uprawnienia do nauczania początkowego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

anakuba
Posty: 3
Rejestracja: 2009-06-08, 15:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: anakuba » 2009-06-08, 15:27

Witam wszystkich!
Jestem nauczycielem przyrody i biologii, chciałabym jednak uczyć młodsze dzieci w klasach I-III. Czy ktoś się orientuje czy studia podyplomowe wystarczą, aby zdobyć takie kwalifikację? Czy dyrektor może mnie przyjąć już w trakcie tych studiów? Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji lub słyszał o kimś kto to zrobił?

agatea
Posty: 39
Rejestracja: 2008-11-25, 23:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: agatea » 2009-07-27, 13:07

Jeśli jesteś już nauczycielem, to wystarczą studia podyplomowe kwalifikacyjne - kształcenie zintegrowane.Kończąc je, masz uprawnienia do pracy w klasach I - III.Pozdrawiam:-)

szkolnoprzedszkola
Posty: 9
Rejestracja: 2009-09-22, 17:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: szkolnoprzedszkola » 2009-09-27, 10:32

Dyrektor szkoły może przyjąć nauczyciela, który jest w trakcje takich studiów. A jesli masz robic ksztalcenie zintegrowane, to ja bardziej polecam edukacje poczatkowa z reedukacja na UW (wiecej uprawnien).

Elinn
Posty: 7
Rejestracja: 2014-06-29, 20:13
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: Elinn » 2014-06-29, 20:22

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Przeglądam forum od dłuższego czasu i nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, zadam je więc tutaj.
Ukończyłam Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, ze specjalnością język niemiecki. Mam uprawnienia nauczycielskie i mogę uczyć języka na wszystkich szczeblach edukacji. Obecnie kończę studia magisterskie (germanistyka).

Bardzo chciałabym jednak zostać nauczycielką edukacji zintegrowanej, czyli być wychowawcą klas 1 - 3. Czy jest to możliwe, jeżeli nie ukończę edukacji wczesnoszkolnej, a studia podyplomowe o tym profilu?
A jeżeli jest to możliwe prawnie, czy dyrektorzy chętnie zatrudniają osoby z takim wykształceniem? Nie chciałabym po trzech semestrach studiów podyplomowych usłyszeć, że nie mam odpowiednich kwalifikacji.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
but_w_butonierce
Posty: 36
Rejestracja: 2013-09-12, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: but_w_butonierce » 2014-06-30, 13:52

Sama jestem w trakcie studiów podyplomowych z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Robię je po to, aby mieć kwalifikacje do uczenia w klasach młodszych (jestem polonistką, uczyłam w SP i gimnazjum).

Elinn
Posty: 7
Rejestracja: 2014-06-29, 20:13
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: Elinn » 2014-06-30, 19:01

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Czy jesteś jednak pewna, że będziesz mogłą być nauczycielem edukacji zintegrowanej? Pojawiły się też głosy, że będąc nauczycielem niemieckiego czy polskiego i kończąc podyplomówkę, nabywa się jedynie uprawnień do nauczania niemieckiego/polskiego w klasach I - III.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: iluka » 2014-06-30, 19:07

Kończąc podyplomówkę nabiera się wprost uprawnienia, o których ona mówi.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Elinn
Posty: 7
Rejestracja: 2014-06-29, 20:13
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: Elinn » 2014-06-30, 23:07

Te uprawnienia to: "studia dają kwalifikacje w zakresie przygotowania do pracy w przedszkolu i szkole w systemie zintegrowanym (klasy I-III) oraz stwarzają nauczycielom możliwości awansu zawodowego".

Niestety, jak już mówiłam, słyszałam zdania, że "praca w szkole w systemie zintegrowanym" to praca jako nauczyciel jednego przedmiotu, np języka obcego w moim przypadku.

A interesuje mnie praca nauczyciela edukacji zintegrowanej, więc jeśli podyplomówka nie da mi takich możliwości, wybiorę inne studia.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: iluka » 2014-07-01, 00:19

Elinn pisze:studia dają kwalifikacje w zakresie przygotowania do pracy w przedszkolu i szkole w systemie zintegrowanym (klasy I-III)
Niech się wypowiedzą nauczyciele EW.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: linczerka » 2014-07-01, 06:40

Elinn, wybierz inne studia. Te tylko przygotowują do pracy pod kątem edukacji zintegrowanej, nie dają kwalifikacji do nauczania w EW.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Elinn
Posty: 7
Rejestracja: 2014-06-29, 20:13
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: Elinn » 2014-07-01, 10:47

Problem polega na tym, że w dziekanacie twierdzą, że uprawnień do nauczania zintegrowanego nabędę (bo w planie zajęć są metodyki itd.), ale poza dziekanatem mówią już różnie. A dziekanat do pracy przyjmował mnie nie będzie.

Czyli musiałabym jednak wybrać się na studia od początku.

Elinn
Posty: 7
Rejestracja: 2014-06-29, 20:13
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: Elinn » 2014-07-01, 14:11

Z opisu innej podyplomówki: "Studia kwalifikacyjne w zakresie przygotowania do pełnienia roli zawodowej nauczyciela w przedszkolach, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, w innych formach wychowania przedszkolnego oraz do pracy w charakterze nauczyciela klas I-III".

Z tego wynikałoby, że nabyłabym uprawnień nauczyciela edukacji zintegrowanej.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: linczerka » 2014-07-01, 17:30

Elinn, mnie zastanawia dlaczego piszesz nauczanie zintegrowane?
Nazewnictwo już dawno nie funkcjonuje. Jest edukacja wczesnoszkolna.
Trochę to dziwne, że operują starym nazewnictwem.
Sprawdź na stronie Twojego KO tę podyplomówkę.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Elinn
Posty: 7
Rejestracja: 2014-06-29, 20:13
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: Elinn » 2014-07-01, 19:27

Pierwszy semestr tego roku akademickiego spędziłam na uczelni pedagogicznej i tam nazwa "nauczania zintegrowane" funkcjonowała w najlepsze. Kierunek na tej uczelni nazywa się "edukacja wczesnoszkolna", ale wszędzie było słychać co innego. Widocznie kadra wolno się przestawia ;) . A mnie weszło w krew.

Kwalifikacje to niestety jedna sprawa, a możliwość znalezienia zatrudnienia kolejna. Nie będzie mnie dziwić, jeśli dyrektorzy będą woleli nauczyciela po pięcioletnich kierunkowych studiach, chociaż mnie, jako osobie posiadającej już uprawnienia nauczyciela języka i będącej na końcu studiów magisterskich, ciężko jest przestawić się na konieczność zaczynania studiów od początku.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: uprawnienia do nauczania początkowego

Postautor: Peonia » 2014-07-02, 07:04

Studia podyplomowe edukacji wczesnoszkolnej wystarczą, by pracować w szkole w klasach 1-3. Dyrektorzy obecnie wolą wieloprzedmiotowców, bo łatwiej nimi się zarządza układając plan organizacyjny nauczania. Nie martw się i studiuj. Wybierz takie studia, w których występuje też wychowanie przedszkolne (metodyka). Będziesz mogła pracować również w "zerówkach" jako nauczyciel języka lub wychowawca. Niby wystarczy edukacja wczesnoszkolna i ona nadaje uprawnienia do pracy w klasach 0-3, ale dyrektorzy patrzą na spis przedmiotów.


Wróć do „Wychowanie przedszkolne”