Doradzcie !

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Doradzcie !

Postautor: ms.elephant » 2008-08-23, 21:31

sylfiaaa, nie panikuj! Pracowałam już na kilku poziomach (nie tylko dwóch) i da się to pogodzić! Choć oczywiście, nie powiem by było łatwo! Wymaga podwójnej pracy nauczyciela i dużo większego wysiłku zarówno w samym prowadzeniu zajęć, jak i w przygotowaniach.

Program grupy 5 i 6 latków ułożony jest bardzo podobnie, zgodnie z kalendarzem, zmianami pór roku, itd. To bardzo ułatwia połączenie obu grup wiekowych.

Myślę, że rozmowy i zabawy na "dany temat" możesz prowadzić wspólnie. Oczywiście pracując z całą grupą, będziesz stosować indywidualizację. O trudniejsze rzeczy możesz zapytać 6 latka, o łatwiejsze 5 latka. (Z drugiej strony nie ma tu reguły, wielu 5 latków spokojnie poradzi sobie z zadaniami dla 6 latków i odwrotnie, 6 latek, może mieć problemy z ćwiczeniami przygotowanymi dla 5 latka).
Piosenki, prace plastyczne - dzieciaki także mogą uczyć się i wykonywać wspólnie.
A pracując z podręcznikami, czy też wykonanymi przez Ciebie Kartami Pracy: posadź 5 latki obok siebie, a 6 latki obok siebie. Wytłumaczysz zadania jednej grupie, następnie drugiej grupie. Potem i tak będziesz "krążyć" między nimi i indywidualnie pomagać.

Musisz tylko pamiętać, że 6 latków trzeba przygotować do szkoły. A więc siłą rzeczy, będziesz musiała poświęcić im nieco więcej czasu. Teraz wszystko zależy od pozostałych dzieci - czy będą potrafiły się bawić np. klockami, na tyle cicho, byś mogła z resztą pracować? A może w tym samym czasie wystarczy dać im jakieś obrazki do kolorowania, puzzle do układania - co pozwoli na pracę w ciszy i spokoju ;)
Przekonasz sie dopiero wtedy, gdy poznasz swoich milusińskich.

Nie zdziw się jednak, gdy 5 latki - będą chciały robić to samo, co starsi koledzy ;) I problem rozwiąże się sam. :)

Najważniejsze! Nie załamuj się i idź do pracy z uśmiechem na twarzy!!!

Tablice z dekoracjami??? - Wielki piękny misio, który z plecaczkiem maszeruje śmiało do przedszkola. :lol: Napis - Witajcie po wakacjach! Lub cokolwiek innego, co tylko sobie wymyślisz. Ważne, by było duże, kolorowe i estetycznie wykonane. Później pomogą Ci dzieci - będziesz wieszała ich prace plastyczne, może zrobicie wspólnie wakacyjny pociąg...

Awatar użytkownika
sylfiaaa
Posty: 13
Rejestracja: 2008-02-23, 15:18

Re: Doradzcie !

Postautor: sylfiaaa » 2008-08-23, 21:59

ms.elephant, dzięki za te słowa otuchy!! :)))))

Odrazu zrobiło się lepiej :)

Mam jeszcze pytanko......... w 5 latkach na dany dzien mam inny temat a w 6 latkach inny.......czy mam dwa w ciągu dnia realizować ?
Czy np. robic temat dla 5 latków ( 6 latki uczestniczą w tych zajęciach oczywiście) następnie 5 latkom zadaje cos w kartach pracy natomiast wtedy siadam z 6 latkami i wprowadzam im np. jakąś literkę ?

echhh z tym mam właśnie problem

Awatar użytkownika
sylfiaaa
Posty: 13
Rejestracja: 2008-02-23, 15:18

Re: Doradzcie !

Postautor: sylfiaaa » 2008-08-23, 22:05

Jeszcze nie wiem jak napisac Plan pracy z podziałem na te dwie grupy wiekowe ma moze ktos ???

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Doradzcie !

Postautor: ms.elephant » 2008-08-23, 22:13

Nie pracuję obecnie w przedszkolu, więc nie jestem na bieżąco z tematyką. Ale myślę, że tak. Jeśli tematy się mniej więcej pokryją, to super. Ale jeśli nie, to osobiście zrobiłabym tak jak piszesz, aby nikt nie był stratny. Chyba, że 5 latki, też będą zainteresowane literkami, to dlaczego nie. Nauczą się ich wcześniej. Wówczas, tylko te dzieci, które ewidentnie nie chcą się ich uczyć, robiłyby coś innego (bo zmusić 5 latka nie możesz).

Ja w ten sposób prowadzę teraz zajęcia angielskiego w grupach mieszanych. Część zajęć robię wspólnie, a część właśnie z podziałem na grupy wiekowe, równocześnie zajmując "jedną z grup" jakiś zadaniem, które "powinny" wykonać samodzielnie.

Proponuję Ci, abyś porozmawiała z nauczycielkami z Twojego przedszkola. Jak one prowadzą zajęcia? Jakie formy preferuje się konkretnie w TYM przedszkolu? No i jak takie łączone grupy traktować w kwestiach formalnych - Plany Pracy, Dzienniki Zajęć, itd.

Awatar użytkownika
sylfiaaa
Posty: 13
Rejestracja: 2008-02-23, 15:18

Re: Doradzcie !

Postautor: sylfiaaa » 2008-08-24, 23:35

Jeszcze jedno pytanko..................hmmm wybaczcie ale chce wypasc jak najlepiej :(

Jak powinny wyglądać pierwsze zajęcia w przedszkolu ?Pierwszy dzień ?

Zgodnie ze scenariuszem ?


Wróć do „Wychowanie przedszkolne”