pomoc nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

agnieszkay
Posty: 11
Rejestracja: 2008-01-01, 22:21

pomoc nauczyciela

Postautor: agnieszkay » 2008-08-22, 08:22

W niektórych przedszkolach są zatrudnione osoby, które pomagają przedszkolankom, tzw. pomoc nauczyciela. Chciałam się spytac, co nalezy do przykładowych obowiązków takiej osoby i jakie musi spełniac kryteria, czy musi posiadac wykształcenie wyższe.

kamila26111
Posty: 18
Rejestracja: 2009-06-09, 10:54
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: kamila26111 » 2009-08-28, 22:24

Ja od 1 września będę pomocą nauczyciela tyle, że ja będę na stażu (z Urzędu Pracy), do obowiązków pomocy nauczyciela należy pomoc w jedzeniu, pomoc w przebraniu dzieci do spania, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych w skrócie mówiąc to wszystko z czym dziecko nie poradzi sobie samo. Licencjat z pedagogiki, edukacja przedszkolna, uprawnia Cię do nauki w przedszkolu. Z tego co jest mi wiadomo żeby być pomocą nie trzeba mieć studiów.

anher1968
Posty: 4
Rejestracja: 2009-08-28, 21:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: anher1968 » 2009-08-30, 20:16

Aby pracować jako pomoc nauczyciela nie trzeba mieć wyższego wykształcenia nie jest to stanowisko opłacane według karty nauczyciela.Pensja to minimalna krajowa, ale można wielu rzeczy się nauczyć

123ewa
Posty: 23
Rejestracja: 2009-02-22, 10:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: 123ewa » 2009-09-08, 15:43

Wszystko zależy od ludzi z jakimi się ma do czynienia :)

kamila26111
Posty: 18
Rejestracja: 2009-06-09, 10:54
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: kamila26111 » 2009-09-08, 20:08

W przedszkolu w którym mam obecnie staż jako pomoc nauczyciela żadna z pań i młodych dziewczyn nie ma wykształcenia wyższego. Zazwyczaj są to osoby które nie mogą znaleźć pracy, taka praca im odpowiada i w zupełności się spełniają na swoim stanowisku lub takie osoby jak ja robią staż żeby później można było wpisać w CV, zawsze lepiej jest mieć jakiś staż :) :)

ciapka
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-28, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: ciapka » 2011-12-02, 19:18

Czy jest jakiś akt prawny regulujący zatrudnianie pomocy wychowawcy w przedszkolu? Jakieś rozporządzenie? Czy pomocą może być ktokolwiek? Nawet ktoś kto nie ukonczył kursu pedagogicznego ani nie ma studiów pedagogicznych?

kamila26111
Posty: 18
Rejestracja: 2009-06-09, 10:54
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: kamila26111 » 2011-12-02, 19:39

Co to aktu prawnego to ja osobiście się z nim nie zapoznałam, ale tam gdzie jak wyżej pisałam byłam kiedyś na stażu pomocami nauczyciela były Panie po zawodówce bez żadnych kwalifikacji.
Nie trzeba miec studiów pedagogicznych ani kursu pedagogicznego żeby być pomocą nauczyciela.
Po licencjacie możesz już pracować jako nauczyciel a w wyjątkowych przypadkach (które tak naprawdę bardzo często się zdarzają:) - mozna to załatwić z kuratorium okazując indeks i przedmioty jakie miałaś) mozna wtedy pracowac mimo nie ukończonych studiów już na 3 roku jako nauczyciel.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: linczerka » 2011-12-02, 19:48

Przepisy z pewnością kiedyś były tam:
- w rozporządzeniach MEN w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
-Pomoc nauczyciela (wynagrodzenie i kwalifikacje w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń dla pracowników nie będących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji
Być może coś się zmieniło.
Miałam przez 2 lata pomoc nauczyciela. Pani była zatrudniona przez organ prowadzący, nie miała żadnych kwalifikacji pedagogicznych. Było to na zasadzie: W uzasadnionych przypadkach w szkołach/przedszkolach można zatrudnić pomoc nauczyciela.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Boze
Posty: 24
Rejestracja: 2012-01-13, 09:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: Boze » 2012-01-17, 11:56

W naszym przedszkolu pomoce nauczyciela są w dwóch najmłodszych grupach, ale wiem ,że w niektórych przedszkolach (pewnie bogatszych) są we wszystkich i z t
    go, co obserwuje, są to po prostu panie, które uwielbiają dzieci, albo studentki i stażystki.
    dzieciaki na pewno na tym tylko zyskują.

Anita24er
Posty: 3
Rejestracja: 2012-02-02, 10:20
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: Anita24er » 2012-02-02, 12:19

Ja pracuję 3 rok jako pomoc nauczyciela. W momencie kiedy mnie zatrudniali nie miałam wykształcenia wyższego. Byłam dwa lata po maturze a moja poprzednia pracą była praca na produkcji. Teraz jestem na 3 roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Uwielbiam dzieci i pracę z nimi :D

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: iluka » 2014-04-27, 09:36

O, i tu możemy szukać wzoru /inspiracji/ zakresu obowiązków dla przyszłych asystentów .pomocników/ nauczyciela w klasach 1-3.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Oliwia1987
Posty: 1
Rejestracja: 2019-10-18, 14:01
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: Oliwia1987 » 2019-10-18, 14:27

Witam, chciałabym odświeżyć nieco temat. Czy ktoś orientuje się czy przepisy jakoś drastycznie się zmieniły?
Nie mam wykształcenia pedagogicznego, w zasadzie jestem kosmetyczką, jednak od wielu lat zajmuję się opieką na dziećmi, najpierw w Polsce, później w Irlandii jako AuPair. W Irlandii również rozpoczęłam studia jako Early Childhood Care Education with Montessori, jednak ze wzgledu na chorobę musiałam wrócić do Polski i podjąć leczenie (nowotwór) i z 8 modułów zaliczyłam 5.
Ponieważ chciałabym wykorzystać jakoś czas w Polsce to pomyślałam o kursie dla pomocy nauczyciela w przedszkolu. Nie wiem czy kiedykolwiek będę mogła wrócić do Irlandii aby dokończyć studia, a kocham pracę z dziećmi wiec pomyślałam o tym szkoleniu. Mam duże doswiadczenoe w pracy z dziećmi i bardzo dobre referencje od byłych pracodawców, ale nie mam "papierka".
Stąd moje pytanie, czy taki kurs w ogóle opłaca się robić i czy są jakieś wytyczne odnośnie liczby godzin czy przerabianego materiału??? Znalazłam kurs 4 godzinny, ale też taki 120 godzinny, albo 40 godzinny i jestem zdezorientowana. Z jednej strony mam świadomość, że taki kurs 120 godzin nauczy mnie wiecej niż 4 godzinne szkolenie, jednak ja już pewną wiedzę posiadam, chociażby ze szkoły w Irlandii. Poza tym, czy orientuje się ktoś czy dyplom/zaświadczenie/certyfikat po takim kursie musi być zgodny ze wzorem MEN? Cokolwiek to znaczy, znalazłam takie info w internecie. Nie chciałabym żeby się okazało, że zrobię jakiś kurs, a okaże się że nie upoważnia on mnie do pracy w przedszkolu ponieważ czegoś tam nie ma na certyfikacie.
Dziękuję jeśli ktoś przeczyta mój post i proszę o rady, pozdrawiam!

mala4
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-28, 17:24
Kto: rodzic
Lokalizacja: lubuskie

Re: pomoc nauczyciela

Postautor: mala4 » 2020-03-03, 19:27

Witam chciałam zapytać czy może ktoś robił kurs opiekun w żlobku? Jest to kurs który ma 280 godzin w tym 80 godz praktyk. Bardzo proszę o podpowiedz czy warto taki kurs zrobić i jak sytuacja w żłobkach czy przedszkolu po takim kursie czy jest respektowany i potrzebny. Ponieważ jest on odpłatny i tak się nad nim zastanawiam...


Wróć do „Wychowanie przedszkolne”