Programy i podręczniki

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Programy i podręczniki

Postautor: Peonia » 2012-06-26, 13:52

Szczęściara. Moim kolezankom obiecano tablice interaktywne i pewnie o to "sza" u Ciebie chodzi.

A ja z sali z tablicą interaktywną przenoszę się do zerówki, gdzie nawet telewizora nie ma. Przez dwa lata tak się do tej tablicy przyzwyczaiłam, że nie wiem jak przeżyję ten rok bez multimediów. Ja bardzo komputerowa jestem. Wzięłam nawet pakiet z WSiP - u z multibookiem mając nadzieję, że przez wakację doposażą mi salę. Mam jednak nikłe nadzieje, bo zmienia mi się dyrekcja w szkole. Ustępująca była bardzo komputerowa, nowa raczej nie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Programy i podręczniki

Postautor: linczerka » 2012-06-26, 15:58

Dziś przyszły pocztą kolejne pomoce. :shock: Jutro rozpakuję. Na razie zbieramy wszystko w klasie, bo będzie malowana przez rodziców, bo wyszli z taką inicjatywą. :D
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Programy i podręczniki

Postautor: maia3 » 2012-06-26, 18:25

Linczerka, czy te wszystkie wypasione pomoce, o których piszesz są do Elementarza XXI w.?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Programy i podręczniki

Postautor: linczerka » 2012-06-26, 18:40

Nie, wybrałam Nowe już w szkole. Jeszcze nie pracowałam z Nową Erą, więc postanowiłam zaryzykować.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Programy i podręczniki

Postautor: maia3 » 2012-06-26, 20:23

A ja właśnie "Elementarz" - po obejrzeniu I klasy troszkę wolniej idą z materiałem, a będę mieć dużo 6-latków w klasie.
Mam nadzieję że pomoce będą równie ciekawe.... :)

zula24
Posty: 7
Rejestracja: 2012-08-09, 16:14
Kto: rodzic
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Programy i podręczniki

Postautor: zula24 » 2012-08-13, 10:25

Witam jestem mamą 6-latki idącej od września do I klasy. Liczyłam na podręcznik "Nowe już w szkole" a wybrano elementarz xxi wieku. Czy mogę się tutaj zwrócić o opinię i ew. różnice w tych podręcznikach tak od fachowej strony? Plusy, minusy.
Wielkie dzięki

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Programy i podręczniki

Postautor: dddddd » 2012-08-13, 11:11

Witam
Nie masz co się obawiać, bo każdy podręcznik realizuje podstawę programową ja uważam że Nowe Już w szkole jest zbyt trudne jak dla sześciolatka Elementarza zbyt dobrze nie znam

zula24
Posty: 7
Rejestracja: 2012-08-09, 16:14
Kto: rodzic
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Programy i podręczniki

Postautor: zula24 » 2012-08-13, 11:37

Dzięki za odpowiedź :). Ale w zasadzie nie obawiam się tego że podręcznik będzie za trudny ale wręcz przeciwnie.
Córka ostatnie dwa lata przedszkola "przerabiała" zerówkę bo grupa była mieszana a ona najmłodsza, zna litery od 3 r.ż czyta płynnie. Niczego sama nie przyspieszam, będzie ćwiczyć pisanie bo pisze pisanymi ale koślawo. Boję się że będzie się nudzić a to może działać demotywująco. Nie jestem pedagogiem ani nie mam przerostu ambicji jeżeli chodzi o moje dziecko ale liczyłam że przy trudniejszym podręczniku będzie ok. stąd moje pytanie nt. różnic w obu podręcznikach. :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Programy i podręczniki

Postautor: linczerka » 2012-08-13, 11:42

Witaj zula
Generalnie do każdego podręcznika mamy jakieś ale.... Na szczęście realizujemy podstawę programową. Elementarz XXI wieku jest trochę łatwiejszy od Nowe już w szkole. W sumie poczytaj podstawę programową, bo ta jest najbardziej istotna. W podręcznikach bywają treści spoza podstawy, które nauczyciel może wprowadzać, ale nie może wymagać od dzieci. Gdybym miała przewagę sześciolatków też wybrałabym Elementarz. Wybrałam Nowe już w szkole, bo jest wg mnie trudniejsze. Poza tym każdy nauczyciel sugeruje się różnymi czynnikami wybierając pakiet. Na tym forum trwała zagorzała dyskusja na ten temat i puenta jest taka, jak w pierwszym zdaniu. :)
Nauczyciele dysponują możliwościami podniesienia poprzeczki, więc dla Twojego dziecka pewnie będzie coś extra, jeśli ma wiadomości przekraczające. To już sprawa nauczyciela.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

zula24
Posty: 7
Rejestracja: 2012-08-09, 16:14
Kto: rodzic
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Programy i podręczniki

Postautor: zula24 » 2012-08-13, 12:03

Dzięki ale chyba stres mnie dopada i próbuję zdobyć jak najwięcej informacji żeby się uspokoić. :wink: W klasie będzie tylko 15 dzieci w tym 4 z grupy córki, ale szkoła nie zrobiła zebrania w czerwcu i tak trochę błądzę we mgle. Mam wrażenie że takie spotkania trochę by rozładowały napięcie.

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Programy i podręczniki

Postautor: dddddd » 2012-08-13, 13:28

Spokojnie, rodzicom często wydaje się, że skoro dziecko tak dużo umie to będzie się w szkole nudzić, ale nauka to wiele innych aktywności oprócz czytania i pisania, a często tak bywa, że zdolne dzieci wcale nie mają ochoty na pracę ponad. Zdarza się że dzieci świetnie czytają, piszą a nie radzą sobie z umiejętnościami matematycznymi i logicznym myśleniem. Sama mam dwójkę dzieci, które zawsze dobrze się uczyły, ale nigdy nie myślałam w ten sposób, że będą się nudzić. A badania mówią, że decydujące znaczenie dla rozwoju dziecka ma okres od urodzenia do szóstego roku życia. Polecam Ci do poczytania książkę ,,Rewolucja w uczeniu" autor Gordon Dryden. Nic się nie martw zaufaj dziecku i nauczycielowi, który zawsze obiektywnie patrzy na swoich uczniów.

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Programy i podręczniki

Postautor: maia3 » 2012-08-13, 15:13

Też wybrałam pakiet "Elementarz". Jest może trochę łatwiejszy, ale przede wszystkim BARDZO ładny (szata graficzna) w porównaniu z "Nowym już w szkole".
Jeśli okaże się dla niektórych dzieci zbyt łatwy, to wydawnictwo proponuje dodatkowe zeszyty ćwiczeń i takie można dokupić dzieciom, które ew. miałyby się nudzić.
Jednak nauka w szkole to nie tylko pakiety, ale to rozmowy, opowiadania, tańce, śpiewy, zabawy, plastyka, matematyka i wiele innych, więc podejdź spokojnie do tej nowej sytuacji.
Nauczycielka wybierając pakiet na pewno wiedziała co robi :)

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Programy i podręczniki

Postautor: maia3 » 2012-08-26, 09:26

Czy Wydawnictwo Nowa Era przysłało Wam już materiały - oprawę do podręczników?

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Programy i podręczniki

Postautor: hanamat » 2012-08-26, 09:41

Dzwonilam do Nowej Ery i w tym tygodniu oprawa metodyczna ma być dostarczona. Nie jestem zadowolona z materiałów metodycznych umieszczonych na ich stronie. co prawda jest rozklad materiału, ale w acrobacie i trudno przerobić go na worda, by dostosować do swoich uczniów, a przedstawiciel w czerwcu żarliwie obiecał, że wszystko bedzie do pobrania w wordzie, łacznie z przewodnikiem....niestety, podobnie jak w niektórych innych wydawnictwach, na obiecankach sie skonczyło....samo życie.

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Programy i podręczniki

Postautor: hanamat » 2012-08-26, 10:03

Przed chwilą weszłam na strone Nowej Ery i zamieścili rozkłady w wordzie, o co prosiłam wydawnictwo telefonicznie. Można je pobrać po zalogowaniu.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron