: Peonia » 2011-09-23, 18:11

Jawne wywieszanie ocen dzieci jest niemetodyczne i niezgodne z prawem ochrony danych osobowych. Dziwne, że rodzice jeszcze tego nie zakwestionowali, szczególnie tych dzieci, które mają czerwone kółeczka.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: edzia » 2011-09-23, 20:26

Peonia pisze:Jawne wywieszanie ocen dzieci jest niemetodyczne
Jak to niemetodyczne? Który metodyk, bądź jaka literatura tak stanowi? Możesz to uzasadnić?

Peonia pisze:i niezgodne z prawem ochrony danych osobowych
Piłaś, czy co? ;)

Peonia pisze:Dziwne, że rodzice jeszcze tego nie zakwestionowali, szczególnie tych dzieci, które mają czerwone kółeczka.
A od kiedy to rodzice są uprawnieni do kwestionowania metod pracy nauczyciela, hm?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: Peonia » 2011-09-24, 09:24

nie piłam!!! Wiem, co piszę :D

Ano tak jest. Oceny sa jawne tylko dla danych dzieci i ich rodziców/opiekunów, a nie dla ogółu. Trzeba się z tym pogodzić. Każda szkoła ma statut i regulamin, WSO, PSO, a te powstają w oparciu o dokumenty na wyższym szczeblu (ustawy, rozporządzenia). Nauczyciel powinien je znać :D

Taka lista może wisieć w klasie, ale ukryta np. na wewnętrznych drzwiczkach szafy. Wtedy nie jest ogólnodostępna. Jeśli rodzic X widzi oceny dziecka Y, to znaczy, że ocena jest jawna dla ogółu. Potem rodzic X dyskutuje z innymi rodzicami, ze dziecko Y, Z itd. jest takie a takie i porównuje, plotkuje itd.

Obecnie rodzice maja dużo do gadania w szkole. Sami dalismy im te prawa i chętnie je wykorzystują biegajac na skargę do dyrekcji lub kuratorium. Pracuję w szkole od 28 lat i wiem coś o tym. Lepiej unikać takich sytuacji.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: Peonia » 2011-09-24, 13:59

Dzieci tak, ale inni rodzice nie powinni, niestety.

Każdy robi jak uważa. Gdybyśmy to tak analizowali, że oceny mogą być jawne dla wszystkich, to na zebraniu z rodzicami nauczyciel mógłby mówić o każdym uczniu wspominając jego nazwisko i osiągniecia lub ich brak. Skoro tego nie wolno, to i ocen, chociaż sa one symbolami/znaczkami, też nie wolno.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: haLayla » 2011-09-24, 17:17

Peonia pisze:Dzieci tak, ale inni rodzice nie powinni, niestety.


No tak! Przecież Gosia nie powie swoim rodzicom, że Jasia dostała czwórkę, a Michaś tylko trójkę. A rodzice wcale nie będą pytali. Zróbmy szkolenie dla dzieci i dla rodziców, by w pełni urzeczywistnić zasadę "Nie pytaj - nie mów".
<3

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: Peonia » 2011-09-24, 20:19

Widzę, że się nie rozumiemy, to wyjasnię inaczej, na przykładzie nauczycieli. Pomińmy już fakt ochrony danych osobowych.

Przypuszczalnie (hipotetycznie) w szkole pracuje 30 nauczycieli, jedni są liderami, inni się starają, ale mają różne efekty pracy i są ci, którzy pracują na niskim poziomie. Praktycznie w gronie wszyscy się znają i wiedza jak kto pracuje.Dyrektor przyznaje dodatek motywacyjny i wywiesza listę w pokoju nauczycielskim. Patrzysz miwues, a na tej liscie np ty masz 0%. Jesteś zły na dyrektora, że podał twoją ocenę do wiadomości publicznej, bo dodatek motywacyjny, to jakby ocena twojej pracy za poprzedni semestr. Jesteś zły mimo to, że wszyscy w szkole wiedzą, jak pracujesz. Przez pokój przewijają się rózne osoby, np panie woźne, które sprzatają pokój. One widząc listę kształtują sobie zdanie o tobie. Czy to jest w porządku? Wiadomo, że nie...

Oczywiście, jest to przykład, a nie fakt. Czy 0% motywuje? Czy wywieszona lista motywuje nauczyciela do lepszej pracy? Czy nauczyciel pragnie oceny innych nauczycieli? Czy wywieszona czerwona kropka oznaczająca złe zachowanie motywuje dziecko? Czy rzeczywiscie tylko uczniowie danej klasy bedą wiedzieć kto i jak się w klasie zachowuje?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: Peonia » 2011-09-24, 21:53

Wcale się nie okazało nieprawdą, bo nazwisko, imię ucznia i jego oceny, to dane osobowe. Powtarzam jeszcze raz, że oceny są jawne dla danego ucznia i jego rodzica, a nie dla wszystkich rodziców danej klasy i osób, które będą się przetaczać przez klasę/salę, dlatego lista dzieci z ocenami nawet w postaci znaczków nie powinna wisieć na tablicy w klasie.
Lepszą formą jest wklejenie znaczków do zeszytu korespondencji z rodzicami danego ucznia lub do dzienniczka, jesli takowe dzieci mają załozone.

To, że sprawdzisz dyrektora, czy jest rzetelny w ocenie nauczyciela, to się zgadzam, rozwiejesz swoje wątpliwości, ale co ci to da, gdy będziesz się źle czuł, bo wszyscy przypna ci łatkę złego nauczyciela, bo masz 0%. A jeśli masz 0%, a pracujesz dobrze? Hę?
Podobnie dziecko z dużą iloscią czerwonych kropek będzie uznane za łobuza przez rówieśników i ich rodziców, a rolą nauczyciela nie jest karać, lecz wspierać dziecko i szukać skutecznych rozwiazań problemu, aby to zachowanie się poprawiło.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: edzia » 2011-09-24, 22:54

Peonia pisze:Podobnie dziecko z dużą iloscią czerwonych kropek będzie uznane za łobuza przez rówieśników i ich rodziców, a rolą nauczyciela nie jest karać, lecz wspierać dziecko i szukać skutecznych rozwiazań problemu, aby to zachowanie się poprawiło.
Przeczysz sama sobie. Toż już samo wystawienie oceny w postaci zielonej czy czerwonej kropki jest samo w sobie nagrodą czy karą i jednocześnie powodem, dla którego zachowanie dziecka ma właśnie ulec poprawie.

Negujesz w końcu cel, czy środki?

Peonia pisze:Ano tak jest. Oceny sa jawne tylko dla danych dzieci i ich rodziców/opiekunów, a nie dla ogółu. Trzeba się z tym pogodzić.
A jak się ma do tego metodyczne zalecenie, by uzasadnić uczniowi ocenę, poinformować go, jakie wymagania spełnił, a jakich nie? To podczas uczniowskiej odpowiedzi ustnej mam mu na ucho podać ocenę i jej uzasadnienie? ;)

Peonia pisze:Jeśli rodzic X widzi oceny dziecka Y, to znaczy, że ocena jest jawna dla ogółu. Potem rodzic X dyskutuje z innymi rodzicami, ze dziecko Y, Z itd. jest takie a takie i porównuje, plotkuje itd.
Myślisz, że nawet jeśli wywiesisz tablicę motywacyjną na wewnętrznych drzwiach szafy i jeśli zadbasz o to, by NIKT jej nie ujrzał, to rodzice nie będą między sobą dyskutować, porównywać uczniowskie osiągnięcia i plotkować? ;) :mrgreen:

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: Peonia » 2011-09-25, 13:10

Nie będę dalej dyskutowac, bo taka dyskusja nie ma sensu. Jestesmy z dwóch róznych światów i inaczej pojmujemy rolę nauczyciela. Może od razu wywieś na tablicy ksero dziennika z ocenami, bo o dzienniku w ustawie tez nie ma mowy.

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Nagrody - system dla klasy 1

Postautor: dddddd » 2012-01-25, 14:18

Peonia , ja w szkole pracuję 21 lat i na 100% masz rację a koleżanki, które podważają Twoje zdanie są mocno niezorientowane. U mojego syna np. w gimnazjum nigdy głośno nikomu nie była podawana ocena. A takie codzienne ocenianie w klasach I-III traci zupełnie na wartości zero efektów, bo są to wiecznie ci sami uczniowie, którzy mają problemy z uwagą, nadpobudliwością, więc lepiej się zastanowić w jaki sposób możesz zmienić ich zachowanie i pomóc im. Pozdrawiam i życzę wszystkim sukcesów.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”