Zerówka w szkole

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kamyk
Posty: 7
Rejestracja: 2009-06-04, 19:11
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zerówka w szkole

Postautor: Kamyk » 2011-10-23, 10:24

Witam wszystkich!
Od września pracuję w zerówce w szkole. Podręcznik Juki ,, Mój kuferek". Ponieważ mam zróżnicowana grupę wiekowo - 5 i 6 latki ( jak wszyscy w związku z reformą) obserwuje rożne poziomy pracy dzieci. Te 5 latki, które wcześniej nie były w przedszkolu wymagają dodatkowej pomocy, dla niektórych 6 latków kseruje trudniejsze materiały. Praca niemal indywidualna z każdym, a jest ponad 20.
Mam pytanie odnośnie diagnozowania, czy same diagnozowałyście dzieci we wrześniu - październiku?
I drugie pytanie - w jaki sposób oceniacie funkcjonowanie dziecka w szkole - przedszkolu? Zerówka to grupa przedszkolna w szkole. Czy Waszym zdaniem, skoro rodzice zdecydowali się na realizację o obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w szkole to należy dzieci traktować jak uczniów czy przedszkolaki?
Czy zachowanie oceniacie chmurkami, słoneczkami? Może inne pomysły?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Zerówka w szkole

Postautor: Basiek70 » 2011-10-23, 12:38

witaj
Obecnie mam trzecią klasę, a w niej 25 dzieci z trzech roczników i uwierz mi, nie z tego powodu dzieci wymagają indywidualnego podejścia.
Kiedyś w zerówce, obecnie w pierwszych klasach, sama przeprowadzam diagnozę dojrzałości - w zerówce powtarzałam ją w maju; to obowiązek nauczyciela. Narzędzi jest sporo na rynku, dobre wydawnictwo zazwyczaj dostarcza propozycję diagnozy z pakietem dla nauczyciela.
Zerówka jest grupą przedszkolną i zawsze takową była; to, ze mieści się w szkole, nie ma znaczenia.
Im dłużej pracuję, tym dalej mi do oceniania zachowania jakimikolwiek symbolami, tworzenia tablic z ocenami z zachowania i innych tego typu rzeczy; zachowanie oceniam natychmiast i bezpośrednio, udzielając pochwał lub informując, co i dlaczego jest niewłaściwe. Jeśli trzeba, informuję rodziców o kłopotach, zawsze informuję ich o sukcesach. Z mojego doświadczenia: każdy graficzny system oceny zachowania jest niepotrzebny.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

atsie
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-27, 18:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zerówka w szkole

Postautor: atsie » 2011-10-27, 18:23

W tym roku zostałam nauczycielką zerówki w szkole i jestem bardzo zadowolona :mrgreen:
Uczę wspaniałą 23, z książek Mój kuferek (decyzja nauczycielek innych klas :cry: ).

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Zerówka w szkole

Postautor: Basiek70 » 2011-10-27, 18:28

nie wiem, jak teraz, po reformie, ale do starej podstawy programowej Mój kuferek był bardzo dobry
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

atsie
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-27, 18:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zerówka w szkole

Postautor: atsie » 2011-10-27, 19:03

Jest dobra książka, ale, że tak powiem, mogło być lepiej :mrgreen:

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Zerówka w szkole

Postautor: Basiek70 » 2011-10-27, 19:09

a może i mogło, nie mam porównania, bo w zerówce od dawna nie pracuję i nie znam książek - o tych do 1-3 mogę dużo powiedzieć
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Bastet
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-01, 21:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zerówka w szkole

Postautor: Bastet » 2012-06-21, 20:44

Odświeżam wątek ;>
Od września dostaję pod opiekę zerówkę (to moja pierwsza praca) ale już w przyszłym tygodniu spotkam się z dziećmi i rodzicami na zajęciach zapoznawczych.
Mam takie pytanie, co powinnam powiedzieć rodzicom, jakie informacje przekazać?

jolka009
Posty: 1
Rejestracja: 2013-02-28, 19:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zerówka w szkole

Postautor: jolka009 » 2013-03-07, 15:00

ludzie pomocy pracuje na podrecznikach wsip potrzebne mi plany wynikowe pomozcie

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zerówka w szkole

Postautor: linczerka » 2013-03-07, 15:18

jolka009 pisze:ludzie pomocy pracuje na podrecznikach wsip potrzebne mi plany wynikowe pomozcie

A nie ma na WSipowskiej stronie?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zerówka w szkole

Postautor: Peonia » 2013-03-08, 21:24

Wszystko jest na stronie WSiP, trzeba się tylko zalogować (mieć deklarację). No i istotne, na jakim zestawie pracujesz, bo są dwa do zerówki.

xynthia
Posty: 3
Rejestracja: 2013-07-16, 15:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zerówka w szkole

Postautor: xynthia » 2013-07-16, 15:25

Dzień dobry,

czy któraś z miłych Pań mogłaby być na tyle uprzejma i wysłać mi na e-maila przykładowy rozkład materiału/plan wynikowy (już zatwierdzony przez dyrekcję) dla zerówki? Wiem, że takie gotowe plany są dostępne na stronach wydawnictw, ale mam pewne wątpliwości, bowiem liczy on sobie ponad 240 stron. Czy mogłabym kogoś prosić o przykładową wersję skróconą, najlepiej swoją własna? *****Ile stron ma liczyć taki plan wynikowy, który należy oddać dyrekcji do 20 września?***** Bo chyba nie 240 stron wydruku. Proszę o jakieś wskazówki. Dodam, że będę wdzięczna za plan/rozkład do dowolnego podręcznika (chcę go tylko przejrzeć i się upewnić), ale byłoby miło, gdyby był dostosowany do publikacji wydawnistwa WSiP. Pozdrawiam, xynthia85@wp.pl

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Zerówka w szkole

Postautor: Basiek70 » 2013-07-24, 15:31

nie ma w przepisach obowiązku oddawania dyrekcji planu wynikowego
jeśli Twoja sobie życzy, pobierz ze strony wydawnictwa, na którym pracujesz, w wordzie lub pdfie, skopiuj na pendrive'a i zanieś dyrekcji, żeby sobie skopiowała
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

xynthia
Posty: 3
Rejestracja: 2013-07-16, 15:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zerówka w szkole

Postautor: xynthia » 2013-07-29, 08:22

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Miło, że ktoś czyta te posty i chętnie dzieli się z innymi jakże cennymi wskazówkami. Nie ma w przepisach obowiązku, ale może panuje taki zwyczaj... Do tej pory uczyłam przedmiotu w klasach 4-6 i tam był nawet obowiązek składania Dyrekcji planów wynikowych na cały rok. Rozumiem, że oddział przedszkolny w szkole podstawowej rządzi się innymi prawami i Dyrekcja w mniejszym stopniu ingeruje w pracę nauczyciela wychowania przedszkolnego?
***
Mam za to pytanie innej treści: CO (jakie dokumenty) jako poczatkujący n-el wych. przedszk. MUSZĘ przedłożyć Dyrekcji szkoły we wrześniu: np. rozkład materiału., PLAN WYCHOWAWCZY? (czy musi być bardzo szczegółowy? ile wycieczek i innnego typu imprez/uroczystości dla dzieci powinnam w nim zawrzeć, aby było należycie?) czy może coś jeszcze?? Proszę o podpowiedzi, chcę czuć się pewnie w nowej pracy i kompetentnie podejść do sprawy. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zerówka w szkole

Postautor: linczerka » 2013-07-29, 15:08

Plan współpracy z rodzicami, planowane wycieczki, plan wychowawczy.
Nie wiem, jak u innych - u nas to obowiązuje.
Wbrew pozorom dyrekcja nic nie popuszcza w zerówce.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zerówka w szkole

Postautor: linczerka » 2013-07-29, 20:04

xynthia, odpisałam na pw :)
Może masz zapełnioną skrzynkę?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Wychowanie przedszkolne”