Jak zostać nauczycielem informatyki?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

captain_octopus
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-21, 14:27
Lokalizacja: mazowieckie

Jak zostać nauczycielem informatyki?

Postautor: captain_octopus » 2017-08-22, 08:44

Dzień dobry wszystkim Forumowiczom.
Jestem zainteresowany przekwalifikowaniem się na nauczyciela informatyki. Obecnie pracuję w MON jako informatyk. Studia magisterskie (zarządzanie - 2005 rok) ukończyłem w Akademii Obrony Narodowej, studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku (sieci komputerowe i bazy danych - 2009 rok). Na potrzeby wykonywania zawodu ukończyłem kilkanaście kursów Microsoft, poczta Exchange, Linux, IBM Domino, znajomość podstaw programowania w C#. Wiem, że czekałoby mnie przygotowanie pedagogiczne oraz praktyki (o ile dobrze pamiętam 140 godz.) Dzwoniłem do Kuratorium Oświaty i powiedziano mi, że nie mam szans z tym wykształceniem i musiałbym dodatkowo skończyć studia podyplomowe z programem takim samym jak nauczany przedmiot. Ogólnie chodzi o to żeby w tytule była informatyka, a nie jakieś tam sieci i bazy (co w rzeczywistości informatyką jest). Porównałem sobie zakres programowy swojej podyplomówki z programem nauczania informatyki w podstawówce i nie do końca się pokrywa (ale w większości tak). I tu moje pytanie o konieczność dodatkowych studiów (tych informatycznych), czy macie doświadczenia w waszym środowisku z zatrudnieniem osób, którym wykształcenie nie do końca się pokrywało z ukończonymi studiami? Czy w Waszej opinii z Kuratorium nie ma co dyskutować i robić znów podyplomówkę? Czy lepiej zrobić najpierw przygotowanie pedagogiczne a potem podyplomówkę czy odwrotnie? Pytam bo większość uczelni oferuje studia podyplomowe przygotowujące do nauki informatyki ale dla aktywnych nauczycieli (osób mających uprawnienia do nauczania - ja takich nie mam).
Z drugiej strony zdarza się, że szkoły zatrudniają informatyków (nie nauczycieli) do utrzymania infrastruktury szkolnej (pracownie informatyczne itp.), co też byłoby interesujące. I tu też mam do Was pytanie, czy w szkoły w których pracujecie zatrudniają takie osoby czy raczej korzystają z usług firm zewnętrznych (wykupione godziny wsparcia)?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak zostać nauczycielem informatyki?

Postautor: sharkinator » 2017-08-22, 14:07

Ty tak na serio? Nie wiem ile zarabiasz, ale na pewno nie jest to 1700 zł jakie zostaną Ci zaproponowane w szkole publicznej (cały etat). Później trochę więcej, moim zdaniem gra nie warta świeczki.

captain_octopus
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-21, 14:27
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zostać nauczycielem informatyki?

Postautor: captain_octopus » 2017-08-22, 14:30

Wiem, że nie jest kolorowo w zawodzie pedagoga ale ma on też swoje duże plusy. Jeżeli po stażu miałbym dostać trochę ponad 2000 za cały etat (plus co jakiś czas posiedzieć dłużej w pracy bo rady, coś trzeba zrobić nadprogramowo itp.) ale dałoby radę ustawić plan tak by jeden dzień mieć mniej obciążony (a w wersji superoptymistycznej - wolny) to plan taktuję serio. Problem w tym, że z informatyką podyplomowo okazuje się to niemożliwe (zdaniem kuratorium), co mnie trochę śmieszy bo wiem, że są braki również w tym "fachu." Żona mi mówi żebym poczekał aż się uspokoi sytuacja po reformie. Może coś się zmieni. W każdym razie dzięki za zainteresowanie postem. Pozdrawiam.

besandrabokis
Posty: 43
Rejestracja: 2018-01-10, 11:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak zostać nauczycielem informatyki?

Postautor: besandrabokis » 2022-09-27, 12:21

Nie wiem, czy opłaca się w tych czasach być nauczycielem informatyki. Wypłata z tego jest.... raczej średnia. Więcej zarobisz jako specjalista IT w korporacji. Tutaj: reklama możesz zobaczyć, jak wygląda typowy cennik specjalisty od informatyki. Samo prowadzenie szkoleń będzie dla ciebie korzystniejsze niż prowadzenie lekcji w szkole... Zastanów się... :shock:

HenryWatson
Posty: 1
Rejestracja: 2024-02-19, 17:38
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak zostać nauczycielem informatyki?

Postautor: HenryWatson » 2024-02-19, 17:50

Aby zostać nauczycielem informatyki, trzeba mieć solidną wiedzę w tej dziedzinie, a także umiejętności dydaktyczne. Zalecam zdobycie odpowiedniego wykształcenia, być może udział w specjalistycznych kursach lub szkoleniach dla nauczycieli. Cennym źródłem rozwoju zarówno w zakresie informatyki, jak i umiejętności nauczania może być Szkolenie IT który oferuje programy dla różnych poziomów wiedzy


Wróć do „Przedmioty zawodowe”