egzamin zawodowy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mlas
Posty: 7
Rejestracja: 2008-10-23, 22:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: mlas » 2008-10-25, 22:25

Witam!
Jestem nauczycielem przedmiotów ekonomicznych i w związku z tym muszę przygotować mlodzież do egzaminu zawodowego w oparciu o program Insert. Proszę napiszcie jak rozwiązaliście problem dotyczący obsługi tego programu. Jesteście samoukami czy też braliście udział w szkoleniach Jeżeli tak to gdzie i ile to kosztowało.
Pozdrawiam :?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2008-10-25, 22:58

mlas pisze:muszę przygotować mlodzież do egzaminu zawodowego w oparciu o program Insert. Proszę napiszcie jak rozwiązaliście problem dotyczący obsługi tego programu. Jesteście samoukami czy też braliście udział w szkoleniach Jeżeli tak to gdzie i ile to kosztowało.
Ja brałam udział w bezpłatnym szkoleniu zorganizowanym przez firmę WaPro, producenta oprogramowania dla firm. Firma ta posiada specjalną ofertę dla edukacji.

Więc może trzeba popytać w tej firmie Insert, czy zechcieliby zorganizować takie szkolenie gdzieś w Twojej okolicy dla grupy np. 10-20 nauczycieli, których trzeba by po prostu zebrać.

Dlaczego Insert?

mlas
Posty: 7
Rejestracja: 2008-10-23, 22:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: mlas » 2008-10-27, 09:35

Jak to dlaczego Insert. Przecież 850 szkół w Polsce dostało darmowe oprogramowanie z firmy Insert i egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe będzie przeprowadzany w oparciu o ten program. Dlatego też szukam kogoś kto szkoli z tego oprogramowania i nie ma na to szalonych cen. Znalazłam kilka ofert ale jest to cena ok. 1.000zł i bardzo daleko (Poznań, Gdańsk) Natomiast firma Wa-Pro chyba nie ma w swojej ofercie Insertu.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2008-10-30, 19:18

mlas pisze:Jak to dlaczego Insert. Przecież 850 szkół w Polsce dostało darmowe oprogramowanie z firmy Insert
Właśnie się o tym dowiedziałam. Jednak 850 szkół to nie wszystkie.
mlas pisze:egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe będzie przeprowadzany w oparciu o ten program
Nie jest jeszcze pewne, czy to będzie jedyny program na egzaminie. Źle by sie stało, gdyby tak było, gdyby nie można egzaminu przeprowadzić na innym programie. Na razie ani CKE ani MEN nie potrafi konkretnie powiedzieć, jaki program/-y dopuszczą i kiedy będzie to wiadome. Wszystko na ostatnią chwilę.

mlas pisze:Natomiast firma Wa-Pro chyba nie ma w swojej ofercie Insertu.
Oczywiście, bo to firma konkurencyjna.

mlas pisze:szukam kogoś kto szkoli z tego oprogramowania i nie ma na to szalonych cen.
Znalazłam. Trochę informacji jest tutaj: http://www.insert.com.pl/szkolenia/ofer ... niowa.html Firma szkoli nauczycieli, głównie na terenie lubelskiego (!), możliwy jest jednak dojazd na życzenie do grupy min. 10 osób za dodatkową odpłatnością. Koszty szkolenia (dla nauczycieli) wahają się od 180 do 300 zł w zależności od rodzaju programu. W tym są jakieś materiały.
Na priva wyślę Ci telefon do osoby organizującej takie szkolenia i jeszcze parę szczegółów. Jeśli jest ktoś tym zainteresowany, to też wyślę.

mlas
Posty: 7
Rejestracja: 2008-10-23, 22:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: mlas » 2008-11-03, 08:36

Wielkie dzięki za wszelkie informacje. A jak Wy radzicie sobie z tym problemem. Chodzi mi głównie o to w oparciu o jaki program przygotowujecie młodzież do egzaminu zawodowego, czy macie ludzi do tego przeszkolonych (czy tak jak ja np. jestem samoukiem), jak młodzież radzi sobie z obsługą. U nas jest kicha - mało tego że nikogo nie przeszkolono (chodzi mi o nauczycieli) to jeszcze nie ma na czym wgrać tego programu bo komputery nasze są za słabe sprzętowo. Więc tak jak widać mam niemały problem. Dlatego też interesuje mnie jak jest w innych szkołach pod tym względem. Jeszcze jedno pytanko - co myślicie na temat zewnętrznych egzaminów z przygotowania zawodowego tzn. ich stopnia trudności i wymagań jakie stawiane są młodzieży i jak Wasza młodzież radzi sobie z nimi.
Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2008-11-07, 17:04

mlas pisze:A jak Wy radzicie sobie z tym problemem. Chodzi mi głównie o to w oparciu o jaki program przygotowujecie młodzież do egzaminu zawodowego
U nas Symfonia i trochę wspomniane wcześniej WaPro. Odnośnie Symfonii jesteśmy samoukami, ale da sie to rozgryźć. Oczywiście trzeba znać przynajmniej zasady rachunkowości. Mamy do tego trochę ćwiczeń, trochę tworzymy we własnym zakresie.
mlas pisze:U nas jest kicha - mało tego że nikogo nie przeszkolono (chodzi mi o nauczycieli) to jeszcze nie ma na czym wgrać tego programu bo komputery nasze są za słabe sprzętowo. Więc tak jak widać mam niemały problem.
W sesji letniej 2009 jeszcze nie będzie konieczności przeprowadzania egzaminu zawodowego na wyposażonych w te programy stanowiskach egzaminacyjnych. Potem już prawdopodobnie będziecie musieli sobie z tym poradzić.

A w ogóle to o jakim zawodzie rozmawiamy? No i jak realizujecie program z przedmiotu pracownia ekonomiczno-informatyczna, skoro nie macie potrzebnych programów?
mlas pisze:Jeszcze jedno pytanko - co myślicie na temat zewnętrznych egzaminów z przygotowania zawodowego tzn. ich stopnia trudności i wymagań jakie stawiane są młodzieży i jak Wasza młodzież radzi sobie z nimi.
Dużo by o tym mówić, więc tak w największym skrócie: moim zdaniem etap pisemny jest w miarę w porządku. Ale praktyczny? Porażka...

Awatar użytkownika
agat007
Posty: 233
Rejestracja: 2007-06-16, 20:32

Re: egzamin zawodowy

Postautor: agat007 » 2008-11-07, 23:09

mlas pisze:Jeszcze jedno pytanko - co myślicie na temat zewnętrznych egzaminów z przygotowania zawodowego tzn. ich stopnia trudności i wymagań jakie stawiane są młodzieży i jak Wasza młodzież radzi sobie z nimi.

Egzamin teoretyczny nie jest dla młodzieży problemem - twierdzą, że zawsze można coś tam wybrać :wink: ale egzamin praktyczny to koszmar :evil: :evil: :evil:

mlas
Posty: 7
Rejestracja: 2008-10-23, 22:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: mlas » 2008-11-12, 08:43

Mówimy oczywiście o technikum ekonomicznym. A jeżeli chodzi o programy komputerowe -do pracowni ekonomiczno - informatycznej my też już mamy. Trochę z małym poślizgiem!!!! Moje zadanie jest podobne jeżeli chodzi o egzamin to część teoretyczna nie jest zła ale praktyczna to porażka.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2008-11-12, 09:12

mlas pisze:A jeżeli chodzi o programy komputerowe -do pracowni ekonomiczno - informatycznej my też już mamy.
W takim razie nie rozumiem. Przecież tam jest wymagany program finansowo-księgowy (jakikolwiek, nie musi być Insert), a wcześniej pisałeś, że "jeszcze nie ma na czym wgrać tego programu bo komputery nasze są za słabe sprzętowo".

mlas
Posty: 7
Rejestracja: 2008-10-23, 22:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: mlas » 2008-11-13, 14:52

Nie mogę wgrać Inserta, a programy które nie mają tak dużych wymagań sprzętowych jak najbardziej "chodzą". Zależy mi na Insercie dlatego, że z tego co wiem to egzamin z przygotowania zawodowego ma odbywać się w opareciu o SubiektaGT, RachmistrzaGT, RewizorGT, GreatyfikantGT (produkty firmy Insert).

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2008-11-27, 23:24

Komunikat o egzaminach zawodowych dla absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych w 2009 roku
27.11.2008, 08:48

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o egzaminach zawodowych dla absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych w 2009 roku.

W związku z przedłużającymi się pracami związanymi z wyposażeniem szkół i placówek w jednolity sprzęt dla potrzeb przeprowadzania egzaminów zawodowych, w sesji czerwcowej w 2009 r. egzamin zawodowy dla absolwentów techników i szkół policealnych będzie przeprowadzany na dotychczasowych zasadach, tj.:

1. w zawodach: fototechnik, technik informatyk, technik teleinformatyk, asystent operatora ‎dźwięku, korektor i stroiciel instrumentów muzycznych, technik mechanizacji rolnictwa, ratownik ‎medyczny, technik dentystyczny - na stanowiskach egzaminacyjnych wyposażonych, zgodnie ze standardem wymagań, w urządzenia i sprzęt umożliwiający wykonanie prac manualnych wchodzących w zakres pracy egzaminacyjnej;

2. w zawodzie technik rachunkowości - z wykorzystaniem jednego z następujących pakietów finansowo-księgowych: Symfonia, CDN Optima, WF Fa-Kir, KsH, Rewizor, Raks, Hermes Standard, od sesji czerwcowej 2009 r. - INSERT;

3. w zawodzie technik mechanik okrętowy - z wykorzystaniem komputera z pakietem biurowym i pakietem symulacyjnym obejmującym diagnostykę i obsługę silnika głównego i urządzeń pomocniczych siłowni statku;

4. w zawodzie technik prac biurowych - z wykorzystaniem komputera z pakietem biurowym ‎zawierającym edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny współpracujący z zainstalowanym systemem ‎operacyjnym.

W zawodzie technik ekonomista egzamin będzie przeprowadzany z wykorzystaniem jednego z następujących pakietów do wspomagania operacji finansowo-księgowych, gospodarki magazynowej, zatrudnienia i płac:

• INSERT,
• Symfonia,
• ‎CDN Optima,
• CDN Klasyk,
• WA-PRO,
• Raks,
• Varico.

Absolwenci, którzy przystąpią do tego egzaminu będą wykonywać zadanie egzaminacyjne ‎obejmujące, między innymi, opracowanie wskazanych elementów jego rozwiązania na komputerze.

Absolwenci szkół kształcących w zawodzie technik ekonomista, które nie stosują w ‎procesie kształcenia zawodowego komputera z właściwym dla tego zawodu ‎oprogramowaniem, będą zdawać egzamin zawodowy na dotychczasowych zasadach (tj. z wykorzystaniem kalkulatora).

Na egzaminie zawodowym w zawodzie sprzedawca i drukarz zadania egzaminacyjne będą uwzględniać wymagania egzaminacyjne zawarte w standardach wymagań będących podstawą przeprowadzania egzaminu zawodowego ogłoszonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 października 2007 r. (Dz.U. nr 207 poz. 1497).
W zawodzie sprzedawca w etapie praktycznym zdający będą wykonywać zadania praktyczne na stanowiskach egzaminacyjnych wyposażonych w kasę fiskalną lub komputer z oprogramowaniem do sporządzania faktur. Zdający będą losować zadania praktyczne, które wykonają na egzaminie.

W sesji czerwcowej w 2010 r. egzamin zawodowy na stanowiskach egzaminacyjnych wyposażonych, zgodnie ze standardem wymagań, w urządzenia i sprzęt umożliwiający wykonanie prac manualnych wchodzących w zakres pracy egzaminacyjnej odbędzie się w następujących zawodach: technik analityk, technik geodeta, technik telekomunikacji, technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych.


http://www.cke.edu.pl/index.php?option= ... 3&Itemid=2

mengazhu
Posty: 1
Rejestracja: 2009-01-05, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: lubuskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: mengazhu » 2009-01-05, 12:45

Witam, jestem nauczycielem dopiero zaczynającym pracę w szkolnictiwe. Moja szkoła po raz pierwszy w tym roku kształci w zawodzie technik administracja. Chciałabym "swoje" dziewczyny przygotować dobrze do egzaminu dlatego szukam wszelkich arkuszy egzaminacyjnych z lat ubiegłych. Ci z Was, którzy je posiadają, baerdzo proszę o wysłanie mi mailem.
pozdrawiam
mengazhu@onet.eu

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2009-01-12, 09:42

Nowy komunikat CKE w sprawie egzaminu zawodowego w zawodzie technik ekonomista w sesji letniej 2009 r. http://www.cke.edu.pl/images/stories/Ko ... 6_2009.pdf

reminol
Posty: 1
Rejestracja: 2009-01-30, 21:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: egzamin zawodowy

Postautor: reminol » 2009-01-30, 21:20

Witam,
Mariusz z tej strony, czy Posiada Pani jakieś testy do technika rachunkowości z egzaminów zawodowych? z ubiegłych lat? czy wie Pani jak wygląda egzamin ile na komputerze go jest, gdyby Pani miala jakieś testy zaplącę za kesro i przesyłkę,

Pozdrawiam,

Mariusz
edzia,

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin zawodowy

Postautor: edzia » 2009-01-30, 22:26

reminol pisze:czy Posiada Pani jakieś testy do technika rachunkowości z egzaminów zawodowych? z ubiegłych lat? czy wie Pani jak wygląda egzamin ile na komputerze go jest,
Ja niestety nie pomogę, nie mam tych materiałów. Spróbuj poszukać kontaktu ze szkołą, która uczy w tym zawodzie.

Co do organizacji egzaminu, podejrzewam, że jest podobna, jak w pokrewnym zawodzie technik ekonomista (link w wątku egzamin zawodowy). Wiem, że stanowisko egz. musi być wyposażone w program Insert (od sesji letniej 2009 r.), czas pracy zdającego 240 minut + (jeśli się nie mylę) 20 minut na zapoznanie się ze stanowiskiem egz., które nie jest wliczane do czasu trwania egzaminu. Zdający ma przez cały czas trwania egzaminu do dyspozycji odpowiednio wyposażone stanowisko egz., więc to od niego zależy, jak długo będzie pracował przy komputerze, a jak długo nad papierowym projektem.

Rozumiem, że informator znasz, bo to podstawa.


Wróć do „Przedmioty zawodowe”