idealna lekcja w terenie

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

m.wisnia
Posty: 4
Rejestracja: 2013-04-11, 11:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

idealna lekcja w terenie

Postautor: m.wisnia » 2013-04-11, 11:31

jak Waszym zdaniem powinna być idealna lekcja w terenie? jakie macie doświadczenia? na co uważać?
zbliża się już chyba wiosna i pewnie zaczniemy wychodzić z uczniami na zewnątrz...

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: Peonia » 2013-04-13, 20:36

Gdy uczyłam biologii i przyrody, to brałam koc, przewodniki do rozpoznawania roślin i wyruszałam w teren np. na łąkę, w pole, nad rzekę. Szkoła była usytuowana w pobliżu takich środowisk. Najpierw siadaliśmy na kocu i podawałam swoje oczekiwania, potem dzieciaki rozchodziły się, zbierały rośliny, a gdy to zrobiły siadały na kocu i oznaczały rośliny wg klucza. Na koniec prezentowały zbiory i informacje. Zajęcia trwały 2 godziny.

Nad wodą omawialiśmy zbiornik wodny, pobieraliśmy próbki wody, mułu, łowiliśmy organizmy, oglądaliśmy je pod lupą, zabieraliśmy do pracowni, aby potem w klasie oglądać je pod mikroskopem.

Na co uważać - na bezpieczeństwo.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: haLayla » 2013-04-13, 21:19

m.wisnia pisze:na co uważać?


Na barszcz Sosnowskiego.
<3

Nel
Posty: 3
Rejestracja: 2013-04-14, 15:21
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: Nel » 2013-04-14, 15:28

Najfajniejsze zajęcia to łapanie owadów! :D

m.wisnia
Posty: 4
Rejestracja: 2013-04-11, 11:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: m.wisnia » 2013-04-15, 13:07

nasza szkoła jest niestety w centrum miasta dlatego nakłaniam rodziców na małą wycieczkę: gospodarstwo ze zwierzakami, trochę nauki i trochę zabawy, ognisko, oprowadzanie na kucykach, trafiłam już nawet na ciekawą ofertę. czy 5-godzinny program za 39zł to dobra cena?
jest bardzo bogaty, myślę, że dzieci wrócą szczęśliwe, tylko muszę jeszcze doliczyć transport - 20km

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: haLayla » 2013-04-15, 21:38

Jeżeli zamierzasz wkleić link z reklamą, to odpuść sobie.
<3

m.wisnia
Posty: 4
Rejestracja: 2013-04-11, 11:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: m.wisnia » 2013-04-23, 11:47

nie wkleiłam żadnego linku ani nie podałam nazwy:) bez obaw.

zastanawiam się nad wyjazdem pod miasto skoro u nas nie ma warunków, chciałbym żeby dobrze wypadło bo to moja pierwsza taka lekcja, chciałam wyjść z dobrą inicjatywą dlatego pytam o Wasze doświdczenia

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: izkaolek » 2013-04-23, 13:31

Ja ostatni o z moimi przedszkolakami byłam na wycieczce - muzeum lasu + wybrane miejsca w lesie obok pod Brukselą. Uczę za granicą w grupie mam większość 4-latków i kilkoro 5-latków. Informację o tym miejscu otrzymałyśmy od innych nauczycielek, które tam były i się zachwycały. Szefostwo wysłało zgłoszenie i zamówiło autokar na dwie grupy (jechała z nami zerówka). My z koleżankami pojechałyśmy tam wcześniej obejrzałyśmy co i jak, każda ułożyła scenariusz dla swojej grupy, dostosowany do jej możliwości. Najpierw jedna ze swoją grupą zwiedzała muzeum (to ja)a druga poszła do lasu a potem odwrotnie. Muzeum dzieciom się podobało, potem był posiłek i zabawy, następnie zwiedzanie lasu (były wyznaczone szlaki pająka, muchomorka i zajączka ale za długie dla przedszkolaków, więc tylko poszukaliśmy oznaczeń szlaków a potem przeszliśmy do punktów, które wybrałam wcześniej i pokazałam dzieciom różne ciekawostki) na koniec był krótki odpoczynek na takim amfiteatrze z ławeczek na górce, zabawy, nauka piosenki z pokazywaniem i powrót. W autokarze każde dziecko otrzymało książkę o lesie i drzewach z różnymi informacjami oraz wstawioną kalką techniczną do kalkowania obrazków. Dzieci były zmęczone ale zachwycone. Koszt takiej wycieczki to była cena autokaru oraz pamiątkowych książeczek. Rodzice chętnie z nami pojechali jako opiekunowie.

Tom_Dan_1
Posty: 4
Rejestracja: 2014-04-22, 00:29
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: Tom_Dan_1 » 2014-04-22, 00:50

Idealny pomysł z muzeum lasu, dzieciaki uwielbiają przyrodę i wycieczki. Ja swoją klasę również planuję zabrać w bardzo ciekawe miejsce, które odkryłem na jednym z forów - do parku dinozaurów. Jest kilka w Polsce jeszcze się nie zdecydowaliśmy na który, podobno w niektórych są nawet ruchome dinozaury, które otwierają paszcze, machają ogonem i przebierają łapami :)

bartek56
Posty: 32
Rejestracja: 2013-02-02, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: bartek56 » 2014-04-23, 21:10

ostatnio byłem z jedną czwartą klasą i wyznaczali kierunki świata na boisku szkolnym nie tylko kompasem i wyszło.

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: kirlan » 2014-04-24, 09:03

Ja swoich (policealna) na zajęciach z grafiki komputerowej zabieram "na miasto" i oglądamy (pierwszy raz świadomie) banery, plakaty i wszelkie reklamy - jak i z czego są zrobione.
Jakieś tam slajdy na sali (choćby najlepsze) nie umywają się do dotknięcia oryginału.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

Tom_Dan_1
Posty: 4
Rejestracja: 2014-04-22, 00:29
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: Tom_Dan_1 » 2014-05-29, 09:31

Ja znam wiele przykładów świetnych lekcji w terenie. Muzeum lasu- super. Słyszałem o historyku który zabrał dzieciaki na rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem, potem uczniowie mówili mu, że nigdy nie zapomną tej lekcji. To akurat przykład z zakresu przedmiotów humanistycznych ale wiecie o co chodzi. Z kolei moja córka była z klasą w Krasiejowie w czymś a la Park Jurajski z tym, że bez niebezpieczeństwa bycia pożartym przez dinozaury ;) Opowiadała mi potem chyba z godzinę o początkach powstawania Ziemi co mnie mocno rozbawiło bo nie podejrzewałem jej o takie zainteresowanie nauką ;) Jako były uczeń (to było już parę lat temu) i obecny ojciec powiem tak: lekcja w terenie to może być cała wycieczka albo tylko godzinne wyjście, wszystko zależy od inwencji nauczyciela!

mirabelka80
Posty: 2
Rejestracja: 2014-06-29, 17:25
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Krasiejów - park nauki i rozrywki

Postautor: mirabelka80 » 2014-06-29, 17:33

W Krasiejowie otworzył się jakiś nowy park nauki i rozrywki którego twócy reklamują jako idealne miejsce na naukę historii człowieka z możliwością ułożenia planu danej lekcji według własnego pomysłu. Brzmi ciekawie, w przyszłym miesiącu planuję pojechać i zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Dam znać po powrocie.

suri83
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 07:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Krasiejów - park nauki i rozrywki

Postautor: suri83 » 2014-08-11, 06:26

mirabelka80 pisze:W Krasiejowie otworzył się jakiś nowy park nauki i rozrywki którego twócy reklamują jako idealne miejsce na naukę historii człowieka z możliwością ułożenia planu danej lekcji według własnego pomysłu. Brzmi ciekawie, w przyszłym miesiącu planuję pojechać i zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Dam znać po powrocie.

Wybrałam się ostatnio do Jura Parku w Krasiejowie i mogę podzielić się spostrzeżeniami.
Jeśli chodzi o nową część- Park Nauki i Ewolucji Człowieka z pewnością zrobi wrażenie na młodszych dzieciach (4-6 SP), głównie ze względu na multimedialny charakter. Jeśli chodzi o przekazywane treści - nadaje się bardziej dla gimnazjalistów. Trochę zabrakło mi chronologii w ewolucji człowieka podczas zwiedzania tego miejsca.
Starsza część - Jura Park to miejsce głównie dla dzieci ze szkoły podstawowej. W sumie to bardziej jest park rozrywki niż edukacji. Ciekawy jest przejazd tunelem czasu z prezentacją krótkiego filmu dotyczącego powstawania życia na Ziemi oraz zewnętrzna ekspozycja dinozaurów. Na terenie Parku są też oferowane warsztaty, ale nie korzystałam więc nie mam pojęcia czy warto.
Reasumując - oba miejsca warto zwiedzić podczas wycieczki szkolnej. Jeśli ktoś zamierza się wybrać tylko na zajęcia w terenie nie jestem pewna czy warto.
Jeśli chodzi o cenę to zdecydowanie bardziej polecam opolskie ZOO!

Bowinka
Posty: 2
Rejestracja: 2014-06-16, 17:21
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: idealna lekcja w terenie

Postautor: Bowinka » 2014-08-29, 23:43

Ja jestem ciekawa jak tworzą takie ogromne figury gadów, wygląda to jak rzeźba, tylko w czym? I może nauczyciele biologii powiedzą czy pokazane są rzeczywiste gatunki czy nie?


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”

cron