Dziecko z porażeniem mózgowym w grupie przedszkolnej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

annadan
Posty: 5
Rejestracja: 2007-12-06, 23:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Dziecko z porażeniem mózgowym w grupie przedszkolnej

Postautor: annadan » 2010-09-07, 18:18

Proszę o pomoc. Do mojej grupy 5 - 6 latków uczęszcza dziecko z porażeniem mózgowym.Chodzi przy pomocy podpórek, samo nie korzysta z ubikacji, muszę z nim chodzić. Je też bardzo nieudolnie. Zastanawiam się, czy takie dziecko nie powinno przebywać tylko kilka godzin z grupą a może przysługuje mi jakaś osoba pomagająca. Proszę o radę jeśli ktoś ma podobne doświadczenia albo coś wie na ten temat z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dziecko z porażeniem mózgowym w grupie przedszkolnej

Postautor: haLayla » 2010-09-07, 18:34

annadan pisze:Zastanawiam się, czy takie dziecko nie powinno przebywać tylko kilka godzin z grupą


A w jaki inny sposób ma się nauczyć dorosłego, samodzielnego życia? Jeżeli deficyt występuje tylko w sferze ruchowej, a nie umysłowej, to dlaczego nie może chodzić do przedszkola?

a może przysługuje mi jakaś osoba pomagająca.


W szkole podstawowej i gimnazjum na pewno taka osoba przysługuje. Czy w przedszkolu - nie wiem.

Proszę o radę jeśli ktoś ma podobne doświadczenia albo coś wie na ten temat z góry dziękuję.


Osobiście zetknąłem się i stykam codziennie z porażeniem mózgowym. Wiele zależy od rodzaju porażenia, rehabilitacji, czy też predyspozycji dziecka. Z doświadczenia wiem, że dzieci dotknięte porażeniem mózgowym mogą mieć problemy z wysławianiem się, ich mowa nie jest płynna, lecz sprawia wrażenie urywanej. Jeżeli chodzi o uzdolnienia matematyczne, to nie odbiegają od średniej, pod warunkiem, że mogą w spokoju i "w swoim czasie" rozwiązywać zadania.

Jeżeli chodzi przy pomocy "podpórek" to nie jest wcale tak tragicznie i przy właściwej rehabilitacji można wiele osiągnąć.
<3

annadan
Posty: 5
Rejestracja: 2007-12-06, 23:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dziecko z porażeniem mózgowym w grupie przedszkolnej

Postautor: annadan » 2010-09-07, 19:13

Nie jest aż tak tragicznie ale wychodząc z dzieckiem do ubikacji aby mu zdjąć majteczki itd...zostawiam inne dzieci w sali bez opieki. Utrudnione jest również a właściwie wręcz niemożliwie chodzenie na wycieczki. Moim obowiązkiem jest zajmowanie się wszystkimi dziećmi.

niutek
Posty: 71
Rejestracja: 2010-09-30, 14:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dziecko z porażeniem mózgowym w grupie przedszkolnej

Postautor: niutek » 2010-10-02, 17:05

przyjmując dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi trzeba mu stworzyć pewne warunki. nauczyciel wspomagający w grupie jest zatrudniany tylko wtedy gdy w sumie w grupie jest troje dzieci z orzeczeniem z poradni p-p.
z tego co piszesz to te dziecko powinno być w przedszkolu integracyjnym. uważam że nie powinno się przyjmować dzieci z większymi deficytami do takich grup. muszą mieć odpowiednią opiekę i wsparcie np. pedagoga specjalnego.
nie tylko samo chodzenie do przedszkola jest rozwojowe dla dziecka.
wiem coś o tym bo pracowałam w przedszkolu integracyjnym i nie wyobrażam sobie żeby pani prowadziła zajęcia dla wszystkich i dodatkowo dbała o inne indywidualnie.


Wróć do „Wychowanie przedszkolne”