Apel do nauczycieli Fizykii

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

JanK
Posty: 1
Rejestracja: 2010-04-22, 19:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: pomorskie

Apel do nauczycieli Fizykii

Postautor: JanK » 2010-04-22, 20:18

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Od Września planują podjąć pracę w szkole (gimnazjum) jako nauczyciel Fizyki (będzie to mój pierwszy rok). Do tego czasu chciałbym się dobrze przygotować, żeby sprostać temu zadaniu. Dlatego też bardzo bym prosił wszystkich o pomoc. A mianowicie scenariusze lekcji (konspekty), program nauczania na 3 lata tzn. jakie działy (a w nich jakie tematy lekcji) są w danym roku. Oraz inne cenne rady dla początkującego.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
jozly
Posty: 38
Rejestracja: 2008-06-01, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Apel do nauczycieli Fizykii

Postautor: jozly » 2010-06-23, 09:00

pberge pisze:Witam wszystkich bardzo serdecznie. Od Września planują podjąć pracę w szkole (gimnazjum) jako nauczyciel Fizyki (będzie to mój pierwszy rok). Do tego czasu chciałbym się dobrze przygotować, żeby sprostać temu zadaniu. Dlatego też bardzo bym prosił wszystkich o pomoc. A mianowicie scenariusze lekcji (konspekty), program nauczania na 3 lata tzn. jakie działy (a w nich jakie tematy lekcji) są w danym roku. Oraz inne cenne rady dla początkującego.
Pozdrawiam.

Też kiedyś uczyłem fizyki, więc postanowiłem odpisać, skoro nikt inny się do tego nie kwapi.

Trudno pomóc na forum w tak obszernym temacie, ale:
* scenariusze lekcji - najprościej to Google. Jest kilka serwisów z publikacjami dla nauczycieli (nie wiem, czy mogę reklamować tutaj?), przykładowo: http://www.45minut.pl/publikacje/fizyka-2.html;
* program nauczania - jest ich wiele, na pewno już jakiś w tej szkole obowiązuje, więc na początek będziesz go kontynuował. Tekst programu (wraz z obudową) jest dostępny w Twojej szkole, najprawdopodobniej w szkolnej bibliotece lub sekretariacie;
* dobre rady (którymi podobno piekło jest wybrukowane): spokój, konsekwencja, stanowczość, obowiązkowość, wiara w ciebie. Dużo porad znajdziesz na: http://www.45minut.pl/forum/topics29/pi ... vt2684.htm. Nie wstydź się na bieżąco pytać innych nauczycieli o konkretne sprawy w Twojej szkole.

Powodzenia!

p.s. mogę też polecić http://www.goldenline.pl/grupa/nauczyciele

miki2305
Posty: 62
Rejestracja: 2009-03-08, 21:17
Kto: student
Przedmiot: Matematyka, Chemia, Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Apel do nauczycieli Fizykii

Postautor: miki2305 » 2010-06-24, 23:57

Program nauczania i ewentualny podział na klasy (działy) jest zależny od podręcznika, który wybierzesz (lub masz wybrany). Jeżeli zaczynasz w klasach pierwszych lub drugich, to koniecznie zapoznaj się z nową podstawą programową dla III etapu edukacyjnego z fizyki:
http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl ... _tom_5.pdf
Choć pewnie już się z nią zaznajomiłeś. Scenariusze lekcji i inne materiały znajdziesz w książkach dla nauczyciela lub innych publikacjach (także elektronicznych), które zapewni ci wydawnictwo. Choć mnóstwo ciekawych scenariuszy można także znaleźć w internecie na różnych serwisach.

Pamiętaj, że fizyka to przede wszystkim nauka doświadczalna, pomagająca zrozumieć rzeczywistość. A aparat matematyczny uczniów po SP jest dość ograniczony, warto próbować proporcji i innych intuicyjnych metod. Co nawet nowa podstawa zaleca.

doku1000
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-04, 23:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Apel do nauczycieli Fizykii

Postautor: doku1000 » 2010-07-19, 20:38

Jeszcze prostsza metoda dla dopiero zaczynających pracę,to po prostu napisanie do wydawnictwa, z którego książek sie korzysta (wypełnia się specjalną deklarację podbitą pieczątką dyrekcji),oni przyślą poradniki dla nauczyciela.Ale to dobre tylko na początek,jak zobaczysz jakich masz uczniów,to sam zweryfikujesz nawet to, co jest w poradniku :wink: POWODZENIA!


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”