dziennik zajęć świetlicowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kika_29
Posty: 7
Rejestracja: 2009-10-07, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: kika_29 » 2009-10-07, 19:09

witam
jestem tu nowa :)
mam pytanie jakie macie dzienniki w świetlicy, u nas do tej pory miałyśmy dziennik zajęć wychowawczych, poza tym dodatkowo w zeszycie wpisywałyśmy dzieci, które przebywały w świetlicy (co godzinę)
obecnie dyrektorka zamówiła nam dzienniki zajęć świetlicowych (wyd. Żak), w którym wpisujemy na liście dzieci i monitorujemy ich obecność - i tu pojawia się problem, bo na liście jest tylko miejsce dla 30 uczniów, a my mamy ponad 70.
Dyrekcja powiedziała, że mamy dokleić dodatkową kartkę z listą dzieci i do tego dochodzi też doklejenie każdej strony w tygodniu, by monitorować obecność.
I tu przechodzę do sedna sprawy - czy można w ogóle sobie tak modyfikować dokument jakim jest dziennik, doklejać strony itp; przecież ten dziennik ma ok 100 stron, to jak podoklejamy kartki to będzie miał 200 !!! Co w przypadku wizytacji?

mam nadzieję, że w miarę sensowanie napisałam o co mi chodzi.

Awatar użytkownika
anetakam0
Posty: 66
Rejestracja: 2009-03-08, 08:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: anetakam0 » 2009-10-07, 21:26

Nie można doklejać - tak samo jak nie można z dziennika kartek wyrywać.

U nas są chyba ze trzy dzienniki bo dzieci też ... stadko spore...
Jak nie zapomnę to podpytam Panią ze świetlicy i Ci napiszę :)
Pozdrawiam
Zostawiaj zawsze po drodze to, co najbardziej cenne: okruchy szczęścia w sercach ludzi.

kika_29
Posty: 7
Rejestracja: 2009-10-07, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: kika_29 » 2009-10-08, 13:02

dziękuję za odpowiedź
nam też sie z koleżanką wydaje że nie można, ale jak to rozwiązać, jak miejsca jest dla 30 dzieci, nas jest 2, mamy 2 dzienniki a dzieci ponad 60???

czy ktoś się jeszcze orientuje?
jak u Was wygląda monitorowanie obecności?

feig
Posty: 3
Rejestracja: 2007-12-30, 13:31
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: feig » 2009-10-31, 10:33

Ja wydrukowałam sobie tabelki z lista dzieci zapisanych do swietlicy. Przy każdym nazwisku jest 9 pól wolnych na każdą godzinę pobytu dziecka i odhaczam. Trzymam dokumentację dotycząca obecnosci w segregatorze specjalnym. W dziennikach nie zaznaczam nic.

kika_29
Posty: 7
Rejestracja: 2009-10-07, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: kika_29 » 2009-11-02, 17:53

witam
doszłyśmy w końcu do porozumienia :)
dziennik zostaje stary, a dzieci wpisujemy do tabelek, sporządzonych na każdy tydzień, na kartce A3 :)

kuba12345
Posty: 5
Rejestracja: 2009-10-11, 18:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: kuba12345 » 2009-11-06, 07:37

A nie mozecie kupic 3 dziennika?

eoss
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-11, 17:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

dziennik w świetlicy wg nowego rozporządzenia

Postautor: eoss » 2010-09-21, 21:35

Zapewne znacie nowe rozporządzenie ministerialne zmieniające rozporządzenie ;) itd. w sprawie prowadzenia dokumentacji? Otóż jest tam m.in. mowa o tym, iż "Szkoła prowadzi dziennik zajęć w świetlicy, w którym dokumentuje się zajęcia prowadzone z uczniami w świetlicy w danym roku szkolnym". A następnie wymienione są wszelkie dodatkowe informacje, które mają się w nim znaleźć...w tym także zarówno lista imienna, jak i obecność uczniów....i tu mam pewien problem...
Może ktoś umie to rozgryźć... ;)
Mianowicie...w mojej szkole, która jest zespołem szkół - sp i gim - funkcjonują jakby 2 świetlice..które stanowią całość. Mamy 2 budynki - tzw. "małą" szkołę z kl.I-III i pomieszczeniem świetlicowym..oraz jakieś 10 min drogi od niej "dużą"szkołę z kl. IV-VI sp i I-III gim - również posiadającą pomieszczenie świetlicowe - zatem fizycznie są to dwie świetlice, a tak naprawdę jedna..pracujące pełną parą od 7.30 do 16.00, z 4 nauczycielami i ok. 250 uczniami zapisanymi i uczęszczającymi (nie doliczam tu uczniów pojawiających się "wypadkowo", bo na zajęcia czekają dodatkowe...nie wygonię przecież, choć nie jest ujęty ewidencją świetlicową ;) )....taki mały konglomerat.. ;)
Do tej pory każda z nas miała swój własny dziennik zajęć, do którego wpisywałyśmy wszelkie wymagane noty poza listą obecności - z przyczyn fizycznych i technicznych, rotacja dzieci itd - nie było grup świetlicowych, zapis do zeszytu obecności - kto, klasa, godz przyjścia i wyjścia... Ale z tego rozporządzenia (napisanego chyba - jeżeli chodzi o zapis dot. dokumentacji świetlicowej - dla malutkich szkół) wynika, że ma to być JEDEN dziennik..na papirusie?? Zwoju jakim? ;) bo ani ja, ani moje koleżanki sobie nie wyobrażamy prowadzenia takiego dziennika z podwójnymi adnotacjami w tym samym czasie (równoległy czas pracy świetlic) nie wspominając wprowadzenia do niego listy uczniów i odnotowywania obecności na każdej godzinie....
Nasza D. chce, byśmy ten dziennik szt 1 miały...szkoła go nie ma..nie kupiła..tzn zakupiła ale te stare (bo czy jest jakiś nowy wzór poza tym, który obowiązywał?)...ale nie poradziła nam, jak go uzupełnić (nawet w wersji druku zeszłorocznego..) - wskazała ścieżki do poszukiwań u metodyka (nie mamy metodyka....), w kuratorium (może kto wie, jak rozgryźć problem....), wśród koleżanek z innych świetlic poradziła popytać....ręce opadają....
Więc ja tu...macie pomysł? Może nawet rozwiązanie z jakiego mądrego i oświeconego wiedzą źródła? Gdzie tych 250 dusz wpisać, jak...

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: olciafasolcia26 » 2010-09-21, 21:46

witaj u nas w szkole dyrektorka sama opracowała dziennik gdzie to wszystko zostało uwzględnione i niestety musimy sprawdzać obecność na świetlicy. Jest o tyle prościej że u mnie SP i gim jest w jednym budynku. Każda z nas ma swoją grupę dzieci na świetlicy tzn mam swój dziennik w którym mam grupę dzieci pod opieką i są one tylko moje tzn tylko te dzieci przychodzą do mnie na ta konkretna godzinę i sprawdzam obecność normalnie jak na lekcji. Dodam że u nas każdy nauczyciel ma świetlicę bo tak odrabiamy swoje karciane godziny. I każdy ma swój dziennik ze swoją liczbą dzieci. Jest to pogmatwane i jeszcze wszyscy się gubimy ale powoli zostaje to ogarnięte.

eoss
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-11, 17:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

Re: dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: eoss » 2010-09-21, 22:25

olciafasolcia rzeczywiście jest u was inaczej...jak rozumiem świetlica funkcjonuje tylko w oparciu o "karciane"? do tej pory u nas nie było problemu, były dzienniki, funkcjonował zeszyt, kontrole nie wykazywały błędu..dzieci nie przychodzą na konkretne godziny, dlatego też i trudno ustalić w miarę stałe grupy wychowawcze...trochę wariacka robota, ale działało...z drugiej strony - u was takie rozwiązanie jest chyba bardziej podyktowane tym, że jako nauczyciele realizujący owe "karciane" godziny musicie mieć dzienniki do zajęć skoro nie funkcjonuje świetlica z WŁASNYM dziennikiem...bo wg tego rozporządzenia bodajże n-le realizujący owe dodatkowe godziny w świetlicy powinni wpisywać tematykę zajęć i poświadczać je podpisem w owym DZIENNIKU ŚWIETLICY..chyba nagmatwałam trochę ;)
http://www.men.gov.pl/index.php?option= ... &Itemid=34 - pkt 3 jaśniej to wyjaśnia ;)

miwues - uważam podobnie, dyrektor jest od tego by wiedzieć, a jak nie wie, to winien zasięgnąć u źródeł...niestety, typ niereformowalny... Podsunę mojej kier. takie rozwiązanie, choć zapewne będzie to oznaczało otwartą wojnę z "derekcją"...

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: dziennik zajęć świetlicowych

Postautor: olciafasolcia26 » 2010-09-22, 10:07

nie u nas świetlica funkcjonuje od godziny 12:30 do 17:30 i są trzy dzienniki dyrektorka opracowała dzienniki takie które informują jakiego dziecka nie ma na świetlicy i osobna rubryka gdzie się znajdują czyli np na danej godzinie 12:30 do 13:30 powinno być w jednej sali 20 dzieci i nie ma np 6 i musi byc odnotowane gdzie się znajdują te 6 osób tej grupy sa np u mnie na kółku muzycznym czy na innych zajęciach dodatkowych i u mnie maja w moim dzienniku obecność a u tej dziewczyny w świetlicy nieobecność z adnotacją że sa u mnie na kółku muzycznym w tej specjalnej rubryce jak to opracowała dyrka i na razie to funkcjonuje i się sprawdza. W zeszłym roku wpisywaliśmy po prostu ilość dzieci na świetlicy i tych zajęciach pozalekcyjnych a teraz musi być wszystko odnotowane co gdzie kiedy z kim itp.

tania56
Posty: 15
Rejestracja: 2008-07-24, 16:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: dziennik w świetlicy wg nowego rozporządzenia

Postautor: tania56 » 2010-10-27, 20:51

W mojej szkole mamy uczęszczających 235 dzieci z klas 0-3, nas jest 4 i pół etatu. Dzienniki mamy przedszkolne, gdzie musimy odnotowywać każdą godzinę pobytu dziecka w świetlicy. Grupy po 45-50 osób. Ponieważ w dzienniku brakuje miejsca na wpisanie całej grupy(tylko 30), to dyrekcja wpadła na pomysł skserowania stron i dołączania do każdej dziennikowej. W sumie dzienniki są pełne dodatkowych fruwających kartek- tragedia! Do pomocy przychodzą n-le przedmiotowcy w ramach 42 artykułu. Klną na czym świat stoi, ponieważ musieli zrezygnować ze swoich zajęć , na które przecież przychodzi po parę osób, a tu tłum rozwrzeszczanych i nadpobudliwych dzieciaków. Dobrze im tak, niech zobaczą jak to "fajnie" jest w świetlicy.


Wróć do „Świetlica”