Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: malgala » 2009-09-04, 16:23

A czemu nie podyplomowe z informatyki?

BADI
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-03, 14:30
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: BADI » 2009-09-04, 19:20

No już sam nie wiem ale to wtedy podyplomowe czy po prostu kolejny fakultet z praca magisterską ?

Awatar użytkownika
maorrr86
Posty: 7
Rejestracja: 2009-09-05, 12:16
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

JAK zostatać nauczycielem?

Postautor: maorrr86 » 2009-09-05, 12:30

witam

chcialbym zostac nauczycielem.

skonczylem technikum hotelarskie, studia I stopnia Turystyki i Rekreacji ze specjalizacja Gospodarki Turystycznej i Hotelarstwa, i aktualnie jestem studentem II stopnia magisterki, rowniez w tym kierunku. jak skoncze te studia to bede juz od 9 lat siedzial w turystyce.. i chcialbym zaczac tego uczyc .mam 23 lata

pytanie do Was

co musze skonczyc aby moc byc nauczycielem w szkole sredniej?

studia podyplomowe pedagogiczne? i czy moge je zaczac juz teraz? czy dopiero jak skoncze magistra?

studia podyplomowe w kierunku w ktorym chcialbym uczyc? (turystyka, hotelarstwo) czy nie jest to konieczne?

co znaczy nauczyciel dyplomowany?

kim jest nauczyciel mianowany?

cz zwykly nauczyciel moze pracowac na uczelni wyzszej? (u mnie cwiczenia prowadzilo wielu magistrow, ktorzy nie mieli tytulu doktora)

prosze , podpowiedzcie:)

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: olla » 2009-09-05, 12:39

maorrr86 pisze:co znaczy nauczyciel dyplomowany?

kim jest nauczyciel mianowany?

W polskim systemie oświaty mamy 4 stopnie awansu nauczyciela - 1. stażysta 2.kontraktowy 3. mianowany 4. dyplomowany - zajrzyj do rozporządzenia ministra oświaty w sprawie awansu nauczycieli.
cz zwykly nauczyciel moze pracowac na uczelni wyzszej? (u mnie cwiczenia prowadzilo wielu magistrow, ktorzy nie mieli tytulu doktora)

Najpewniej byli to doktoranci, zatem ludzie, którzy mając magistra robią doktorat i prowadzą zajęcia ze studentami.

Awatar użytkownika
maorrr86
Posty: 7
Rejestracja: 2009-09-05, 12:16
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: maorrr86 » 2009-09-05, 12:48

dziekuje

poprosze jeszcze o odpowiedzi na pozostale pytania:)

kiedy mozna rozpoczac staz(po ukonczeniu studiow, i podyblomowych pedagogicznyc)? i sam musze znalesc szkole ktorej moge odbyc staz? i ile on trwa? konczy sie jakims egzaminem?

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: olla » 2009-09-05, 12:58

Staż na nauczyciela kontraktowego (jesteś stażystą, odbywasz 9-miesięczny staż i masz egzamin na kontraktowego) odbywa się w tej szkole, w której znajdzie się dla Ciebie praca. Nie jestem dokładnie pewna, ale wydaje mi się, że wystarczy być zatrudnionym na pół etatu, ale oczywiście na cały rok szkolny. O egzaminach na na kontraktowego jest w innym meijscu na forum całkiem sporo napisane. Egzamin nie jest trudny - to raczej rozmowa, na której prezentujesz swoje osiągnięcia w trakcie stażu.
.
maorrr86 pisze:kiedy mozna rozpoczac staz(po ukonczeniu studiow, i podyblomowych pedagogicznyc)?

Jeśli masz ukończone studia i przygotowanie pedagogiczne (musisz się zorientować, jaki kurs pedagogiczny by Ci wystarczył - dobrze zapytać nauczyciela, który po tym kierunku pracuje w szkole) możesz od razu rozpocząć staż
maorrr86 pisze:am musze znalesc szkole ktorej moge odbyc staz?

Jak już napisałam, szukając szkoły, szukasz sobie pracy. Znajdując szkołę (=pracę) zaczynasz w niej staż.

Awatar użytkownika
maorrr86
Posty: 7
Rejestracja: 2009-09-05, 12:16
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: maorrr86 » 2009-09-05, 13:21

niedawno bylem na studniowce w mojej bylej szkole sredniej jako osoba towarzyszaca, spotkalem byla wychowawczynie i mowila ze im od hotelarstwa nauczycieli brakuje, a ze bylem przewodniczacym szkoly to moze sie wkrece:)tylko najpierw 2 lata mgr i pewnie z rok, poltora podyplomowych pedagogicznych, i to wystarczy? chcialbym bardzo.

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: olla » 2009-09-05, 13:30

Ja studiowałam polonistykę i przygotowanie pedagogiczne dostałam na specjalności nauczycielskiej w pakiecie. Wiem, że jeśli ktoś poszedł na specjalność dziennikarską to potem mógł zrobić tylko kurs pedagogiczny. Takiego kursu bym szukała. Wydaje mi się, że możesz go zrobić w trakcie studiów, po co czekać aż je skończysz z rozpoczęciem pracy kolejny rok (chyba rok, pewna nie jestem ile trwa kurs).

Awatar użytkownika
maorrr86
Posty: 7
Rejestracja: 2009-09-05, 12:16
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: maorrr86 » 2009-09-05, 13:39

kurs pedagogiczny = studia podyplomowe pedagogiczne?

czy to dwie inne rzeczy ,?

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: Cytryn » 2009-09-05, 15:06

Bezpieczniejsze są studia podyplomowe. Liczy się liczba odbytych godzin.
Ale po studiach podyplomowych to raczej trudno dostać się do szkoły średniej...To takie "gorsze" studia( mi tak powiedziano, jak po podylomowych z jęz. polskiego poszłam skłądać papiery do szkoły średniej. Z góry założono, że się nie nadaję i niedouczona jestem:( ).No, chyba że rzeczywiście jest deficyt nauczycieli danego kierunku...To wtedy tak...

Awatar użytkownika
maorrr86
Posty: 7
Rejestracja: 2009-09-05, 12:16
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: maorrr86 » 2009-09-05, 15:08

wiec sugerujesz ze lepiej bylo by oprocz studiow na moim kierunku rozpoaczac pelne studia pedagogiczne?

a propo , od czego zalezy to czy mozemy pracowac tylko w podstawowce, gimnazjum, czy szkole sredniej?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2009-09-05, 15:40

maorrr86, musisz zdobyć uprawnienie pedagogiczne. Można je otrzymać kończąc:
a) kurs pedagogiczny
b) studia podyplomowe dające uprawnienia pedagogiczne
Wcale nie trzeba robić kolejnych pełnych studiów :wink: Zdecydowanie polecam studia podyplomowe. Możesz zacząć je nawet teraz od października :D
maorrr86 pisze:spotkalem byla wychowawczynie i mowila ze im od hotelarstwa nauczycieli brakuje,

jeżeli szkoła bardzo poszukuje nauczycieli to może wystąpić do kuratorium o zgodę na zatrudnienie takiej osoby jak ty, pod warunkiem że zaczniesz robić uprawnienia pedagogiczne :lol:

Awatar użytkownika
maorrr86
Posty: 7
Rejestracja: 2009-09-05, 12:16
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: maorrr86 » 2009-09-05, 16:20

wybaczcie ze poswiecilem swojej osobie ten temat, ale od dawna mialem tyle pytan odnosnie tego zawodu..

studia podyplomowe trwaja 3 semestry? a stopnie nauczycielskie zdobywa sie przez ilosc przeprcowanych godzin? czy to zalezy od dalszego ksztalcenia sie w tym kierunku?

powiedzcie, warto zostac nauczycielem?

z jednej strony chce przekazac ludziom to co mam do powiedzenia, (nie tylko na temat zawodu, ale tak ogolnie, o zyciu:)) mysle ze spelnil bym sie w tym zawodzie, bo np aktualnie pracuje na wakacjach na budowie , i mimo ze zarobki satysfakcjonuja, i efekty pracy tez widac (np nowy dach) to jakos mnie nie kreci to... a byc nauczycielem turystyki, te wszystkie wyjazdy z mlodzieza,,, polaczenie pasji z praca to bylo by to, tylko dochodza mnie sluchy ze nauczyciele nie zarabiaja.. moze to nie najwazniejsze ale wazne by spokojnie zyc.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2009-09-05, 16:34

maorrr86 pisze:studia podyplomowe trwaja 3 semestry?

tak
maorrr86 pisze:a stopnie nauczycielskie zdobywa sie przez ilosc przeprcowanych godzin?

nie
maorrr86 pisze:czy to zalezy od dalszego ksztalcenia sie w tym kierunku?

nie
Nauczyciel zatrudniony w szkole automatycznie zaczyna pracę jako nauczyciel stażysta. Jeżeli może (trzeba spełnić określone warunki) rozpoczyna staż na nauczyciela kontraktowego, który trwa 9 miesięcy. Potem ma rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli skończy się ona pomyślnie zostaje nauczycielem kontraktowym. Potem przerwa 2 lata.

Następnie może zacząć awans na nauczyciela mianowanego (2 lata i 9 miesięcy). Potem znowu rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli skończy się ona pomyślnie zostaje nauczycielem mianowanym. Potem 1 rok przerwy w awansie.

Następnie może zacząć awans na nauczyciela dyplomowanego (2 lata i 9 miesięcy). Potem znowu rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli skończy się ona pomyślnie zostaje nauczycielem dyplomowanym.

Awatar użytkownika
maorrr86
Posty: 7
Rejestracja: 2009-09-05, 12:16
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: maorrr86 » 2009-09-06, 16:33

pogadam z kims z tego fachu bardziej o tajnikach pracy , jak ktos chce powiedziec czy warto to 979120 gg:)


Wróć do „Przedmioty zawodowe”

cron