Nuauczycielem być

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
agappe86
Posty: 40
Rejestracja: 2008-08-28, 14:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nuauczycielem być

Postautor: agappe86 » 2008-10-03, 14:38

wioletka3 jeśli jest taka możliwość to pewnie najlepiej ukończyć kurs pedagogiczny, ale reszty to sie nie orientuje
Ostatnio zmieniony 2008-10-03, 15:43 przez agappe86, łącznie zmieniany 1 raz.

aniaj84
Posty: 1
Rejestracja: 2009-04-23, 13:37
Lokalizacja: wielkopolskie

co po ochronie środowiska????

Postautor: aniaj84 » 2009-04-23, 13:42

witam! mam pytanie: ukończyłam inżynierskie studia z ochrony srodowiska! i w związku z tym czy moge pracować jako nauczyciel przyrody! i czy ktoś z was jest po ochronie środowiska i pracuje jako nauczyciel przyrody??????będe wdzięczna za odp

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nuauczycielem być

Postautor: dushka » 2009-04-23, 13:47

Nie, bo nie jesteś nauczycielem - nie masz koniecznych uprawnień. Poza tym ochrona środowiska to nie przyroda.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Nuauczycielem być

Postautor: krg54 » 2009-04-24, 21:38

dushka! Ale Ty jesteś ostra w swych odpowiedziach! Czemu od razu zamykasz dziewczynie "bramy raju szkolnego"? Trzeba delikatnie! Zachęcamy!
do "aniaj84": Najbezpieczniej będzie ukończyć jakieś uzupełniające 2-letnie studia magisterskie, właśnie z przyrody łącznie z kursem pedagogicznym w trakcie tych studiów. Tylko jest jedno ale! Jak tu znaleźć tę pracę?

krzysiekm82
Posty: 1
Rejestracja: 2009-04-24, 23:12
Kto: student
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: wielkopolskie

Co po geografii?

Postautor: krzysiekm82 » 2009-04-24, 23:27

Witajcie, jestem tu nowy wiec przedstawie wam swoja sytuacje. Skonczyłem studia na UAM Poznan Geografię oraz pedagogiczne razem wiec moge uczyc w szkole niestety faktycznie znalezc prace graniczy z cudem! Chciałem sie was poradzic czy po Geo musze konczyc dodatkowo cos zeby uczyc Przyrody ? Bo troszke mi sie wydaje ze wiecej wydam na te wszystkie studia niz mi sie to wróci ): A i tak rozpoczynam prace jako sprzedawca bo dłuzej juz nie moge czekac na wolny etat w szkołach których składałem podanie. Pozdrawiam i doradzcie mi czy musze cos konczyc dodatkowo czy moze podyplomowe z ochrony srodowiska wystarcza w razie czego to ta podyplomówka bardziej sie przyda niz osobno konczyc Przyrode!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nuauczycielem być

Postautor: edzia » 2009-04-25, 00:37

Moim zdaniem, jeśli ukończyłeś studia, które odpowiadają temu opisowi: "studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć", to możesz uczyć również przyrody w szkole podstawowej (cytat z nowego rozp. w sprawie kwalifikacji nauczycieli).

A teraz muszę coś wytknąć:
- brak w twoim poście chyba 11 przecinków (trudno się doliczyć, bo nie zrozumiałam sensu ostatniego zdania) :?
- "Geografię", "Przyrody" :?
- brak polskich "ogonków". :?

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Co po geografii?

Postautor: annek » 2009-04-25, 11:24

krzysiekm82 pisze:Witajcie, jestem tu nowy wiec przedstawie wam swoja sytuacje. Skonczyłem studia na UAM Poznan Geografię oraz pedagogiczne razem wiec moge uczyc w szkole niestety faktycznie znalezc prace graniczy z cudem! Chciałem sie was poradzic czy po Geo musze konczyc dodatkowo cos zeby uczyc Przyrody ? Bo troszke mi sie wydaje ze wiecej wydam na te wszystkie studia niz mi sie to wróci ): A i tak rozpoczynam prace jako sprzedawca bo dłuzej juz nie moge czekac na wolny etat w szkołach których składałem podanie. Pozdrawiam i doradzcie mi czy musze cos konczyc dodatkowo czy moze podyplomowe z ochrony srodowiska wystarcza w razie czego to ta podyplomówka bardziej sie przyda niz osobno konczyc Przyrode!


Po geografii musiałam dodatkowo skończyć studia podyplomowe, żeby mieć uprawnienia do uczenia przyrody. Niestety program studiów geografii (przejrzany przez dyrektora na podstawie mojego indeksu) nie był wystarczający. Jednak nie żałuję, połowa kosztów za studia została mi zwrócona, mając w pierwszym roku pracy jedynie 13 h geografii, w trzecim - już 25 (geografia + przyroda + wychowawstwo + koła zainteresowań).

Przy wyborze studiów pamiętaj o liczbie godzin w danej szkole: przyroda sp- nowa podstawa programowa, która będzie stopniowo wchodziła do kolejnych klas, docelowo zmniejszy tę liczbę do 8 na 3 lata (obecnie jest 9); geografia w gimnazjum - 4.

Nie jestem przekonana, czy podyplomówka z ochrony środowiska wystarczy (podejrzewam, że ryzykujesz różne interpretacje dyrekcji). Ja planuję kolejne studia podyplomowe, czekam czy będzie kolejna edycja wspieranych przez EFS (bezpłatne dla uczących nauczycieli, którzy chcą mieć kwalifikacje do kolejnego przedmiotu).

Dodam, że koleżanka, która skończyła geologię, w chwili obecnej uczy zarówno geografii, jak i przyrody (nie musiała kończyć dodatkowych studiów jak ja), co wynika z tego, że w trakcie studiów, miała zajęcia z chemii i fizyki (których mi brakowało).

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nuauczycielem być

Postautor: dushka » 2009-04-25, 15:10

Ale ja tylko prawdę napisałam.
Poza tym - bez urazy dla Anij84 - uważam, że coraz więcej młodych ludzi kończy dowolne studia, a potem - nie wie, co zrobić ze sobą i na gwałt szuka pracy w szkole. Pracy, której i tak za mało jest dla absolwentów kierunków typowo pedagogicznych.

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Nuauczycielem być

Postautor: annek » 2009-04-25, 16:44

krg54 pisze:do "aniaj84": Najbezpieczniej będzie ukończyć jakieś uzupełniające 2-letnie studia magisterskie, właśnie z przyrody łącznie z kursem pedagogicznym w trakcie tych studiów. Tylko jest jedno ale! Jak tu znaleźć tę pracę?


Nie jest to chyba takie proste:
- nie spotkałam uzupełniających studiów magisterskich z przyrody, tylko studia podyplomowe trwające 1,5 roku
- rzeczywiście dodatkowo trzeba zrobić kurs pedagogiczny i w tym wypadku mówimy o drugiej podyplomówce (nie słyszałam, żeby była taka 2 w 1, czyli przyroda+uprawnienia pedagogiczne, ale może się mylę)
- bez tytułu magistra jest się niżej w tabeli = niższe dochody

Znaleźć pracę nie jest łatwo. Zależy w jakim mieście szukamy.

KaGeo
Posty: 11
Rejestracja: 2008-03-16, 08:45
Kto: uczeń
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nuauczycielem być

Postautor: KaGeo » 2009-05-17, 18:08

Ja geografię kończe razem z przyrodą (lic)... :D :D :D wiem, wiem czadowo- ale to chyba "znak czasów"- teraz nauczycielskie są podwójne (czy nie?!) :wink:
Do uczenia przyrody na bank wystarcza... podyplomówka z przyrody :D :D :D
Pewnie połowa uczących P tak ma :D . Geografia to dziś za mało... takie czasy... :cry:
A z tą ochroną to zależy od dyrekcji...

KaGeo
Posty: 11
Rejestracja: 2008-03-16, 08:45
Kto: uczeń
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nuauczycielem być

Postautor: KaGeo » 2009-05-17, 18:20

A tak wogóle to WITAJCIE!!! :lol:
Ja też jestem tu nowa 8) 8) 8)

karinkas
Posty: 6
Rejestracja: 2009-07-12, 10:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia
Lokalizacja: śląskie

Re: Nuauczycielem być

Postautor: karinkas » 2009-07-12, 10:18

Witam,
mam pytanie dotyczące pracy w liceum. Ukończyłam studia licencjackie-chemia z biologią, otrzymalam po tym zaswiadczenie o posiadanych kwalifikacjach pedagogicznych. Następnie na tej samej uczelni kontynuowałam studia chemię dziennie i biologię zaocznie na magisterkach. Otrzymałam dwa odrębne dyplomy mgr chemii i mgr biologii, z tym że na suplemencie dyplomu biologii mam zaznaczone że absolwent posiada uprawnienia do nauczania przedmiotu a w suplemencie dyplomu chemii nie.. Czy mogę uczyć w liceum tych przedmiotów i robić awans zawodowy??

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nuauczycielem być

Postautor: haLayla » 2010-02-07, 03:00

A ja mam teoretyczne pytanie. Czysto teoretyczne. Czy mając dyplom uczelni medycznej, można nauczać chemii, bądź biologii (oczywiście, zrobiwszy odpowiednie uprawnienia etc)? Sytuacja czysto teoretyczna, ale mnie to ostatnio nurtuje.
<3

Awatar użytkownika
dwajork
Posty: 21
Rejestracja: 2010-01-29, 23:59
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nuauczycielem być

Postautor: dwajork » 2010-02-10, 15:21

Najlepiej zadzwon do dziekanatu albo dyrektora swojego instytutu i zapytaj to czy możesz uczyć po tym i po tamtym w szkole. A pozniej kurs pedagogiczny sie klania

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nuauczycielem być

Postautor: haLayla » 2010-02-10, 17:19

Wiesz, wiele kierunków ma specjalizację pedagogiczną. Po kierunku lekarskim, są różne specjalizacje, pierwszego i drugiego stopnia, ale żadna nie jest pedagogiczna. Pytanie w dużej mierze, dotyczy tego, czy osoba mająca dyplom uczelni medycznej, której wiedza dotycząca biologii jest równie obszerna, co osoby, która biologię skończyła jako kierunek, może uczyć. Bynajmniej, na razie nie planuję nauczać w szkole.
<3


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”