Jaka podyplomówka dla biologa?

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: oliweczkaS » 2009-04-25, 17:26

jestem magistrem biologii, pracuję w szkole gimnazjalnej i liceum. Mam stały etat, ale czuję niepohamowaną potrzebę dokształcenia się :) Od września chcę podjąć studia podypolomowe. Tylko nie wiem na jakim kierunku. Chciałabym aby były one rozszerzeniem moich umiejętności, żeby wiązały się z biologią.
Przyroda raczej odpada, myślałam nad logopedią lub czymś związanym z ochroną środowiska. Może mi coś doradzicie?
Ostatnio zmieniony 2009-05-03, 10:01 przez oliweczkaS, łącznie zmieniany 1 raz.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: dushka » 2009-04-25, 18:07

Chemia? Fizyka?

Logopedia raczej mało wiąże się z przyrodą ;) Ale może - edukacja zdrowotna?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: mateoo » 2009-04-26, 14:37

Może geografia? Zależy z czego czujesz się mocna.
Sztuka jest pokarmem duszy.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: krg54 » 2009-04-27, 22:00

Ja też kiedyś odczuwałam taką NIEPOHAMOWANĄ potrzebę, ale .....

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: oliweczkaS » 2009-06-10, 14:38

Ponieważ zmienia się za trzy lata podstawa programowa w liceum i zamiast biologii będzie przyroda (biologia tylko w rozszerzeniu), więc przyroda będzie połączeniem biologii, geografii, fizyki, chemii-więc kto będzie jej uczył?

dlatego zapisałam się na podyplomówkę Przyroda w liceum :)
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: edzia » 2009-06-10, 17:33

oliweczkaS pisze:Ponieważ zmienia się za trzy lata podstawa programowa w liceum i zamiast biologii będzie przyroda (biologia tylko w rozszerzeniu), więc przyroda będzie połączeniem biologii, geografii, fizyki, chemii-więc kto będzie jej uczył?
oliweczkaS, ale Ci ktoś nagadał! :wink: Aż otworzyłam nową podstawę programową do liceum, bo zaniepokoiłam się.

Otóż przyroda ma być w liceum, ale jako przedmiot uzupełniający i nie zamiast, lecz obok zwykłej biologii, fizyki, chemii, geografii.

Przedmiot uzupełniający: PRZYRODA

IV etap edukacyjny

Celem zajęć przyroda jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu nauk przyrodniczych.


Zalecane warunki i sposób realizacji.
Przyroda

Zajęcia przyroda służą utrwaleniu postawy naukowej wobec świata przyrody, zaciekawienia jego bogactwem i dostrzegania holistycznego charakteru nauk przyrodniczych. Treści nauczania wydobywają poszczególne wątki wiedzy przyrodniczej odnoszące się do ważnych zagadnień naszej cywilizacji.
Zajęcia powinny mieć charakter interdyscyplinarny, a poszczególne wątki mogą być realizowane przez nauczycieli różnych specjalności (fizyka, chemia, biologia, geografia).
Zajęcia powinny być prowadzone z wykorzystaniem bogatego zaplecza doświadczalnego w zakresie każdej ze składowych dziedzin nauki.

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: oliweczkaS » 2009-06-13, 07:55

To w takim razie jak będę uczyła fizyki czy geografii (lub ich elementów) skoro naukę tych przedmiotów zakończyłam w liceum? Wydaję mi się, że zrobią tak jak z przyrodą w podstawówce, biolog bez podyplomówki z przyrody nie będzie mógł jej uczyć.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: edzia » 2009-06-14, 18:18

oliweczkaS pisze:To w takim razie jak będę uczyła fizyki czy geografii (lub ich elementów) skoro naukę tych przedmiotów zakończyłam w liceum?
Tego to ja już nie wiem. Być może poszczególne części tej przyrody będą realizowali geografowie, fizycy, chemicy (coś na wzór kształcenia modułowego), może faktycznie będzie wymagana podyplomówka z przyrody, może wystarczą kwalifikacje do biologii. Mnie to nie interesuje. Chciałam tylko zwrócić uwagę na Twoje błędne myślenie, że przyroda niby zastąpi biologię i będzie połączeniem fizyki, geografii i chemii. Nie zastąpi.

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: oliweczkaS » 2009-06-14, 21:43

Biologia będzie i owszem, ale tylko w rozszerzeniu. Biologii w takiej postaci jak jest teraz już nie będzie.
Właściwa biologię będą miały osoby decydujące się na przedmioty biol-chem-fiz. Pozosałe osoby będą miały przyrodę.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jaka podyplomówka dla biologa?

Postautor: edzia » 2009-06-14, 21:46

A widziałaś nową podstawę programową dla szkół kończących się maturą, m.in. z biologii, geografii, chemii?

Widziałaś podstawę programową dla przedmiotu uzupełniającego przyroda?


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”