Iloraz inteligencji

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Iloraz inteligencji

Postautor: dushka » 2007-10-22, 20:35

Dziewczynka po badaniach uzyskała II:

skala słowna - 77
skala bezsłowna - 65
skala pełna - 68

Przyjęta punktacja podaje, iż upośledzenie umysłowe jest od 69pktów w dół, natomiast poradnia napisała, iż ona ma tylko obniżoną sprawność intelektualną. Mała z pewnością ma UU, potwierdza to codzienna obserwacja, sama widzę, że zakres niektórych funkcji schodzi znacznie poniżej uu lekkiego. Jak skłonić poradnię do wystawienia orzeczenia o UU?

Dodam, iż skala słowna tylko dlatego wyszła na pograniczu, ponieważ dziewczynka ma pełną, bardzo fajna rodzinę, która dba o jej wychowanie należycie, mała wszędzie z nimi jeździ, w szkole ma znakomitą opiekę kilkorga specjalistów.


Co ja mam robić? Właśnie piszę opinię do poradni, nastawiam się na walkę...

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: anmar » 2007-10-23, 00:44

Ile lat ma dziewczynka? U nas na poziomie klas I- III PPP nie orzeka upośledzenia umysłowego.

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: IAO » 2007-10-23, 03:08

Biorąc pod uwagę fakt, że odchylenie standardowe w skalach Wechslerowskich wynosi 15 punktów, to wynik na poziomie 68 nie jest do końca jednoznaczny. Przypominam, że upośledzenie orzeka się w sytuacji, gdy wynik na to wskazujący powtórzy się w dwukrotnych badaniach. Ponadto jest to również kwestia oceny całościowej, nie tylko wyniku badania inteligencji, ale również postępów pedagogicznych, funkcjonowania w środowisku, zaradności życiowej itd.
Unikałbym również stwierdzania upośledzenia umysłowego na bazie codziennych obserwacji czy oceny funkcjonowania poszczególnych funkcji. Z doświadczenia wiem, że często bardzo trudno jest odróżnić dziecko z deficytami od takiego z globalnie obniżonym rozwojem. W ogóle trudno jest ocenić sprawność jakiejś funkcji percepcyjno-motorycznej bez wykonania odpowiedniego testu i odniesienia wyniku do ogólnopolskich norm. Bez szczegółowych badań nigdy nie odważyłbym się na takie podsumowanie.
W Twoim przypadku sytuacja jest dość prosta. Jeśli widzisz taką potrzebę, to nie ma sensu bawić się w przepychanki. Niech rodzic znajdzie lekarza specjalistę, który napisze zaświadczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na dany okres. Ty ze swojej strony napiszesz odpowiednią opinię. Pozostaje złożenie wniosku z ww. dokumentami (dodatkowo można dołączyć dokumentację lekarską świadczącą o przebytym leczeniu chorób rzutujących jakoś na rozwój). Odpowiednio poparty wniosek będzie znacznie skuteczniejszy niż wdawanie się w jakiekolwiek awantury. Tym bardziej, że jak piszesz, wyniki badań w poradni rzeczywiściemogą wskazywać na upośledzony rozwój umysłowy.
Pamiętaj, że pod takimi orzeczeniami podpisują się ludzie, którzy później za to odpowiadają. Najlepszy sposób, żeby ich przekonać, to dać im do rąk argumenty. :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: dushka » 2007-10-23, 16:06

Dziewczynka od przedszkola ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (ale nie jest to równoznaczne przecież z orzeczeniem o uu). Orzeczenie jest ważne do końca szkoły podstawowej.

Widzisz, o tyle mogę stwierdzić uu, że pracuję z małą 4 rok - dzień w dzień, dlatego też widzę, iż nie jest to kwestia opóźnionego/obniżonego nieco rozwoju. Opinię napisałam, mam też opinie od logopedy i rewalidatora dziewczynki.

Rodzice dziewczynki wiedzą o ewentualnym uu, zresztą lekarze sami ich o tym uprzedzali - że taka sytuacja może wystąpić (dziewczynka w czasie porodu była mocno niedotleniona).

Umówiłam się na konsultację w poradni na piątek, zobaczymy.

To nie jest tak, że ja na siłę chcę z niej upośledzoną zrobić, proszę mnie źle nie zrozumieć. Bardzo lubię tę małą, i właśnie dlatego chcę, bym mogła z nią pracować tak, jak ją na to stać.

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: IAO » 2007-10-23, 18:05

dushka pisze:Dziewczynka od przedszkola ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (ale nie jest to równoznaczne przecież z orzeczeniem o uu). Orzeczenie jest ważne do końca szkoły podstawowej.


Czy wiesz, jakie jest uzasadnienie tego orzeczenia? Tzn. z uwagi na co dziecko zakwalifikowano do kształcenia specjalnego?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: dushka » 2007-10-23, 18:12

Tak, wiem. Z uwagi na znaczne obniżenie sprawności intelektualnej.

ROZWÓJ INTELEKTUALNY KSZTAŁTUJE SIĘ ZNACZNIE PONIŻEJ PRZECIĘTNEGO, LECZ PRZEBIEGA NIERÓWNOMIERNIE.
W granicach normy pozostają:
 Zasób słownictwa dziecka;
 Rozumienie norm i zachowań społecznych;
Nieznacznie obniżone są:
 Umiejętność porównywania, abstrahowania i tworzenia uogólnień;
 Zakres wiadomości o otaczającym świecie;
Znacznie obniżone funkcje to:
 Pamięć bezpośrednia słuchowa;
 Percepcja wzrokowa;
 Koordynacja wzrokowo – ruchowa;
 Zdolności analizy i syntezy;
 Zdolności manipulacyjno – konstrukcyjne;
Oprócz tego występują:
 Wada wymowy;
 Zaburzenia słuchu fonematycznego;
 Wada wzroku;
 Niski poziom grafomotoryczny;


Z tym, ze było to stwierdzone prawie 4 lata temu, a dzisiaj jest znacznie gorzej. Dziewczynka zaczęła się jąkać (choć to akurat nie jest wspólne z uu), liczy w zakresie 20-30 gównie na konkretach (w pamięci na zasadzie dodawania-odejmowania jednego elementu), czyta sylaby pojedyncze, czasem proste słowa, nie rozumie czytanego tekstu, myślenie przyczynowo - skutkowe w powijakach....

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: IAO » 2007-10-23, 18:50

No cóż, walcz. I bądź dobrej myśli, w końcu macie z poradnią wspólny cel: by pomóc dziecku w najlepszy możliwy sposób. Byłbym dobrej myśli. Jeśli osoby tam pracujące są fachowcami, a nie ma powodu zakładać, że nie są, to powinny do Twojej opinii przywiązać dużą wagę. W sytuacjach niejednoznacznych to właśnie zdecydowane postawy osób, które mają codziennie styczność z dzieckiem powinny decydować. Ja staram się tak właśnie postępować.
Masz również ten atut, że sama jesteś przecież fachowcem i dlatego Twoje zdanie jest w tej sytuacji podwójnie ważne.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: dushka » 2007-10-23, 18:53

Trzymaj kciuki :)

Żeby ta mała wreszcie zaczęła odnosić sukcesy..... :)

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: Basiek70 » 2007-10-23, 19:43

moj syn ma też wynik 68 w skali pełnej, natomiast w skali słownej dużo niżej niż bezsłownej (uszkodzony ośrodek rozumienia mowy). Ten wynik pozwolił ppp na orzeczenie o kształceniu zintegrowanym. Jest na stałe pod opieką OWI na Pilickiej w Wawie, niestety, musi ją opuścić, i tak przedłużono mu warunkowo terapię tam ( w maju skończy 10 lat). Jest o rok odroczony, więc obecnie uczy się w klasie 2 zamiast w 3 i radzi sobie całkiem nieźle, choć ma klopoty z matematyką (leży myślenie abstrakcyjne). Dlaczego to piszę? U mnie było odwrotnie, PPP chciała "na siłę" zrobić z niego dziecko upośledzone i wysłać do szkoly specjalnej, mimo że ma diagnozę "nieharmonijny opóźniony rozwój psychoruchowy". I taka uwaga: znam kilka PPP i dlaczego one wszystkie mają tak złe opinie wśród wszystkich? I rodziców, i nauczycieli? Dlaczego z nimi trzeba walczyć o dobro dzieci? Jest to niepojęte! Teraz specjaliści opiekujący się moim dzieckiem dumają, GDZIE go wypisać, żeby nie zaprzepaszczono dotychczasowych osiągnięć - i nie mają pomysłu. O mojej rejonowej poradni nawet juz oni wiedzą, ze nie ma co tam... Koszmarne. Kiedy ktos coś z tym zrobi :(
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: dushka » 2007-10-23, 19:48

Tak, jak napisałam - nie chcę na siłę robić z dziecka osoby lekko upośledzonej, to nie moje widzimisię. Uważam, że na podstawie wcześniejszych badań i tak długiego okresu pracy z małą mogę już wysunąć takie przypuszczenie.

IAO - dziękuję za rzeczowe podejście do sprawy :)

[ Dodano: 26 Październik 2007, 17:32 ]
Byłam w poradni.

Uczucia mam mieszane. Przyjęła mnie bardzo miła pani psycholog, konkretna, któz rzeczowo odniosła się do opinii o uczennicy, pokazałam jej prace małej, powiedziałam dokładnie, jak to wygląda, na jakim poziomie rpacuje ona, a na jakim powinna w 4 klasie.

Tyle, że sama nie może decydować o powtórnym badaniu - minął dopiero ponad rok (w normalnej sytuacji powinny minąć co najmniej 2 lata od ostatniego badania) i choć w szczególnych przypadkach można badania tak szybko powtórzyć, to musi być zgoda dyrektorki poradni.

I tu się martwię, bo jest to kobieta mało współpracująca z kimś spoza poradni - kilkukrotnie miałam okazję z nią rozmawiac o moich uczniach, jak też inni pedagodzy specjalni z mojej szkoły, no i traktowała nas jak zło konieczne, bez zwracania uwagi na nasze racje (w rżnych przypadkach, nie tylko w kwestii II).

Mam nadzieję, że po mojej rzeczowej rozmowie pani psycholog nakłoni dyrektorkę do umożliwienia ponownego badania. Jeśli nie - nie mam pojęcia, co z dziewczynką zrobić. Nie da rady pracować na poziomie zdrowego dziecka, samo dostosowanie wymagań można o kant pupy potłuc (zresztą powiedziałam pani psycholog dzisiaj wyraźnie, że dostosowanie to za mało), a pracować programem szkoły specjalnej mogę dopiero majac odpowiednie orzeczenie :|

korsarz
Posty: 11
Rejestracja: 2017-09-12, 12:37
Lokalizacja: śląskie

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: korsarz » 2017-09-12, 12:40

Zdolności intelektualne dziecka można poszerzać. Chyba najlepiej rozwód umysłowy stymulują gry logiczne i strategiczne. Szachy są tutaj nieocenione - tutaj https://abcporady.pl/wplyw-szachow-na-rozwoj-intelektualny-czlowieka/ możecie poczytać, w jaki sposób ta gra wpływa na intelektualny rozwój dziecka.

majowa
Posty: 89
Rejestracja: 2014-04-26, 14:43
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Iloraz inteligencji

Postautor: majowa » 2017-10-11, 17:46

Na jakiej podstawie dziewczynka miała w przedszkolu orzeczenie? Czy jest w nim mowa o badaniu kontrolnym? Między badaniami psychologicznymi musi upłynąć 1,5 - 2 lata.


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”