Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Keina
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-30, 15:33
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Postautor: Keina » 2014-04-30, 15:48

Witam :)
Jestem nową osobą na forum, więc tym samym mówię dzień dobry ;)

Zostałam postawiona przed ciężkim dylematem. Otóż jestem studentką II roku rewalidacji i zostały mi odgórnie przydzielone dwie grupy uczniów, z którymi mam przeprowadzić zajęcia rewalidacyjne.
Jest to V klasa SP i tu raczej sobie poradzę. Gorzej z drugą grupą. Jest to I klasa gimnazjum. I tu moje pytanie i prośbą. Cóż ja mogę z nimi zrobić ? Wszystkie moje pomysły wydają mi się zbyt dziecinne. Przeważnie pracuje z osobami dorosłymi w stopniu głębszym i kompletnie nie wiem co mam robić. Tym bardziej, że dano mi wolną rękę i nie powiedziano na co mam położyć nacisk ani ilu uczniów dostanę.

Dodatkowym problemem jest to, że są to uczniowie z marginesu społecznego i rodzin patologicznych, którzy sprawiają duże problemy wychowawcze i niekoniecznie szanują to, co mówi nauczyciel, a co dopiero studentka...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Postautor: linczerka » 2014-04-30, 20:35

Keina pisze:dano mi wolną rękę i nie powiedziano na co mam położyć nacisk ani ilu uczniów dostanę.

Powinnaś mieć 2-5 uczniów.
Wybierz jeden temat i skup się wokół niego wykorzystując inteligencje wielorakie. To zawsze wychodzi.
Keina pisze:są to uczniowie z marginesu społecznego i rodzin patologicznych, którzy sprawiają duże problemy wychowawcze

A znasz program "Spójrz inaczej"?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Postautor: iluka » 2014-04-30, 21:23

Keina pisze:Witam :)
Jestem nową osobą na forum, więc tym samym mówię dzień dobry ;)
Witaj. Dzień dobry wieczór :D
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Keina
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-30, 15:33
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Postautor: Keina » 2014-05-04, 07:40

Dziękuje za propozycje :) jednak wczoraj okazało się, że tematy są nam narzucone i niestety moja "twórczość i pomysłowość " umarła :)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Postautor: iluka » 2014-05-04, 09:32

Keina pisze:tematy są nam narzucone
Normalne. Przecież zajęcia odbywają się według planu.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Keina
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-30, 15:33
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Postautor: Keina » 2014-05-05, 20:33

Oczywiście, jednak mieliśmy mieć swobodę przy wyborze tematu z danego działu.

Niestety otrzymałam " Rozwiązywanie zadań tekstowych z wykorzystaniem tabliczki mnożenia. Czytanie zadań tekstowych ze zrozumieniem." Klasa V.

I szczerze powiedziawszy nie wiem co teraz z tym zrobić, ponieważ nie mam informacji o grupie i nie wiem jak poprowadzić ciekawie zajęcia i jakie zadania ułożyć. Pierwszy raz mam kontakt z klasą podstawową i nie wiem czego się spodziewać ani jaki poziom liczenia mogą reprezentować.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Postautor: linczerka » 2014-05-05, 21:30

Zacznij od końca, czyli od czytania zadań ze zrozumieniem. Podejrzewam, że na zwykłej analizie się położysz. Zadnie niech manipulują przedmiotami (symulacja zadań - wykorzystaj np guziki i pojemniczki jakieś), później schematyzacja zadania (czyli narysowanie zadania w zeszycie - taki obraz graficzny) i dopiero można pokusić się o rozwiązanie. Zacznij od zakresu liczbowego do 30 i zwiększaj zakres w kolejnych zadaniach.
I za żadne skarby nie rozwiązuj metodami "klasowymi".

A w ogóle skąd ten temat na zajęciach rewalidacyjnych?
To jakieś nieporozumienie. To na pewno rewalidacja czy zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Keina
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-30, 15:33
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Zajęcia rewalidacyjne w szkole specjalnej

Postautor: Keina » 2014-05-06, 05:09

Też uważam ze to zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze, ale mój opiekun uparcie twierdzi, ze rewalidacyjne...

Dziękuję za naprowadzenie :)


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”