Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

olciatg
Posty: 11
Rejestracja: 2009-09-14, 17:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: olciatg » 2010-04-29, 21:25

Hej mam pytanie.. (jeśli był taki wątek-nie znalazłam, to proszę o przeniesienie).. Kończę teraz licencjat z filologii polskiej z nauczaniem języka angielskiego w szkole podstawowej i gimnazjum. Ale zastanawiam się, czy mogę uczyć dzieci języka angielskiego w klasach 1-3 lub w przedszkolu? A jeśli nie - to co powinnam zrobić, żeby móc uczyć, np. w przedszkolu języka angielskiego? Dodam, że odbyłam normalnie praktyki w szkole podstawowej z języka obcego.. Nie wiem, czy powinnam skończyć jakiś kurs? A może mogę już starać się o pracę w przedszkolu? Poradźcie coś..

olciatg
Posty: 11
Rejestracja: 2009-09-14, 17:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: olciatg » 2010-04-30, 10:59

P.S. Wysłałam zgłoszenie do przedszkola na lektora języka angielskiego w przedszkolu i... zaproszono mnie na rozmowę kwalifikacyjną :) trochę się boję.. bo nie wiem nadal, czy mogę uczyć czy nie.. Ale skoro zadzwonili, pochwalili moje doświadczenie (praktyki w różnych szkołach podstawowych i gimnazjum) to chyba wiedzą, że nie jestem po ani w trakcie pedagogiki? <co?> Co o tym myślicie? :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: dushka » 2010-04-30, 11:21

Olciu, napiszę ci to samo co na wizaż.pl :D Podyplomówka z wczesnoszkolnej z angielskim lub przedszkolnej z angielskim.

olciatg
Posty: 11
Rejestracja: 2009-09-14, 17:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: olciatg » 2010-04-30, 11:37

hehe dziękuję, że chociaż Ty mi odpowiadasz :P naprawdę dziękuję :)

kazmirz
Posty: 40
Rejestracja: 2009-09-02, 21:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: kazmirz » 2010-04-30, 15:02

Olciatg,
Twoje wykształcenie jest wystarczające by podjąć pracę w przedszkolu, szkole podstawowej lub gimnazjum. Studia podyplomowe z pedagogiki wczesnoszkolnej z jęz. angielskim to pewnie byłby ideał do pracy z maluchami, ale czy masz na to czas, chęć i środki? Jeśli mialaś na studiach metodykę nauczania małych dzieci to jesteś teoretycznie przygotowana.
Pozdrawiam i powodzenia.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: dushka » 2010-04-30, 16:43

Kazmirz, a jednak wg mojego KO to nie jest wystarczające wykształcenie.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: mateoo » 2010-04-30, 17:29

Faktycznie mogą chcieć skończonej pedagogiki przedszkolnej.. Ale idź na rozmowę z podniesioną głową i zobacz co się dowiesz ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

olciatg
Posty: 11
Rejestracja: 2009-09-14, 17:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: olciatg » 2010-04-30, 18:16

Dziękuję za słowa otuchy :) co do chęci - mam ogromne, co do finansów - ograniczone :/ ale mimo wszystko będę próbować :) dziękuję!

kazmirz
Posty: 40
Rejestracja: 2009-09-02, 21:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca w przedszkolu z językiem angielskim

Postautor: kazmirz » 2010-05-11, 11:06

Jak na moje rozumienie tego rozporządzenia olciatg ma pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu poniważ spełnia warunki podane w punkcie 2. Moim zdaniem nie ma obowiązku uzupelniać wykształcenia jeszcze o studia podyplomowe, chyba, że bardzo chce się wyspecjalizować w tej dziedzinie :)

Od 1 września 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, a mianowicie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2009 r. Nr 50, poz. 400).

2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 2 ust. 1, § 3, 4 i 9, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub
2) ukończyła studia pierwszego stopnia:a) na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) ukończyła nauczycielskie kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu, lub
4) ukończyła studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i legitymuje się:
a) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia lub
b) świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach podstawowych i placówkach, o których mowa w § 4 ust. 1, posiada również osoba, która:
1) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w dowolnej specjalności oraz legitymuje się:
a) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, lub
b) świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) legitymuje się świadectwem dojrzałości i świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia.
4.Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I–III szkół podstawowych posiada również osoba, która ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I–III szkół podstawowych określone w § 4 ust. 1 lub 2, a ponadto legitymuje się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego


Wróć do „Wychowanie przedszkolne”