Świetlica w szkole średniej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Mirrage
Posty: 3
Rejestracja: 2008-09-09, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Świetlica w szkole średniej

Postautor: Mirrage » 2008-09-09, 17:04

Mam mam pewien problem. Pracuje od paru lat w swietlicy w szkole sredniej. Praca ta polegala glownie na pilnowaniu uczniow, ktorzy nie mieli lekcji, czasem bylo to nawet kilka klas. Wychowawcow bylo tez kilku i dalo sie jakos wytrzymac. W tym roku jestem sama, w szkole 1000 ucznow. Dyrektorka nagle chce bym prowadzila zajecia ale nie wiem nawet jak sie do tego zabrac. Sala jest duza, jest stare video, polka z gazetami i podrecznikami, brak tablicy jednym slowem miejsce jest zaniedbane i nikt nie chce w nie inwestowac. Ja czuje ze nie podolam, pracuje tam z musu, jestem historykiem mam tylko pare godzin lekcji wiec ta swietlica ratuje mi zycie. Oczywiscie nie jest tak ze nic nie robie, organizuje wyjscia do kina teatru galerii, prowadze rozne akcje typu dzien seniora, gielde podrecznikow, zbiorki makulatury, akcje profilaktyczyne. To jednak za malo wg niej. Co robic? Moze macie jakies pomysly na zajecia dla mlodziezy technikum zawodowki.Pomocy :cry:
Ostatnio zmieniony 2009-03-13, 20:27 przez Mirrage, łącznie zmieniany 1 raz.

świetliczanka
Posty: 152
Rejestracja: 2007-10-11, 21:00

Re: Świetlica w szkole średniej

Postautor: świetliczanka » 2008-09-12, 09:06

Rzeczywiście trudna sytuacja...co innego zajęcia z podstawówką, a co innego z dorosłymi licealistami! Co można z nimi robić oprócz oglądania filmów ?? Może jakieś rozgrywki szachowe? zachęcic do odrabienia lekcji by w domu już mieli spokój..
Zaproponuj im zabawę w kalambury- przygotuj ciekawe hasła, najlepiej takie aby wywołały kupę śmiechu ( postacie z bajek, ludzie współcześni, śmieszne czynności, przedmioty) może to im się spodoba. Może jakis quizz wiedzy w grupach.
Jak coś jeszcze wymyślę, to dam znać :)

Mirrage
Posty: 3
Rejestracja: 2008-09-09, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Świetlica w szkole średniej

Postautor: Mirrage » 2008-09-12, 22:01

Dzieki za odpowiedź, moje pomysły sa mniej wiecej podobne. Ułożę jeszcze jakies krzyżówki historyczne, trochę zainwestuję w materiały plastyczne moze uda sie namówić młodzież do malowania/rysowania. Postanowiłam tez przeprowadzić ankietę wśród uczniów, jak oni by to widzieli. Może jakieś gry typu scrabble. Niestety to wszystko koszty własne, na dofinansowanie nie ma co liczyć. Okazało sie jeszcze, że video zepsute, więc spróbuje przynieść swoje DVD. Ale początkowa panika minęła, pomysły rodzą sie w bólach :lol2: W przyszłym tygodniu oddaje plan pracy, zobaczymy co powie pani dyr. :devil:

świetliczanka
Posty: 152
Rejestracja: 2007-10-11, 21:00

Re: Świetlica w szkole średniej

Postautor: świetliczanka » 2008-09-13, 12:54

Daj znać co wymyśliłas jeszcze :)
Powodzenia!

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Świetlica w szkole średniej

Postautor: katty » 2009-03-10, 13:06

Zaciekawiła mnie pewna sprawa: w szkołach średnich też są świetlice? Jak ja chodziłam, w mojej nie było. Jak rodzeństwo chodziło, też nie miało świetlicy. Jak to działa? W jakich szkołach jest świetlica? Czy ktoś mógłby mi przybliżyć troszkę temat?

Awatar użytkownika
bzyk
Posty: 107
Rejestracja: 2009-02-01, 16:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Świetlica w szkole średniej

Postautor: bzyk » 2009-03-11, 06:55

Jak macie jakaś obskurną świetlicę, to proponuję ją upiększyć, przez wieszanie ozdób, ciekawych porac itp. Proponuje kupić małego artystę, są gotowe szablony na ciekawe ozdoby wiosenne i wielkanocne, nie tylko dla dzieci, ja sama robie sobie ozdoby do domu ;) Ciekawa i w miarę tania stronka, gdzie możesz kupić ciekawe pomoce artystyczne, w dziale hobby : www.papiera4.pl

Mirrage
Posty: 3
Rejestracja: 2008-09-09, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Świetlica w szkole średniej

Postautor: Mirrage » 2009-03-13, 19:54

katty pisze:Zaciekawiła mnie pewna sprawa: w szkołach średnich też są świetlice? Jak ja chodziłam, w mojej nie było. Jak rodzeństwo chodziło, też nie miało świetlicy. Jak to działa? W jakich szkołach jest świetlica? Czy ktoś mógłby mi przybliżyć troszkę temat?


W szkołach średnich także funkcjonują świetlice, choć chyba trochę na innej zasadzie niż w podstawówkach. Moim głównym zadaniem jest organizowanie wolnego czasu dla młodzieży, kiedy nie ma nauczyciela, odpowiadam także za edukację kulturalną, edukację filmową oraz prowadzę działalnośc profilaktyczną. Jednak są szkoły, w których świetlica to tylko pomieszczenie bez jakiegokolwiek nadzoru. Świetlica może być chyba w każdej szkole wszystko zależy od samorządu i organu prowadzacego, a także liczby uczniów w szkole.

bzyk dzięki za linka, na pewno się przyda :thumleft:

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Świetlica w szkole średniej

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 14:00

Świetlica na zasadzie, jakiej opisujecie, czyli pilnowanie uczniów na wolnych godzinach, znajdowała się w gimnazjum, w którym jeszcze rok temu pracowałem. W liceum, w którym obecnie pracuję, nie ma jako takiego "nauczyciela świetlicy". Przy szkole jest internat, więc tam jest pomieszczenie zwane świetlicą (TV, tablica, ławki, pianino), uczniowie z internatu mogą tam odrabiać lekcje , uczyć się itd. Odbywają się tam też lekcje w tzw. godzinach szczytu :D , kiedy nie ma już wolnej sali w szkole. Sam tam przeważnie muszę robić próby chóru..
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Świetlica w szkole średniej

Postautor: iluka » 2013-11-09, 21:46

katty pisze:Zaciekawiła mnie pewna sprawa: w szkołach średnich też są świetlice?
mateoo pisze:Świetlica na zasadzie, jakiej opisujecie, czyli pilnowanie uczniów na wolnych godzinach, znajdowała się w gimnazjum, w którym jeszcze rok temu pracowałem

Są dyrekcje, które stoją na stanowisku, że świetlica jest potrzebna tylko w klasach 1-3.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Świetlica”