Podrecznik i nuty do rytmiki w przedszkolu

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

malinowam
Posty: 1
Rejestracja: 2011-10-26, 15:04
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Wykształcenie a nauka rytmiki

Postautor: malinowam » 2011-11-14, 18:57

Widziałam już niejedną lekcję rytmiki w wykonaniu niejednej osoby. Po rytmice na UM, po liceum II st., po licencjatach i kolegiach. Powiem Wam tyle. Dzieci nie patrzą na dyplom, tylko biorą udział w zajęciach. Można mieć wiedzę teoretyczną w jednym palcu, papierek i nawet praktyki w poleconym przez Uniwersytet przedszkolu. Tyle, że jak się nie ma w ogóle podejścia do dzieci, pomysłu na lekcję nie z gotowego scenariusza, który się sprawdza chyba u dzieci cyborgów, a nie zróżnicowanych osobowościowo, często nadaktywnych dzieciaków bywa, że z ADHD - nic nie pomoże. Rozumiem rozgoryczenie osób kształcących się latami, że startują w konkurencji z tymi, którzy mniej poświęcili czasu na zdobywanie wiedzy, a więcej na nabywanie doświadczenia. Ile tak z ręką na sercu zapamiętaliście z całego toku studiów, hhmm? I tak aby coś sobie przypomnieć musicie zajrzeć do materiałów, tak samo, jak mniej edukowani. W większości studia to ściema. Znam tłumaczy, którzy wymiatają, a nigdy na oczy indeksu nie widzieli. Muzyków, którzy grają, tworzą swoje rzeczy, bo chcą i sami się nauczyli, a nie chałturników ze szkół, co tylko grają za kasę i nie umieją improwizować. Oczywiście uogólniam, więc przepraszam jeśli kogoś uraziłam, ale pozwólcie dzieciom, rodzicom i dyrektorom ocenić jaki z Was pedagog, a nie oglądajcie się na zakompleksionych profesorów, którzy parę lat nosili teczkę za kimś innym i teraz sobie odbijają.

bogienka
Posty: 1
Rejestracja: 2012-05-06, 22:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podrecznik i nuty do rytmiki w przedszkolu

Postautor: bogienka » 2012-05-06, 23:47

Polecam wszystkim bardzo gorąco książkę Urszuli Smoczyńskiej-Nachtman "Muzyka dla dzieci". Nie ma tam co prawda gotowych scenariuszy zajęć ale jest całe mnóstwo wspaniałych zabaw, które są naprawdę bardzo inspirujące.
Gdy kilka lat temu zaczynałam prowadzić rytmikę w przedszkolu bardzo pomocny okazał się dla mnie "Kalendarz muzyczny w przedszkolu" tej samej autorki. Są w nim zawarte przykłady ćwiczeń i zabaw odpowiednich dla kolejnych grup wiekowych. Naprawdę przydatna rzecz. Jedynie z piosenek zawartych w tej książce bardzo rzadko korzystam.
Jeśli chodzi o piosenki często wykorzystuję trzy książki i płyty wydawnictwa MAC "Scenariusze zajęć muzyczno-ruchowych dla dzieci 3- i 4-letnich", "... 5-letnich" i "... 6-letnich" Piosenki są naprawdę bardzo fajne ale podane scenariusze traktowałabym raczej jak pomysły do rozwinięcia a nie gotowiec. Uważam że podczas półgodzinnej lekcji rytmiki można zrobić z dziećmi o wiele więcej niż zawierają tamte scenariusze.
Mnóstwo fajnych piosenek i pomysłów na zabawy do piosenki jest w książkach Danuty i Karola Jagiełło "Piosenki, zabawy i tańce" Mam w domu kilka części i korzystam z nich na okrągło.
A tam najogólniej jeśli chodzi o rytmikę w przedszkolu polecam wszystkie publikacje Urszuli Smoczyńskiej-Nachtman. Jeśli zobaczycie to nazwisko na okładce można brać w ciemno :wink:
pozdrawiam gorąco

Awatar użytkownika
Impuls
Posty: 22
Rejestracja: 2011-01-25, 12:36
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podrecznik i nuty do rytmiki w przedszkolu

Postautor: Impuls » 2012-05-15, 09:24

"Rytmika dla dzieci"
Beatrix Podolska

http://www.impulsoficyna.com.pl/index.p ... 061#wiecej

"Łatwe piosenki dla dzieci"
Beatrix Podolska

http://www.impulsoficyna.com.pl/index.p ... 726#wiecej

"Konspekty zajęć rytmiczno-muzycznych dla grupy 5-6 latków na cały rok szkolny"
Marzena Staniek

http://www.impulsoficyna.com.pl/index.p ... 342#wiecej

Konspekty zajęć rytmiczno-muzycznych dla grupy 3-4-latków na cały rok szkolny
Marzena Staniek

http://www.impulsoficyna.com.pl/index.p ... 528#wiecej

Wychowanie przez piosenkę
Śpiewnik dla klas IV-VI szkoły podstawowej
Danuta Dębska

http://www.impulsoficyna.com.pl/index.p ... 597#wiecej
Oficyna Wydawnicza Impuls
ul. Fatimska 53 b, 31-831 Kraków
tel./fax. (12) 422-59-47, 422-41-80
www.impulsoficyna.com.pl

Marianka12
Posty: 10
Rejestracja: 2017-12-19, 15:58
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Podrecznik i nuty do rytmiki w przedszkolu

Postautor: Marianka12 » 2018-08-28, 00:28

super - dzięki! :O


Wróć do „Przedmioty artystyczne”

cron