Historia muzyki

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Pani Muzyka
Posty: 50
Rejestracja: 2009-07-12, 00:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Historia muzyki

Postautor: Pani Muzyka » 2009-08-21, 14:30

Prawdopodobnie za 2 lata ma wejść do szkół ogólnokształcących przedmiot historia muzyki jako możliwy do wyboru (jako przedmiot dodatkowy) na maturze tylko na poziomie rozszerzonym. Zostałam o tym poinformowana, ponieważ dużo osób już zadeklarowało wybór tego przedmiotu w mojej miejscowości. Lubiłam ten przedmiot w szkole i nawet można powiedzieć, że mnie interesuje po dzień dzisiejszy, ale przygotowanie do matury byłoby masakrycznie trudne - tak mi się przynajmniej wydaje. Czy zgodzilibyście się na przygotowanie uczniów do matury z tego przedmiotu?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Historia muzyki

Postautor: dushka » 2009-08-21, 14:43

Ja zdając starą maturę również miałam tę możliwość - zdawania historii muzyki (nie skorzystałam z niej), nie jest to więc chyba taka nowość :) Tyle, że trzeba było pisać pismo do kuratorium. Moja nauczycielka, pasjonatka pełną gębą, nie miała obiekcji.

Pani Muzyka
Posty: 50
Rejestracja: 2009-07-12, 00:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Historia muzyki

Postautor: Pani Muzyka » 2009-08-21, 15:01

Ja pisałam maturę z historii muzyki w szkole muzycznej, bo miałam wybór, albo ten przedmiot, albo formy muzyczne. Łatwiej chyba jest przygotować uczniów szkół muzycznych do matury z tego przedmiotu, niż uczniów ze szkoły ogólnokształcącej, także pytam, bo nie sądzę, żeby poziom się różnił znacząco na maturze. Nie wiem, czy ja bym się podjęła z tego względu, że uczniowie "ogólniaka" nie mieli wcześniej innych muzycznych przedmiotów typu kształcenie słuchu, zasady muzyki, formy muzyczne, harmonia itp. (nie licząc przedmiotu szkolnego "muzyka" :P). Ciekawe jak to wygląda.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Historia muzyki

Postautor: mateoo » 2009-08-23, 21:26

Zawsze była taka możliwość, podobnie jak wybór historii sztuki albo wiedzy o tańcu na maturę. Ja osobiście nie zdawałem. Zacznijmy od tego, że żeby go zdawać trzeba się go najpierw uczyć , bo minimum wiedzy z gimnazjum (która do matury w 99,9% uleci) albo jeszcze większe minimum na wiedzy o kulturze w średniej nie wystarczy. Czy podjął bym się przygotowania ucznia ? Miałem w tamtym roku propozycję przygotowania uczennicy w szkole średniej do historii sztuki, bo uczyłem jej klasę WOKU. Zaproponowałem, żeby zgłosiła się do jakiegoś plastyka z prawdziwego zdarzenia, ewentualnie pozyczę jej swoich podręczników i materiałów itd . Nawet tej historii muzyki bym się obawiał, bo najpierw samemu trzzeba by było przypomnieć sobie co nie co ze studiów, bo nie ma co się oszukiwać, że ucząc w szkolnictwie powszechnym dużo wiadomości ucieka... Trzeba pamiętać, że nie ma wyboru pomiędzy poziomem podstawowym a rozszerzonym -> tylko rozszerzony wchodzi w grę więc jest to bym bardziej trudne.

Szczerze wam powiem, że opcja wyboru tego przedmiotu na maturę raczej w dalszym ciągu pozostanie w praktyce dla liceów muzycznych, gdzie przez całą szkołę mają ten przedmiot wpisany w obowiązkowy grafik zajęć...
Sztuka jest pokarmem duszy.


Wróć do „Przedmioty artystyczne”