Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

aleksan
Posty: 4
Rejestracja: 2008-08-02, 19:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: aleksan » 2008-08-02, 19:55

Witam
Jakie trzeba mieć kwalifikacje żeby uczyć przedsiebiorczości w szkole średniej? Ciężko gdziekolwiek znależć coś na ten temat. Proszę o pomoc. Ukończyłam Wyższą Szkołę Zarzadzania i Finansów na kierunku Finanse i Bankowość w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw oraz Akademię Ekonomiczną na kierunku Finanse i Bankowość w zakresie finansów i polityki pieniężnej. Posiadam kwalifikacje pedagogiczne. Czy mając takie kwalifikacje mogę uczyć przedsiębiorczości???
Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: edzia » 2008-08-02, 21:41

Witam koleżankę po fachu :D :D :D
Moim zdaniem, mając takie kwalifikacje możesz uczyć przedsiębiorczości - bo to taki "ekonomiczny" przedmiot. Wiem jednak, że niektórzy dyrektorzy żądają nawet od ekonomistów studiów podyplomowych z przedsiębiorczości :shock: :shock:

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie nie rozstrzyga wprost tej sprawy.

Niedługo ma się ukazać nowe rozporządzenie, która ma rozstrzygnąć o możliwości uznawania kwalifikacji na podstawie dyplomu ukończenia studiów na kierunku zbliżonym. Zobaczymy.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: renati23 » 2008-08-04, 08:41

Witaj aleksan, - ja skończyłam ekonomię i kwalifikacje pedagogiczne zdobyłam na studiach podyplomowych i uczę przedsiębiorczości :lol:
edzia pisze:Wiem jednak, że niektórzy dyrektorzy żądają nawet od ekonomistów studiów podyplomowych z przedsiębiorczości :shock: :shock:

zgadza się :(

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: edzia » 2008-08-04, 10:03

Na dzień dzisiejszy dyrektor może "uznać" Twoje kwalifikacje za wystarczające. Ale może i nie uznać. Raczej uzna.

Wafel
Posty: 10
Rejestracja: 2008-07-05, 21:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: Wafel » 2008-08-04, 16:24

A mi p. dyrektor kazała skończyć przedsiębiorczość mimo iż ukończyłam ekonomię i pedagogikę...na szczęście szkoła finansowała studia podyplomowe. Dała mi 2 lata na ukończenie studiów.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: edzia » 2008-08-09, 19:19

No i jest już projekt nowego rozporządzenia: http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/pro ... 080806.pdf

Wg niego:
2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która uzyskała tytuł licencjata lub inżyniera, po ukończeniu studiów wyższych w zakresie nauczanego zawodu i posiada przygotowanie pedagogiczne.


W uzasadnieniu projektu:
Najistotniejszą zmianą zawartą w projekcie rozporządzenia w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155, poz. 1288) jest odejście od zapisu o możliwości uznania ukończonego kierunku (specjalności) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu (prowadzonych zajęć). Obecne przepisy stanowią, iż kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela posiada m.in. osoba, która ukończyła studia magisterskie lub wyższe zawodowe na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć.



Do aleksan: przedsiębiorczość nie jest przedmiotem zawodowym (tpz), a więc powyższy zapis nie może być stosowany do tego przedmiotu. Natomiast jest taki:
§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:

6) liceach ogólnokształcących;
7) liceach profilowanych;
.8) technikach;
9) uzupełniających liceach ogólnokształcących;
10) technikach uzupełniających;
11) szkołach policealnych,
z zastrzeżeniem §11 - 14 i 16 - 22, posiada osoba, która uzyskała:
a) tytuł magistra lub równorzędny, po ukończeniu studiów wyższych w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) tytuł magistra lub równorzędny, po ukończeniu studiów wyższych na dowolnym kierunku, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
- nie ma więc możliwości uznania ukończonego kierunku studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu :(

Awatar użytkownika
agat007
Posty: 233
Rejestracja: 2007-06-16, 20:32

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: agat007 » 2008-08-14, 19:10

Wafel pisze:A mi p. dyrektor kazała skończyć przedsiębiorczość mimo iż ukończyłam ekonomię i pedagogikę...na szczęście szkoła finansowała studia podyplomowe.

dofinansowała chyba czesne za studia czy dojazdy i noclegi również :?:

Wafel
Posty: 10
Rejestracja: 2008-07-05, 21:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: Wafel » 2008-08-28, 14:47

Samo czesne, studiowałam prawie na miejscu.

IFJ
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-16, 11:32
Lokalizacja: mazowieckie

pytanie

Postautor: IFJ » 2010-04-16, 11:39

Witam wszystkich,
Czy ktos z was poleca (np. z wlasnego doswiadczenia lub slyszal) dobra szkole podyplomowa nauczania przedsiebiorczosci i/lub kurs pedagogiczny w Warszawie?

I jesczze male pytanie: czy aby rozpoczac kurs pedagogiczny trzeba byc zatrudnionym jako nauczyciel lub stazysta w szkole?

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: renati23 » 2010-04-16, 19:05

IFJ pisze:I jesczze male pytanie: czy aby rozpoczac kurs pedagogiczny trzeba byc zatrudnionym jako nauczyciel lub stazysta w szkole?

teoretycznie najpierw uprawnienia pedagogiczne potem zatrudnienie w szkole ale zdarzają się wyjątki :wink:

P.S. jak masz problemy z pisaniem po polsku włącz opcje sprawdzanie :lol:

IFJ
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-16, 11:32
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: IFJ » 2010-04-19, 08:54

Rozumiem więc, że stażysta nawet teoretycznie nie musi jeszcze posiadać przygotowania pedagogicznego, gdyż może zrobić taki kurs w trakcie stażu.

Podpytuję, ponieważ znajduję kursy pedagogiczne gdzie jednym z warunków przyjęcia jest warunek bycia "czynnym nauczycielem" (sic!)

A ktoś może polecić ciekawe studia podyplomowe w Warszawie z nauczania przedsiębiorczości?

Pozdr

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: renati23 » 2010-04-21, 15:19

Rozumiem więc, że stażysta nawet teoretycznie nie musi jeszcze posiadać przygotowania pedagogicznego, gdyż może zrobić taki kurs w trakcie stażu.

Wyjątki dotyczą najczęściej nauczycieli przedmiotów zawodowych. Np. specjalista z branży budowlanej może zacząć od września uczyć przedmiotów budowlanych i jednocześnie rozpocząć kurs aby zdobyć uprawnienia pedagogiczne.
Wyjątki mogą też dotyczyć językowców, np. mała wiejska szkoła ma problemy ze znalezieniem nauczyciela j. obcego - zgłasza się osoba która ma odpowiedni "certyfikat" (w tym zakresie jestem laikiem, ale wiem że są takie) a brak jej uprawnień pedagogicznych. Wtedy taka osoba zaczyna pracę w szkole i już w trakcie zdobywa uprawnienia pedagogiczne.

Awatar użytkownika
agat007
Posty: 233
Rejestracja: 2007-06-16, 20:32

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: agat007 » 2010-07-13, 12:03

Czy będąc mgr ekonomii specjalizacja ekonomika i organizacja przedsiębiorstw muszą zrobić podyplomówkę z przedsiębiorczości?

agaski
Posty: 4
Rejestracja: 2012-07-03, 14:21
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: agaski » 2012-07-03, 15:15

Głupota w naszym kraju nie zna granic. I dziwić się dlaczego są kłopoty z przedsiębiorczością?!
Jeśli ekonomista- praktyk (mam na myśli osobę, która skończyła studia mgr z ekonomii, które nie nazywają się "Przedsiębiorczość"), prowadzi szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej , ma studia podyplomowe z prawa i zarządzania, prowadzi/ł sam działalność gospodarczą nie może być nauczycielem przedsiębiorczości bez ukończenia studiów podyplomowych o nazwie "Przesiębiorczość" to jest to totalną bzdurą! To mógł wymyłśeć ktoś, kto nie ma pojęcia o przedsiębiorczości i jaka wiedza się na nią składa. Sprawdziłam zakres takich studiów podyplomowych. Osoba po studiach ekonomicznych z praktyką jest dużo bardziej przygotowana do prowadzenia przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości" niż ktoś kto skończył przykładowo polonistykę i nic innego nie robił tylko od zawsze uczył w szkole ale ukończył te 3-semestralne studia podylomowe.
Jeżeli ktoś ukończył studia ekonomiczne (mgr) powinien mieć możliwość nauczania przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości" . W przeciwnym razie jest tak jakby ktoś kto ukończył chemię i nie mógł uczyć zaganień de facto z zakresu chemii tylko dlatego, że ktoś nazwał przedmiot w szkole średniej "Podstawy alchemii"(oczywiście żartuję, ale chcę ukazać absurd tych regulacji).
Od osób, które ukończyły studia kierunkowo zgodne z nauczaniem przedsiębiorczości (ekonomia zdecydowanie jest kierunkiem zgodnym), mozna by co najwyżej wymagać jakiegoś kursu co do zakresu (kwestia ujednolicenie przedmiotu pzredsiębiorczość), ale studiów podyplomowych powielających wiedzę, którą te osoby zdobyły i potwierdziły egzaminem magisterskim? Po co? Chyba tylko po to, żeby róznorakie placówki mogły kasować za sprzedaż studiów podyplomowych (no tak nawet to przedsiębiorcze a nawet niezły lobbing ktoś pewnie uskutecznił). Co będzie jak w przyszłości przedmiot zmieni nazwę na dajmy na to XYZ ,obecni nauczyciele przedsiębiorczości będą musieli kończyć studia mgr o takiej nazwie czy nowe studia podyplomowe w większości powielające zaganienia dobrze im znane, z których zdawali egzaminy na studiach?

agaski
Posty: 4
Rejestracja: 2012-07-03, 14:21
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości

Postautor: agaski » 2012-07-03, 15:27

Podsumowując, zgodnie z podaną tu interpretacją i regulacjami, ekonomista praktyk o wiedzy i praktyce jak wyżej, który ukończył 5-letnie studia mgr bądź co bądż zbieżne z zakresem przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości, uczyć tego przedmiotu nie może. Polonista bez praktyki w biznesie ale z 1,5 - letnim przygotowaniem teoretycznym do prowadzenia tego przedmiotu już tak! O logiko!!! :roll:
Chyba, że jest inaczej i jednak studia ekonomiczne uprawniają do prowadzenia zajęć z przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości"?!


Wróć do „Przedmioty zawodowe”