Płeć a motywacja do kolorowania

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: Jedliński » 2011-01-16, 09:08

Witam. Przepraszam za taki mój drobiazg. Jestem ciekaw jak to wygląda z punktu widzenia np. nauczyciela plastyki. Czy możecie potwierdzić stereotyp, że dziewczynki chętniej kolorują niż chłopcy?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: dushka » 2011-01-17, 20:44

Ale kolorują kolorują, czy kolorują w sensie: rysują, malują? :mrgreen:

Ja mogę powiedzieć, że gdy pracowałam w przedszkolu na zastępstwie, to ciągle dziewczynki przychodziły i: prose pani, a zrobi mi pani księznickę? :mrgreen:

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: mateoo » 2011-01-18, 16:25

Raczej nie zauważyłem takiej prawidłowości i myślę, że nie ma to znaczenia :P Może niektóre dziewczęta są bardziej dokładne niż niektórzy chłopcy, ale też nie ma reguły.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: Jedliński » 2011-01-19, 11:00

Pewno były robione jakieś psycho-socjo badania na ten temat i trzeba je odszukać. :)
Ja mam taki wniosek (intuicję) z jednej prymitywnej obserwacji, że dziewczynki wszystkie chciały rysować, malować, kolorować (około 90% na pewno); a u chłopców ta liczba była mniejsza około 60-70%. Pewno sprawa jest skomplikowana i zależy od takich szczegółów jak np. co dzieci mają do namalowania itd. Sprawa zahacza o psychologię rysunku :).

niejestemzgoszkniala
Posty: 2
Rejestracja: 2012-08-30, 00:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: niejestemzgoszkniala » 2012-08-30, 00:45

Jeśli chodzi o kolorowanki to dziewczynki są nimi bardziej zainteresowane. Musze przyznać ,że w materiałach z którymi się spotkałam to trudno jest o takie których szanujący się chłopiec z 2 klasy nie uzna za "dziewczyńskie" albo "dla maluchów" :) ;). Sama nie podejmę się porównywania "stopnia kolorowości" robotów i księżniczek ;).
W samych rysunkach jakoś nie zauważyłam prawidłowości.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: iluka » 2012-08-30, 09:29

A ja nie jestem zgoRZkniała!
Wywołany temat przywołał takie obserwacje: dziewczynki wolą wypełniać gotowe kolorowanki sumiennie i dokładnie, a chłopcy byle szybciej i dorysowywać własne szczegóły... :roll:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
mleczarz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 09:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Przyroda, WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: mleczarz » 2012-09-04, 16:02

Mój syn doskonale włada kredkami i koloruje dużo lepiej niż jego koleżanki. Ale nie wiem, czy wszyscy chłopcy tak mają, bo na co dzień pracuję z trochę starszymi dziećmi.
"Z nauką jest jak z wiosłowa­niem pod prąd. Sko­ro tyl­ko zap­rzes­ta­niesz pra­cy, za­raz spycha cię do tyłu."
Ben­ja­min Brit­ten

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: Basiek70 » 2012-09-14, 21:00

z moich obserwacji: więcej chłopców garnie się do rysowania i więcej chłopców przejawia zdolności plastyczne (i to tak rysować potrafią, ze ja wysiadam przy nich - siedmiolatkach)
natomiast kolorowanki fakt, bardziej są lubiane przez dziewczynki - przy nich wykazują więcej staranności, cierpliwości i zamiłowania
a teraz w ogóle mam problem, bo moja obecna klasa jest antyplastyczna :(
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

candy.duo
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-16, 18:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka, Historia sztuki, Zajęcia zintegrowane, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: candy.duo » 2016-02-01, 18:35

Etap kolorowania dziecko zostawia w przedszkolu, w szkole w edukacji wczesnoszkolnej dzieci rysują i to bardzo chętnie, niezależnie od płci.

Widoczna jest ogromna różnica w operowaniu kolorem - ulubione kolory chłopców to czarny i czerwony, dziewczynki nie mają ulubionych kolorów, wykorzystują wszystkie możliwe kolory jakie mają pod ręką - raczej omijają czarny.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: Basiek70 » 2016-02-22, 16:46

Dzieci w klasach 1-3 uwielbiają kolorowanki!
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Kamillatka
Posty: 8
Rejestracja: 2016-08-02, 13:59
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: Kamillatka » 2016-08-02, 14:21

Bądźmy szczerzy, każde dziecko od najmłodszych lat lubi zabawy z kredkami, jednak od chłopców, nie wiem czemu, wymaga się próbowania swych sił w zajęciach sportowych. Może też to być związane z typem osobowości. Typy, którym przypisuje sie zdolności kreatywnego myślenia, perfekcjonizmu, fantazjowania i bycia pociąganym językiem symboli, sztuki, kolorów przeważają jednak wśród dziewcząt. Im dziecko starsze, tym bardziej widać rozgraniczenia jego talentów u umiejętności od talentów i umiejętności równieśników.

Marianka12
Posty: 10
Rejestracja: 2017-12-19, 15:58
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Płeć a motywacja do kolorowania

Postautor: Marianka12 » 2018-08-28, 00:26

dziewczynki wolą wypełniać gotowe kolorowanki sumiennie i dokładnie - zgadzam się


Wróć do „Przedmioty artystyczne”