egzamin zawodowy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

madziulek_23
Posty: 8
Rejestracja: 2007-11-18, 13:16

jak przygotować uczniów do egzaminu na technika ekonomistę?

Postautor: madziulek_23 » 2007-11-18, 13:22

Witam
Jestem naucycielem ekonomiki przedsiębiorstw w Technikum od września tego roku więc nie mam doświadczenia i czeka mnie pierwszy egazmin zawodowy z moimi uczniami, dlatego chciałabym posłuchać propozycji ludzi doświadczonych jak realizować z nimi lekcje przygotowujące, chciałabym rozwiązywać z nimi testy ale co z teorią jak im przypomnieć informacje żeby umieli test rozwiązać, myślałam może o lekcjach z folią. A od stycznia najpóżniej chciałabym ich już przygotowywać na testach.

Pozdrawiam Magda

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: egzamin zawodowy

Postautor: renati23 » 2007-12-27, 22:15

Polecam dwie książeczki:
A. Jurczak, I. Mikołajczak, H. Szmyt "Testy przygotowujące do egzaminu zawodowego" Wydawnictwo eMPi2
M. Jasińska, B. Padurek "Zeszyt testów i ćwiczeń przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodach: technik ekonomista i technik rachunkowości"

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2008-02-20, 17:12

Witam,
a ja jestem ciekawa, jak przygotowujecie uczniów do egzaminu zawodowego. Czy organizujecie dla nich jakieś zajęcia pozalekcyjne (w której klasie, jak często, czy na nie chodzą itp.). Czy może na swoich przedmiotach zaoszczędzony czas wykorzytujecie np. na rozwiązywanie testów, czy pisanie projektów? Czy uczniowie mają założone jakieś dodatkowe zeszyty? U mnie np. był problem: umawiałam się z uczniami w czasie pozalekcyjnym na pisanie projektów, jednak aby napisać cały 1 projekt, potrzebowałam min. 3 lekcji, potem już 2 lekcji "pod rząd", a ponieważ to było raczej niemożliwe, to robiliśmy projekty "w kawałkach". Był bałagan, bo niektórzy nieobecni na jednej części, nie wiedzieli o co chodzi, a ci obecni zapominali.
Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami, jak sobie radzicie.

Yarrowia
Posty: 33
Rejestracja: 2007-06-10, 01:22

egzamin zawodowy

Postautor: Yarrowia » 2008-03-17, 19:11

Mam takie pytanko - gdzie mogę znaleźć arkusze egzaminacyjne z ubiegłych lat? Na stronie CKE są tylko przykładowe zadania...Proszę o pomoc i z góry dziękuję :D

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2008-03-17, 23:09

Z tego co ja wiem, to OKE strzegą ich jak oka w głowie, bez sensu, bo to i tak już nie jest tajemnica. Zatem pozostaje "upolować" coś.

agorus
Posty: 2
Rejestracja: 2008-04-03, 12:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: agorus » 2008-04-03, 14:35

a moze ktos z was przygotowuje do egzaminu potwierdzajacego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik administracji. Będę wdzięxczna za każdą podpowiedż

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: egzamin zawodowy

Postautor: renati23 » 2008-05-21, 16:55

Mam arkusze egzaminacyjne :
- kucharz małej gastronomii 2004, 2005
- sprezdawca styczeń 2005

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: malgala » 2008-05-21, 17:53

A może ktoś się orientuje jak taki egzamin w technikum rolniczym wygląda. Moje dziecię się dopytuje a ja nie mam o tym zielonego pojęcia. Starsi koledzy postraszyli ich tylko, że bardzo mało osób zdaje i mówi, że ma teraz podwójny stres - oczekiwanie na wyniki matury i jeszcze egzamin. I jeszcze angielski ustny przed nim.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: egzamin zawodowy

Postautor: renati23 » 2008-05-22, 18:32

Nowy egzamin zawodowy przeprowadza się w dwóch etapach: pisemnym i praktycznym.
Etap pisemny jest przeprowadzany w formie testu i składa się z dwóch części.
W części I – zadania egzaminacyjne sprawdzają wiadomości i umiejętności właściwe dla kwalifikacji w danym zawodzie.
W części II – zadania egzaminacyjne sprawdzają wiadomości i umiejętności związane z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą.
Etap praktyczny polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego, sprawdzającego praktyczne umiejętności z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie.
W etapie pisemnym egzaminu wypełnia się arkusz egzaminacyjny, który zawiera test dwuczęściowy z wyraźnie oddzieloną częścią I i częścią II. W części I znajduje się 50 zadań, w części II – 20 zadań. Wszystkie zadania są zadaniami zamkniętymi z czterema odpowiedziami do wyboru, z których zawsze tylko jedna jest prawidłowa.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: malgala » 2008-05-22, 18:48

Dzięki Renatko, bo on nawet tego nie wiedział. Albo im nie mówili, albo nie słuchał. Podejrzewam raczej to drugie.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: ann » 2008-05-22, 18:50

malgala pisze:Starsi koledzy postraszyli ich tylko, że bardzo mało osób zdaje

A nie jest tak ze wszystkimi zawodowymi teraz?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: egzamin zawodowy

Postautor: renati23 » 2008-05-22, 18:54

Aby zdać egzamin uczeń musi uzyskać:
50% z I części pisemnego (czyli odpowiedzieć poprawnie na 25 pytań)
30% z IIczęści pisemnego (czyli odpowiedzieć poprawnie na 6 pytań)
75% z egzaminu praktycznego

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2008-05-24, 01:35

Ja dodam, że etap pisemny trwa 120 minut, a etap praktyczny (odbywa się w inny dzień) 180 lub 240 minut w zależności od zawodu, dla technika rolnika jest to 180 minut.
W szkole nauczyciele powinni zapoznać uczniów ze strukturą egzaminu zawodowego, z organizacją i przebiegiem egzaminu w obu etapach, z wymaganiami, jakie trzeba spełnić by go zdać, ale różnie bywa, mogli zlekceważyć sprawę, brrr współczuję wówczas uczniom.
Ja z innymi nauczycielami przygotowywałam swoich uczniów do egzaminu z technika handlowca. Jeszcze na dwa lata przed egzaminem uczniowie skserowali sobie informator - każdy musiał mieć, następnie zapoznawałam ich z informatorem, bardzo dokładnie go analizowaliśmy. Rozwiązywaliśmy zadania testowe, oczywiście nie tylko te przykładowe z informatora, tworzyliśmy własny bank pytań testowych. Rozwiązywaliśmy zadania praktyczne, czyli pisaliśmy te osławione i nieszczęsne projekty (bo etap praktyczny polega właśnie na napisaniu projektu). Były też egzaminy próbne. I co? Mimo wielu zabiegów zmierzających do wyuczenia ich, nadal boję się o wyniki tego egzaminu. Z wielu powodów.

W sprawie egzaminów zawodowych warto zajrzeć na stronę CKE.
Można tu znaleźć np.:
- ogólne informacje o egzaminie
- broszury dla uczniów
- informacje o wynikach

Dla technika rolnika:
- informator o egzaminie dla technika rolnika,
- przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego z informatora

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: malgala » 2008-05-24, 07:53

Dzięki. Już tam dotarliśmy. Moje dziecię stwierdziło, że najwyżej nie zda (chociaż widzę, że jednak przejmuje się trochę tylko pokazać tego tak bardzo nie chce). W tej chwili ważniejsza dla niego matura. Poczekamy i zobaczymy co będzie.

Awatar użytkownika
margolka
Posty: 9
Rejestracja: 2008-09-13, 11:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: margolka » 2008-09-27, 15:46

Witaj renati23!
Czy mogłabyś mi przesłać testy egzaminacyjne z ubiegłych lat? kucharz :D :)
Pozdrawiam:)
Mariola
Chcesz łatwo i szybko wgrywać pliki?
Zarejestruj się tutaj


Wróć do „Przedmioty zawodowe”