Szkoły i klasy integracyjne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: renati23 » 2007-10-29, 20:34

dushka pisze:Witaj, załóż temat w dziale oligofrenopedagogika

przeniosłam ten temat do tego działu tu pytanie el18, będzie bardziej widoczne

Dorota_D3
Posty: 13
Rejestracja: 2007-10-25, 16:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: Dorota_D3 » 2007-10-29, 21:07

U mnie w szkole są dopiero klasy integracyjne w nauczaniu zintegrowanym,więc opieką nad dziećmi na wózkach zajmuje się nauczyciel wspomagający, ale co będzie za rok,dwa, gdy dzieci będą w IV, V, czy VI klasie? Nie mam pojęcia. U nas integracja jest dopiero od trzech lat i wszyscy się uczymy. Nie wydaje mi się, żeby panie woźne łatwo i bez kłopotów przejęły obowiązki np. wysadzanie dzieci. :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: dushka » 2007-10-29, 21:09

Dodam, że to nie są czynności nauczyciela, który przecież jest od nauczania - nie od wysadzania uczniów. U mnie dzieci są cewnikowane albo mają pieluchomajtki.

Dorota_D3
Posty: 13
Rejestracja: 2007-10-25, 16:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: Dorota_D3 » 2007-10-30, 09:50

W klasie integracyjnej pracuję niedługo i niestety muszę stwierdzić, że nie mam tego szczęścia pracować z fajnym, pracowitym wspomagającym. Tak jak pisałyście siedzi na lekcji, uzupełnia dokumenty, wycina pomoce na SWOJE zajęcia indywidualne, pomaga tylko gdy ją o to poproszę. Większość rzeczy w klasie robię sama. Próbowałam delikatnie sugerować koleżance, że tak pracować się nie da, że nie daję rady, ale chyba jest mało domyślna. Szykuję się do poważnej rozmowy, może chociaż jej uświadomię problem. W innych klasach integracyjnych w szkole sytuacja wygląda zupełnie inaczej. :(

Awatar użytkownika
girena
Posty: 470
Rejestracja: 2007-07-27, 21:52

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: girena » 2007-10-30, 17:15

dushka pisze:Dodam, że to nie są czynności nauczyciela, który przecież jest od nauczania - nie od wysadzania uczniów. U mnie dzieci są cewnikowane albo mają pieluchomajtki.

U nas na początku tez było s[poro zamieszania wokół wysadzania dzieci Mamy dziewczynke bez rąk i nóg która jest obecnie w VI klasie i tu problem jest duży
Ale sprawa wolontariuszy rozwiązuje problem bądź dodatki dla wożnej za wysadzanie
Pozdrawiam wszystkich Irena

Awatar użytkownika
Clover
Posty: 18
Rejestracja: 2007-11-01, 21:47

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: Clover » 2007-11-01, 22:16

To mój pierwszy post na tym forum :)
Strasznie się cieszę, że znalazłam to forum :)
Otóż od października rozpoczęłam studia na wydziale pedagogiki specjalnej, od 2 roku wybieramy specjalizacje i właśnie bardzo chcę wybrać oligofrenopedagogikę, ponieważ chciałabym pracować w szkole integracyjnej.
Przeczytałam tutaj wszystkie komentarze i również w podobnych tematach. Zdaję sobie sprawę z tego, że praca jest ciężka, ale daje dużo satysfakcji... i wiem, że oligo to jest to z czym wiążę swoją przyszłość


Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: renati23 » 2007-11-02, 17:33

Clover pisze:oligo to jest to z czym wiążę swoją przyszłość


Clover, moje gratulacje że wiesz co chcesz w życiu robić :D i mam nadzieje że ta praca przyniesie ci wiele radości :wink:

morigan
Posty: 1
Rejestracja: 2007-11-07, 21:16

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: morigan » 2007-11-07, 21:18

Nie jest prawdą, że nauczyciel wspomagający musi mieć oligo, prawdą jest że do tego aby być nauczycielem wspomagającym w klasie integracyjnej przygotowany jest odpowiednio przede wszytskim nauczyciel po skończeniu pedagogiki terapeutycznej (nie mylić z terapią pedagogiczną). Oligo bardziej kształci do pracy w szkole specjalnej. Po drugie każdy nauczyciel czy po oligo czy po terapi czy innych kierunkach jest uczony jak być pedagogikem specjalnym bo niema co ukrywac to jest jego zadanie przede wszytskim :)

agnieszka22
Posty: 9
Rejestracja: 2007-09-30, 13:56

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: agnieszka22 » 2007-11-08, 18:23

Bardzo Ci dziękuję droga morigan za ten wpis :) Podejrzewam, że ukończyłaś pedagogikę terapeutyczną w Gliwicach u pani dr TOP tak jak ja i tak samo jak mnie bulwersuje Cię fakt, że panuje ogólne przekonanie, błędne zresztą, że pedagog specjalny = ktoś po oligo. A to przecież nieprawda! Oligofrenopedagogika to tylko jeden z działów pedagogiki specjalnej zajmujący się osobami upośledzonymi umysłowo, a przecież nie tylko takie mamy w klasie.
Poza tym już w jakimś wątku cytowałam, rozporządzenie ministra edukacji bardzo ogólnie określa to jakie powinien mieć kwalifikacje pedagog wspomagający pracujący w klasie integracyjnej.
Pozdrawiam

anies
Posty: 4
Rejestracja: 2007-11-12, 19:04

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: anies » 2007-11-13, 22:19

Czytam te wypowiedzi i muszę powiedzieć, że u mnie w szkole osoby wspomagające pracę nauczyciela są zatrudniane z Urzędu Pracy. Często są to osoby, które nie mają żadnych kwalifikacji i nigdy nie pracowały, były gosposiami domowymi, albo też pracowały w sklepie, itp. Wspomnę, że pracuję w szkole specjalnej :shock:

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: Basiek70 » 2007-11-14, 15:16

To co to za szkoła????????
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: dushka » 2007-11-14, 16:15

Eeeeeee
moment. Pomoc nauczyciela a pedagog wspomagający to dwie różne kwestie.

W szkole specjalnej nie istnieje coś takiego, jak pedagog wspomagający! Tam mogą być zatrudnione osoby faktycznie z UP, ale jako pomoc nauczyciela, czyli: idą z dzieckiem do ubikacji, przebiorą, kiedy się zanieczyści, pomogą zjeść obiad, pomogą w innych czynnościach samoobsługowych. Nie uczą!

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: Basiek70 » 2007-11-14, 18:05

Aaaaaaaa, masz rację :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

whiteeye
Posty: 74
Rejestracja: 2007-05-11, 22:01

Re: Szkoły i klasy integracyjne

Postautor: whiteeye » 2007-11-24, 15:19

Witam. Jestem wspomagającym w gimnazjum. Skończyłam ped. specjalną. W klasie gdzie pracuję jest 19 uczniów z czego 3 ma orzeczenia. W mojej szkole jest największy problem z niedostosowaniem społecznym. Ja niestety po moich studiach średnio jestem przygotowana do pracy z trudną młodzieżą (może bardziej na miejscu byłoby zatrudnienie kogoś po resocjalizacji). Praca jest trudna i nie daje mi minimalną satysfakcję. Mogłabym jeszcze wiele napisać o mojej pracy, ale nie chcę was dołować i szczerze wierzę, ze Wam się lepiej pracuje :)


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”