standardy wymagań

prośby o namiary na plany wynikowe, konspekty i inne materiały

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

standardy wymagań

Postautor: Kasicek » 2006-09-22, 13:29

witam :mrgreen: czy ktos moze ma i zechce sie ze mna podzielic standardami wymagan dla klasy 4 i 5 szkoly podstawowej? bardzo prosze, to pilna sprawa! z gory dziekuje :wink:

Wenus
Posty: 23
Rejestracja: 2006-05-12, 21:45

Re: standardy wymagań

Postautor: Wenus » 2006-09-24, 17:28

Zajrzyj na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Tam znajdziesz standardy wymagań egzaminacyjnych dla wszystkich poziomów szkół: http://www.cke.edu.pl/index.php
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

Re: standardy wymagań

Postautor: Kasicek » 2007-05-05, 11:14

dzien dobry, ja jeszcze raz mam pytanko odnosnie standardow. obecnie mam praktyki w liceum, gdzie do kazdego konspektu kaza nam wypisywac odpowiednie standardy. ale ja na stronce centrum edukacji znalazlam te standardy do egzaminu maturalnego. czy to o te chodzi? czy do liceum wykorzystuje sie tez inne? prosze o odp i dziekuje!:)

[ Dodano: 9 Wrzesień 2007, 19:14 ]
ponawiam moje powyzsze pytanko! ;D jak sie ma sprawa z tymi standardami?? na stronke komisji edukacyjnej wstepowalam juz, standadry sciagnelam... tylko.. :? tam jest podane, ze sa to standardy do przeprowadzenia egzaminu. a ja robie obecnie praktyki w gimnazjum, uczelnia wymaga od nas, by w kazdym konspekcie lekcji umieszczac odpowiednie standardy. czy wiec sa one tak uniwersalne, ze te same stosuje sie w 1, 2 i 3 klasie? bo juz zglupialam... :roll:

pozdrawiam! ;D

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: standardy wymagań

Postautor: malgala » 2007-09-22, 22:54

Zapewne chodzi o wpisanie tego co uczniowie mają osiągnąć na danej lekcji w odpowiednie obszary standardów. Na przykladzie matematyki może to wyglądać następująco:
Temat lekcji: Oś symetrii figury

I obszar standardów: Umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym kształceniu

Standard
Uczeń posługuje się własnościami figur:
 Wybiera figurę o określonej liczbie osi symetrii;
 Wskazuje osie symetrii danej figury;
 Oblicza pole powierzchni wielokąta:
a) stosuje własności trójkąta równoramiennego,
b) stosuje twierdzenie Pitagorasa,
c) oblicza pole wielokąta zgodnie z warunkami zadania,
d) wykonuje obliczenia i zapisuje wynik z odpowiednią jednostką.

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

Re: standardy wymagań

Postautor: Kasicek » 2007-09-23, 22:33

tylko, ze ja sobie nie moge ot tak wymyslic tych standardow, gdyz sa to ogolnie przyjete zasady. problem w tym, ze nir wiem ktorymi mam sie posluzyc, bo na wspomnianej stronce Komisji Egzaminacyjnej sa standardy dla podstawowki dp sprawdzianow, dla gimnazjum do egzaminu koncowego i dla liceum do egzaminu maturalnego. a ja odbywam praktyki w liceum i musze te standardy wpisywac w kazdy konspekt! takze nie wiem, czy do klasy 1, 2 i 3 mam uzywac jednych i tych samych standardow do egzaminu??? wlasnie to mnie nurtuje. dodatkowo tam sa wypisane dwa poziomy - podstawowy i rozszerzony... :roll: pogubilam sie w tym juz :cry:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: standardy wymagań

Postautor: malgala » 2007-09-24, 13:18

Ja też nie wymyśliłam tego co napisałam. Podałam przykłady standardów do I obszaru dla gimnazjum.

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

Re: standardy wymagań

Postautor: Kasicek » 2007-09-24, 13:25

aha ;D a co to znaczy dla I obszaru? czy w matematyce tez standardy sa tak podzielone jak w przypadku historii, czyli do gimnazjum wykorzystywala Pani te standardy, ktore stosuje sie do egzaminow gimnazjalnych?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: standardy wymagań

Postautor: malgala » 2007-09-24, 13:48

Są to standardy egzaminacyjne i w przypadku przedmiotów matematyczno-przyrodniczych podzielone są na 4 obszary.
Każde rozwiązywane przez ucznia zadanie wymaga wykazania się określoną wiedzą i umiejętnościami, które stanowią standard i można je przypisać do odpowiedniego obszaru.

Nie wiem jak to jest w przypadku historii (bo jest ona w bloku przedmiotów humanistycznych). Być może pod pojęciem standardów, które mają być umieszczone w konspekcie kryją się cele operacyjne lekcji, czyli na przykład temat lekcji dotyczący bitwy pod Grunwaldem. Tu można określić chyba następujące standardy:
Uczeń:
- podaje dokładną datę bitwy
- potrafi omówić przebieg bitwy
- wskazuje konsekwencje zwycięzkiego zakończenia bitwy
Pierwsze dwa zaliczyłabym wtedy do poziomu podstawowego a trzeci do rozszerzonego. Standardy brałabym w tym przypadku z planu wynikowego nauczyciela (opiekun praktyk powinien taki plan udostępnić). A najlepiej niech sam wyjaśni o co dokładnie chodzi. Trudno mi coś sugerować, bo to nie moja dziedzina.


Wróć do „Poszukuję ...”