zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

martakijanka
Posty: 1
Rejestracja: 2007-09-25, 15:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: martakijanka » 2009-08-28, 16:19

Przy pracy nad programem pomocna jest strona www.prawodlaszkol.pl/kształcenie
a wrzesień i tak będzie zwariowany, do tego dojdą jeszcze pretensje roziców :x jakby reforma była naszą winą

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-28, 19:11

Gdzie można znaleźć te informacje o procedurach?Mogłabyś link przesłać?Pogubiłam się na tej stronie,którą podałaś.

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-28, 19:12

Już mam,znalazłam,przepraszam za zamieszanie.

lidia35
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-29, 18:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: lidia35 » 2009-08-29, 18:34

Witam koleżanki i kolegów!
Mam ten sam problem co wszyscy. Jak zorganizować zajęcia artystyczne?
Każda klasa I będzie miała 1 godzinę tygodniowo.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Cytryn » 2009-08-30, 11:39

Warsztaty filmowe- muzyka w filmie. A potem oglądajcie fajne filmy- będzie na pewno zgodne z oczekiwaniami uczniów :jupi:

Sama nie wiem, jak w c a ł e j klasie przeprowadzić zajęcia "artystyczne", skoro nie ma instrumentów, płyt, videoteki, ba...nawet pianina czy keyboardu nie ma( zawsze wszystko swoje woziłam, ale teraz...po prostu mnie już na to nie stać). Kiedy organizowałam zajęcia dodatkowe, to uczęszczali tylko ci uczniowie, którzy chcieli i były to zajęcia wokalne( to można robić w pustej sali 8) ). Ale jak w s z y s c y muszą, to sama nie wiem...oni się generalnie muzyką nie interesują...gdyby zajęcia zrobić z tego, co słuchają na co dzień, to na miesiąc tematów by wystarczyło...a potem? Mam słuchać z nimi techno i popu czy jak? Tylko jak ja to wytrzymam...

Nie wiem. Też zgłupiałam.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: dushka » 2009-08-30, 11:43

A może wprowadzaj im nowe gatunki muzyczne? Wątpię, czy ktoś z nich słucha szant (tu już możesz kilka lekcji zrobić), folku, alternatywnej muzyki, a może - jazz? O tym można cały rok nawet gadać :D

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Cytryn » 2009-08-30, 11:53

No tak, ale to to ja robiłam na "zwykłych" lekcjach muzyki, żeby je uatrakcyjnić...Szanty- dwie lekcje, jazz- góra dwie, bo się strasznie nudzili( nie rozumieli tej muzyki, nie potrafili jej słuchać)...no, ale można próbować. Coś z tym "fantem" trzeba zrobić.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-30, 22:57

ale jak to w całej klasie zajęcia artystyczne? Chyba uczeń ma mieć prawo wyboru czy to muzyka, czy plastyka czy drama albo jeszcze coś innego. U Ciebie wszystkie klasy mają narzucone zajęcia artystyczne w zakresie muzyki?
Sztuka jest pokarmem duszy.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Cytryn » 2009-08-31, 09:15

W szkołach wiejskich trudno jest prowadzić zajęcia fakultatywne. Nie wiem, jak u koleżanki, ale u nas nawet na połowę trudno jest klasy podzielić. Brakuje sal i...czasu. Ostatni gimbus odjeżdża około 15.00. A że zajęcia artystyczne muszą być, no to żeby jakoś w palnie lekcji się zmieścić, daje się całe klasy, np. I g na plastyczne, II g na muzyczne czy jakoś tak.
W szkołach dużych, miejskich może być inaczej i rzeczywiście do wyboru, po lekcjach. U nas- nie.

iwona70
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-31, 22:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: iwona70 » 2009-08-31, 22:41

Witam, uczę plastyki .W mojej szkole jest aż 8 klas pierwszych i od września dostałam 4godziny tygodniowo zajęć artystycznych. Też miałam z tym problem jak je rozgryźć ,żeby trafić w gusta dzieci, których praktycznie jeszcze nie znam??Mam się spotykać z grupą liczącą 31 osób, ale zebraną z różnych klas!!!Oto moja propozycja zajęć: FORMY PŁASKIE I PRZESTRZENNE W RÓŻNYCH TECH.PLAST. :!: NOWE FORMY WYPOWIEDZI ARTYSTYCZNEJ : HAPPENING, PERFORMANCE , INSTALACJE , WIDEOART :!: WĘDRÓWKI PRZEZ SZTUKĘ :!: oczywiście, to tylko pomysł, ale można to połączyć z percepcją i recepcją sztuki....tylko ciut dużo dzieci i wszystkie zajęcia będą sie odbywały popołudniami, bo w dużym mieście wcale nie jest łatwo , a zajęcia kończą się nawet o 16:) pozdrawiam i życzę owocnych sukcesów w szkole:)

dorkabat
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-01, 15:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: dorkabat » 2009-09-01, 15:32

Pomocy!Wybrałam do plastyki w 1 gimnazjum podręcznik z maca.Plastykę mam w tylko w pierwszych klasach. Czy mam zrealizować cała teorie w tym jednym roku?(około 30 lekcji teoretycznych)-a stronę praktyczna na zajęciach artystycznych dla wybranej grupy? :roll:

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-09-01, 15:57

Ja mam godzinę plastyki też w kl.1, ale nauczyciel, który tam też uczy wybrał "Świat sztuki" WSiPu i muszę na nim pracować. Owszem, trzeba zrealizować wszystko z teorii, ale powinny być też chyba lekcje praktyczne, przynajmniej u mnie będą.
Sztuka jest pokarmem duszy.

dorkabat
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-01, 15:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: dorkabat » 2009-09-01, 19:53

tak-tylko tych lekcji praktycznych będzie bardzo mało-30 godzin teoretycznych- to tych praktycznych przy dobrych układach zostaję 10?

iwona70
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-31, 22:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: iwona70 » 2009-09-01, 21:30

Na MAC-u będę pacowała już drugi rok i uważam ,że jest to dobry podręcznik.Przynajmiej przy takim układzie jak u nas, czyli jedna godzina w kl.1 i zajęcia artstyczne w kl.1 i 2.Niestety więcej mamy teorii i trzeba to zrobić w jeden rok, bo zgodnie z podstawą progr. uczeń ma się wykazać znajomością stylów, chronologią , umiejscowieniem w czasie itp. czyli percepcja i recepcja sztuki....a zajęcia artystyczne mogą rozwijać talent twórczy. Tylko szkoda ,że grupy uczestniczące w tych zajęciach muszą być tak liczne!! W moim przypadku , to ok.31 osób. Życzę powodzenia :lol:

ela074
Posty: 1
Rejestracja: 2009-09-02, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: ela074 » 2009-09-02, 10:03

czy może mi ktoś udostępnić program zajęć artystycznych z muzyki w gimnazjum, jak pogodzić takie zajęcia dla całej klasy, czy ocena wchodzi do średniej?


Wróć do „Przedmioty artystyczne”