Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
biologofil
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-19, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: biologofil » 2009-05-19, 15:35

Dzień dobry,

czy używacie w swojej pracy w szkole czasem rzutnika multimedialnego, aby pokazywać uczniom jakieś rzeczy z internetu? Czy Wasza szkoła posiada takie coś? A laptopa?

Moja szkoła ma jedno i drugie, ale ja cały rok nie skorzystałam ani razu.
Zastanawiam się nad takimi lekcjami na koniec roku szkolnego, żeby trochę urozmaicić ostatnie lekcje, ale nie wiem, czy nie za dużo jest z tym zachodu i czy warto się kłopotać.

Znalazłam nawet w sieci fajne animacje z biologii, które chciałabym pokazać, ale nie wiem, na ile takie coś trafia do uczniów. Myślę o moich uczniach w gimnazjum.

Macie jakieś doświadczenia w lekcjach z takim sprzętem? Boje się, że się nadźwigam, ale nie będzie to nic warte.

Z góry dziękuję za wszelkie rady w tym temacie.
Biologofil

KaGeo
Posty: 11
Rejestracja: 2008-03-16, 08:45
Kto: uczeń
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: KaGeo » 2009-05-19, 19:55

Może nie mam zbyt dużego doświadczenia ale w szkole, w której miałam praktyki (gim) był rzutnik i komputer (na stałym wyposażeniu sali) korzystała z niego nauczycielka tej klasy i ja z koleżanką. Wszystko wcześniej na przerwie przygotowywałyśmy, tak żeby w czasie lekcji tylk "odpalić" potrzebne prezentacje (zwyke zdj, animacje, schematy, które dzieci czasem przepisywały).

Myśle, że uczniowie lepiej przyswajają i zapamiętują pewne rzeczy, kiedy widzą je prawie "na żywo", to jest też dobry sposób na urozmaicenie lekcji. wcale nie jest tak czaso- i pracochłonny (jeżeli nie trzeba targać osprzętu i plątać się w kablach :lol: 8) - ale myśle, że i tak warto!!!). a to że możesz korzystać z rzutnika i laptopa to prawdziwy luksus. Pomimo wszystko ciągle jeszcze nie wszędzie obecny :cry: 8)

Krótko: Polecam i życzę satysfakcji!!! :D :D :D

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: malgala » 2009-05-19, 20:21

biologofil pisze:czy używacie w swojej pracy w szkole czasem rzutnika multimedialnego, aby pokazywać uczniom jakieś rzeczy z internetu? Czy Wasza szkoła posiada takie coś? A laptopa?

Żeby pokazać uczniom coś z internetu, mogą posadzić ich przy komputerach.
Z rzutnika i laptopa korzystam, chociaż mamy tylko jeden i jak mi potrzebny muszę przynieść i podłączyć. Głównie są to różne prezentacje, które w większości sama przygotowuję.
biologofil pisze:Moja szkoła ma jedno i drugie, ale ja cały rok nie skorzystałam ani razu.

Najwyższa pora spróbować.
biologofil pisze:Zastanawiam się nad takimi lekcjami na koniec roku szkolnego, żeby trochę urozmaicić ostatnie lekcje

Jeżeli zamierzasz "urozmaicić" im lekcje zastępując nauczyciela rzutnikiem, to będzie to tylko urozmaicenie pierwszej takiej lekcji.
Wykorzystanie rzutnika ma sens, ale jako pewien element lekcji.
Może niech uczniowie sami przygotują jakieś powtórzeniowe prezentacje (większość gimnazjalistów to potrafi) i wtedy masz wykorzystany rzutnik przez pewną część lekcji i to z zaangażowaniem uczniów, a część lekcji przeznaczasz na omówienie tych prezentacji oraz w zupełnie nowy sposób robisz lekcje powtórzeniowe.. W tym przypadku tylko tak to widzę skoro wcześniej na lekcjach nie korzystałaś z możliwości multimedialnego urozmaicenia zajęć.

Awatar użytkownika
MarDeb
Posty: 128
Rejestracja: 2009-04-12, 21:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: MarDeb » 2009-05-19, 22:58

ja mam do dyspozycji projektor + laptop. Od czasu do czasu używamy do prezentacji wyników zrealizowanych projektów + praca całej grupy przu tworzeniu komiksu. generalnie 5 min ze składaniem zestawu + 30 min dobrej zabawy dzieci.

Awatar użytkownika
biologofil
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-19, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: biologofil » 2009-05-20, 08:49

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi i cenne wskazówki.

Natknęłam się na taki portal nauczyciel.pl i tam znalazłam naprawdę sporo fajnych rzeczy do wykorzystania. Dlatego nie chcę całej lekcji prowadzić z użyciem rzutnika multimedialnego tylko na początku, gdzie pokażę uczniom animacje i na koniec wykonując interaktywne ćwiczenia.

Czy ktoś z Was widział to może, albo używał, tego nauczyciela.pl? Trochę się obawiam, że jak internet siądzie, to klapa z pokazywaniem. Może jak nabiorę wprawy z tym wszystkim to wykorzystam prace uczniów - ich prezentacje.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: renati23 » 2009-05-20, 08:52

biologofil, zajrzyj na www.scholaris.pl

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: malgala » 2009-05-20, 14:57


ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: ewagca » 2009-05-20, 15:12

Dobre prezentacje, dostosowane do Twoich uczniów możesz przygotować sama. Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie trzeba koniecznie mieć pakietu Office. Z internetu za darmo ściągamy Open office i tam jest odpowiednik progr. Power Point.

Prezentacje mają wiele zalet. Możesz przygotować schematy, notatki, rysunki i wyświetlać je zamiast pisać na tablicy. Praca jednorazowa a korzystasz wielokrotnie.

Przy odrobinie umiejętności posługiwania się komputerem można przygotowywać interaktywne ćwiczenia do rozwiązywania przez całą klasę.

Jeżeli chcesz aby uczniowie pracowali indywidualnie warto skorzystać z jakichś oprogramowań do przyrody. Ja dostałam takie z WSiP w ramach pomocy unijnej. Do każdej klasy jest oddzielny pakiet. Raz na jakiś czas prowadzę lekcje w pracowni i jest to dobry sposób zarówno utrwalania wiadomości jak i wprowadzania nowych treści. Jednak ma to sens w małych klasach, do 20 osób. W większych polecam wykorzystanie laptopa i rzutnika i pracy równym frontem.

Dobrym sposobem wykorzystania technologii informacyjnej nie tylko na przyrodzie jest praca przy pomocy platform e-learningowych, ale to już trudniejsze. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w oswajaniu laptopa i rzutnika.

Awatar użytkownika
biologofil
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-19, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Rzutnik multimedialny - czy korzystaliście kiedyś na lekcji?

Postautor: biologofil » 2009-05-20, 16:20

Ponownie dziękuję za wskazówki.

Pytałam o portal nauczyciel.pl, ponieważ jest tam znacznie więcej zasobów elektronicznych niż na portalach, o których piszecie. Ale chyba nikt o nim nie słyszał. Na scholaris.pl są bardzo ciekawe gotowe lekcje, ale jest ich stosunkowo niedużo. I wiecie Zresztą wyglądają na bardzo podobne do tych, jakie są na nauczyciel.pl. Ale możne powinnam lepiej się przyjrzeć. Trochę trudno jest się tam połapać.

Co do interklasa.pl to osobiście uważam, że jest tam niezmiernie dożo informacji, tylko sam portal nieco... odstrasza. Ale to moje osobiste odczucie. Znalazłam tam lekcje online, tylko - może akurat w biologii - dużo tekstu małą czcionką, a animacje nie są udźwiękowione.

Z jakimi portalami Wam najlepiej się pracuje? Albo raczej, które wg Was są najciekawsze, najbardziej przydatne? Czy to właśnie interklasa i scholaris?

Poza tym mam płyty z podręczników Nowej Ery, uczniowie także je mają, chciałam pokazać im po prostu coś innego niż mogą tam znaleźć.

Własne prezentacje są jak najbardziej cenne i przy okazji mogłabym więcej poćwiczyć z komputerem, ale chciałam spróbować na początek z jakimś gotowcem. mało czasu już zostało.

Dziękuję raz jeszcze za podpowiedzi!
Biologofil


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”