Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: maniakos » 2009-10-23, 17:34

Pamiętam jak kończyłem podstawówkę i zdawałem do technikum. Mój kolega zdawał do liceum ogólnokształcącego. Powiedział do mnie tak: "W technikum będziesz musiał pracować na praktykach, nie ma tam dziewcząt...".
Próbował w dodatku ośmieszyć mój wybór.

Jeżeli chodzi o trudną młodzież, to bardzo duża ilość techników kształci osoby płci męskiej. Już przez to zwiększa się ryzyko natrafienia na czarną owcę. W dodatku na przerwach między lekcjami zamiast flirtować z koleżankami, wpadają do głowy inne pomysły.

Generalnie problemem szkól zawodowych jest:
- brak kadry, która byłaby na bieżąco z nowinkami technicznymi,
- brak nowoczesnych pomocy naukowych (projektor, rekwizyty),
- sytuacja w której priorytetem jest matematyka i język polski, podczas gdy przedmioty zawodowe są odstawiane na dalszy plan "bo trzeba przygotować ucznia do matury",
- brak perspektyw dla absolwentów,

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: Vasir » 2011-01-31, 13:34

Przepraszam za wykopki, ale nie zgodzę się z 90% postów tu napisanych.

Sam jestem uczniem TI, więc z poziomu ucznia będę się wypowiadał.

Nie prawdą jest, że wszyscy rodzice chcą byśmy kończyli Liceum i szli na studia, a szczerze powiedziawszy LO bynajmniej w mojej szkole (która z założenia jest szkołą Techniczną i Zawodową a Liceum utworzone zostało bodajże 3 lata temu dopiero), jest "poziomowo" daleko daleko w tyle za Technikum czy to Informatycznym czy Logistycznym a nawet za Mechanikami.

Nie można mówić, że do Technikum wrzucają uczniów słabych, nie można po prostu tak uogulniać, w każdej szkole i w każdej klasie są uczniowie słabi i uczniowie dobrzy.

Patrząc poprzez pryzmat mojej klasy gdzie mamy wielu stypendystów, w tym i chłopaka ze stypendium Prezesa Rady Ministrów, nikt mi nie powie, że Technika to tzw. "odpady".

Co do zdawania Matury, to jedyną wadą Technikum jest to że program rozłożony jest na cztery lata a nie na trzy - co powoduje że część materiału uczeń po prostu zapomina.

Nie prawdą też jest, że przedmioty Maturalne są przedkładane nad przedmioty zawodowe. U mnie w szkole, są traktowane na równi, a tracą jedynie przedmioty, takie jak Geografia czy Chemia, która tak naprawdę nie jest nam do niczego potrzebna i choć jest w programie nauczania, to nawet nauczyciele tych przedmiotów zdają sobie z tego sprawę i przymykają na takie przedmioty oko.

brak nowoczesnych pomocy naukowych (projektor, rekwizyty)


Czy szkoły są nieprzygotowane? To chyba zależy od szkoły. U nas mamy 3 pracownie komputerowe z Windowsami (XP + kilka komputerów do zabawy dla uczniów z windowsem NT), jedną pracownie Linuxową, świetlice z 16 stanowiskami komputerowymi (Windows/Linux), biblioteke z 4 stanowiskami komputerowymi, sale multimedialną (takie coś ze słuchawkami i mikrofonami gdzie głównie nauczyciele angielskiego operują, robiąc tzw listeningi), do tego kilka rzutników i ekrany właściwie w prawie każdej klasie, laptopy dla nauczycieli i masa innych rzeczy.

Osobiście mogłem iść do Liceum mat-inf i technikum, wybrałem technikum, dziwie się tym którzy wybierają LO. Po Technikum też możemy śmiało pisać maturę, mamy możliwość dostania pierwszego tytułu: Technik i odbycia praktyk zawodowych (co jest bardzo mile przyjmowane przez przyszłych pracodawców).

brak kadry, która byłaby na bieżąco z nowinkami technicznymi


To czasem jest prawdziwe, ale wynika to z tego, że ŻADEN informatyk który ma wiedzę, nie pójdzie pracować w szkole, za śmieszne pieniądze. Informatyki uczą głównie nauczyciele innych przedmiotów z dodatkowymi szkoleniami.

Co do ZSZ, nie można powiedzieć że to klasy złe z założenia, fakt w większości trafiają tam uczniowie słabi, nie radzący sobie w LO/Technikum, ale patrząc na moją szkołę, w ZSZ są uczniowie głównie z problemami rodzinnymi zmuszeni do pracy, którzy jak mówi moja wychowawczyni "spokojnie poradziliby sobie w Technikum", ale nie mają niestety możliwości uczenia się w szkole o większych wymaganiach.

Mogę jeszcze długo ale mi sie nie chce :)

Dodam jeszcze tylko, że do Technikum dostałem się ze średnią 2,3 :) mając 80% z testu gimnazjalnego (41/50 matematyczno-przyrodniczy czy jakoś tak nie pamietam i 39/50 z części humanistycznej)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: haLayla » 2011-01-31, 20:33

Vasir pisze:Osobiście mogłem iść do Liceum mat-inf i technikum, wybrałem technikum, dziwie się tym którzy wybierają LO.


Idąc do liceum możesz w każdej chwili zmienić swoje plany na przyszłość. Ja miałem zostać inżynierem, a jednak się rozmyśliłem. Technikum by mi drogę na studia zamknęło.

W dodatku, technikum trwa cztery lata. Więc rok jestem w plecy. Zwłaszcza, jeżeli nie potrzebuję mieć zawodu zaraz po szkole średniej.
<3

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: Vasir » 2011-01-31, 21:02

Technikum wcale cie zamyka Ci drogi na studia, w niektórych przypadkach nawet ułatawia, gdyż masz lepsze przygotowanie do matury jeżeli idziesz dalej w stronę profilu który wybrałeś.

W dodatku, technikum trwa cztery lata. Więc rok jestem w plecy. Zwłaszcza, jeżeli nie potrzebuję mieć zawodu zaraz po szkole średniej.


Studentów jest wielu, nie wielu kończy studia. A dodatkowy papierek zawsze się przyda.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: haLayla » 2011-01-31, 21:40

Vasir pisze:Technikum wcale cie zamyka Ci drogi na studia, w niektórych przypadkach nawet ułatawia, gdyż masz lepsze przygotowanie do matury jeżeli idziesz dalej w stronę profilu który wybrałeś.


W niektórych owszem. Ale w niektórych nie. Ja nie poszedłem w strone profilu.

Vasir pisze:A dodatkowy papierek zawsze się przyda.


Pod warunkiem, że wartość papierka jest przynajmniej równa trudowi, jaki jest związany z jego uzyskaniem. Wiesz, istnieją licea gorsze niż techników, ale generalnie dobre liceum jest zawsze lepsze od dobrego technikum. Ot, widać to chociażby po zdawalności matur i kryteriach przyjęcia. Do mojego liceum przyjęto mnie jako przedostatnią osobę, ze średnią bodajże 4,3 i 87% z egzaminu gimnazjalnego ;)
<3

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: maniakos » 2011-02-01, 11:22

Technikum by mi drogę na studia zamknęło.

Większej głupoty dawno nie słyszałem.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: haLayla » 2011-02-01, 15:01

maniakos pisze:Większej głupoty dawno nie słyszałem.


A ja takie argumenty ad personam słyszę codziennie.
<3

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: Vasir » 2011-02-01, 15:54

Wiesz, istnieją licea gorsze niż techników, ale generalnie dobre liceum jest zawsze lepsze od dobrego technikum. Ot, widać to chociażby po zdawalności matur i kryteriach przyjęcia.


Hmm... nawet nie wiem od czego tu zacząć. Według mnie nie ma, czegoś takiego jak lepsza czy gorsza szkoła, w każdej program jest dokładnie taki sam,a to od UCZNIA NIE OD SZKOŁY zależy czy uczyć się chce i tą maturę zda dobrze, a żadna szkoła nie zrobi tego za niego.

Ze zdaniem, że dobre liceum jest lepsze od dobrego technikum również się nie zgodzę. Program jest taki sam, różnica jest taka, że rozkłada się na dłuższy okres czasu. Zresztą takie porównanie jest po prostu nie na miejscu. W moim mniemaniu, technikum, to po prostu Liceum z przygotowaniem zawodowym. Różnicy w przygotowaniu do matury (podstawowej - obowiązkowej) nie ma właściwie żadnej.

Jak pisałem post wcześniej, jeżeli trafisz z wyborem profilu Technikum, żadne Liceum, nie da Ci takiej możliwości zdania matury jak właśnie Technikum. Życzę szczęścia w zdawaniu przykładowo informatyki po Liceum - chyba, że jest to naprawdę twoją pasją.


Pod warunkiem, że wartość papierka jest przynajmniej równa trudowi, jaki jest związany z jego uzyskaniem.


Tu akurat się częściowo zgodzę. Dla mnie śmieszne jest, że praktyczny egzamin zawodowy by zdać trzeba napisać na 75%, gdzie prawie połowa punktów to opis tego co zrobiłeś.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: haLayla » 2011-02-01, 16:07

Vasir pisze:
Wiesz, istnieją licea gorsze niż techników, ale generalnie dobre liceum jest zawsze lepsze od dobrego technikum. Ot, widać to chociażby po zdawalności matur i kryteriach przyjęcia.


Hmm... nawet nie wiem od czego tu zacząć. Według mnie nie ma, czegoś takiego jak lepsza czy gorsza szkoła, w każdej program jest dokładnie taki sam,a to od UCZNIA NIE OD SZKOŁY zależy czy uczyć się chce i tą maturę zda dobrze, a żadna szkoła nie zrobi tego za niego.


Nie zgodzę się. W sytuacji, gdy do szkoły trafiają uczniowie z dobrymi ocenami, jasne jest, że nauczyciel będzie mógł zrealizować większy zakres materiału, czy więcej czasu poświęcić rozwiązywaniu zadań pod kątem matury. Dlaczego? Bo uczniowe tacy są bardziej pojętni i nie trzeba wałkować tego samego przez trzy lekcje, a wystarczy przez jedną.

Vasir pisze:Ze zdaniem, że dobre liceum jest lepsze od dobrego technikum również się nie zgodzę. Program jest taki sam, różnica jest taka, że rozkłada się na dłuższy okres czasu. Zresztą takie porównanie jest po prostu nie na miejscu. W moim mniemaniu, technikum, to po prostu Liceum z przygotowaniem zawodowym. Różnicy w przygotowaniu do matury nie ma właściwie żadnej.


Właśnie nie do końca. O czym świadczy, że dopóki organizowano rankingi wspólne dla liceów i techników, to licea zajmowały pierwsze miejsca. Szkoły techniczne były dużo dalej. Zresztą sama idea technikum jest taka, że zdobywasz wykształcenie średnie oraz zawód. Jeżeli ktoś planuje iść na studia, to zawód jest mu potrzebny jak świni siodło.

Dodam na marginesie, że technikum to taki potworek komunistyczny. Coś pomiędzy zasadniczą szkołą zawodową a liceum.

Vasir pisze:Jak pisałem post wcześniej, jeżeli trafisz z wyborem profilu Technikum, żadne Liceum, nie da Ci takiej możliwości zdania matury jak właśnie Technikum. Życzę szczęścia w zdawaniu przykładowo informatyki po Liceum - chyba, że jest to naprawdę twoją pasją.


Tak, jeżeli trafię z profilem. Ale nie wszyscy muszą trafiać. Wówczas mają rok zmarnowany. Zwłaszcza, że w technikum oprócz nauki przedmiotów klasycznych, masz także zawodowe. A to jest znowu czas, który rozmienia się na drobne, żeby uczyć się przedmiotów nie wchodzących w skład wykształcenia średniego, by zostać dopuszczonym do matury.

Nie trzymaj się tak kurczowo tej informatyki, bo ja ani jej nie potrzebuję zdawać, ani nie potrzebowałem nigdy wcześniej. Szczęśliwie mam wykształcenie średnie, czy nawet, jak teraz się popularnie mówi, niepełne wyższe.
<3

maika
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-06, 20:21
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: maika » 2011-05-17, 20:28

Prawda zwykle leży po środku. Rodzice chcą, żeby ich dzieci miały jak najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy i były w stanie utrzymać się z niej na godziwym poziomie. Jeszcze dobrych kilka lat temu, szczególnie w małych miastach, liceum było bardziej prestiżowe niż technikum czy szkoła zawodowa (chociaż spotkałam się z podejściem, że do technikum idą inteligentniejsze osoby niż do zawodówki). Trzeba na to jednak spojrzeć z innej perspektywy - kiedyś uczelnia publiczna była o niebo lepsza od prywatnej. teraz poziom się wyrównuje, także ze względu na większą świadomość tego jak na prawdę nauka w danej szkole wygląda.

Podsumowując - punkt widzenia zależy od tego, jak rozległą mamy wiedzę o tym jak gdzie uczą i co można po tym robić. O wiele większe znaczenie ma dobrze wyposażona pracownia komputerowa i dostęp do aktualnych materiałów niż profil szkoły. Zwłaszcza, że coraz głośniej mówi się o tym, że brakuje specjalistów. Sama kończyłam liceum, potem poszłam na studia. Nie uważam się jednak za lepszą od osób z wykształceniem zawodowym. Niech ktoś mi pokaże mgr zmieniającego olej w samochodzie. Dlatego duży szacunek dla osób, które tak szybko się specjalizują i jeden apel - podnieść jakość kształcenia! Bez względu na profil szkoły.

itap1688
Posty: 1
Rejestracja: 2011-11-15, 13:41
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

DARMOWE SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI

Postautor: itap1688 » 2011-11-15, 13:43

Aktualnie ciekawą opcją dla nauczycieli szkół zawodowych i technicznych jest możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym unijnym szkoleniu dotyczącym wykorzystania eLearningu w szkołach. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.irp-fundacja.pl/nauczycielprzyszlosci/

maika
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-06, 20:21
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: maika » 2011-11-21, 13:35

projekty unijne rzeczywiście stwarzają nowe możliwości i tną koszty. jak już jesteśmy prze elerningu polecam odwiedzenie strony zwłaszcza dla osób, które uczą techników logistyków, ale nie tylko.www.laboratoria.wsl.com.pl

Suzanna
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-13, 20:43

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: Suzanna » 2011-12-04, 19:29

Do [student]haLayla

Młodzi ludzie często błednie myślą - Technikum nigdy nikomu nie zamknęło drogi. Dlaczego?
Dlatego, że w LO i Technikum uczniowie uczą sie tych samych przedmiotów - realizując dokładnie taką samą podstawę programową. Jedyna różnica to w rozszerzeniach - przy czym i w jednym i w drugim typie szkoły rozszerzenia są realizowane - różnica może polegać na wyborze przedmiotu.

Uczniowie techników uczą sie dodatkowo przedmiotów zawodowych, których Ty jako uczeń LO nie miałeś.
Wiec powiedz mi, w czym wybór Technikum zamknąłby Ci drogę ?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: haLayla » 2011-12-04, 19:47

Suzanna pisze:Do [student]haLayla

Młodzi ludzie często błednie myślą - Technikum nigdy nikomu nie zamknęło drogi. Dlaczego?


Pomijając fakt, że to jest rok w plecy. Skoro chcę iść na studia, to zawód mi jest zupełnie niepotrzebny.

Suzanna pisze:Dlatego, że w LO i Technikum uczniowie uczą sie tych samych przedmiotów - realizując dokładnie taką samą podstawę programową. Jedyna różnica to w rozszerzeniach - przy czym i w jednym i w drugim typie szkoły rozszerzenia są realizowane - różnica może polegać na wyborze przedmiotu.


Nie wiem, po co mi to tłumaczysz, skoro to już wiem. Problemem nie jest to, czego uczą w technikum, ale po co tego uczą. Na studiach raczej nie jest mi potrzebna wiedza z technikum. Nadto ciężej jest zmienić profil edukacji w technikum. O ile w LO miałem tę swobodę i z matfizu mogłem pójść na kierunek lekarski, o tyle w technikum brakłoby mi czasu na naukę przedmiotów przyrodniczych. Dlaczego? Bo uczyłbym się tych zawodowych.

Poza tym częstokroć poziom dobrego technikum jest dużo niższy, niż poziom dobrego liceum. Widać to w szczególności po listach rankingowych podczas rekrutacji i patrząc na wskaźnik "zdawalności" matur.
<3

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prestiż Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych

Postautor: Vasir » 2011-12-09, 20:59

Pomijając fakt, że to jest rok w plecy. Skoro chcę iść na studia, to zawód mi jest zupełnie niepotrzebny.


Nie będę się sprzeczał bo nie wiem jak to wygląda na innych kierunkach, ale dla mnie technikum było wstępem do studiów. Troszkę tak jak w LO rozwija się wiedzę z Gim., tak (przynajmniej w moim zawodzie) na Studiach rozwijam wiedzę nabytą w Technikum.

Co do tego dlaczego warto mieć ten zawód już po Technikum. Głównie dlatego, że duża część studentów to studenci zaoczni, a papierek z Technikum to możliwość pracy w swoim zawodzie w trakcie studiów.

To tyle.


Wróć do „Przedmioty zawodowe”