zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

xsunrise
Posty: 54
Rejestracja: 2014-07-16, 10:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: xsunrise » 2015-03-30, 09:56

Witam wszystkich serdecznie.
Ukończyłam oligofrenopedagogikę i chciałabym pracować jako nauczyciel wspomagający w przedszkolu albo szkole podstawowej. Chciałam prosić o pomoc i wyjaśnienie terminów: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne - czym różnią się te zajęcia, gdzie i dla kogo są organizowane i kto może je prowadzić? Które z nich prowadzi nauczyciel wspomagający? Czym pod względem treści różnią się zajęcia rewalidacyjne i korekcyjno-kompensacyjne? Od jakiegoś czasu czytam różne rozporządzenia i ustawy ale mam przez to jeszcze większy mętlik w głowie, a może jest tutaj nauczyciel, który się na tym zna i będzie mógł mi to wyjaśnić. Byłabym bardzo wdzięczna.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: dushka » 2015-03-30, 12:36

Skończyłaś specjalistyczne studia, nie mając takiej podstawowej wiedzy? Przecież na studiach jest np. przedmiot metodyka pracy korekcyjno-kompensacyjnej czy rewalidacja uczniów z upośledzeniem lekkim.

xsunrise
Posty: 54
Rejestracja: 2014-07-16, 10:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: xsunrise » 2015-03-30, 13:49

Różne uczelnie, różne programy studiów i różne przedmioty, takich akurat nie miałam, a studia skończyłam już jakiś czas temu. Prosiłam o pomoc i wyjaśnienie, nie wiem co ma wnosić do tematu twój komentarz, skoro wiesz coś na ten temat to wyjaśnij. Zawsze zastanawia mnie skąd w ludziach tyle złośliwości i chęci górowania nad innymi ;)
I chodzi mi bardziej o kwestie prawne z tym związane tzn. kto ma uprawnienia do prowadzenia tego rodzaju zajęć i które z nich organizuje się dla których uczniów, co jest w zakresie osób po terapii pedagogicznej a co w zakresie osób po oligofrenopedagogice.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: linczerka » 2015-03-30, 15:45

Jako oligowiec możesz mieć zajęcia rewalidacji. Są one dla uczniów z upośledzeniem, dla uczniów niedowidzących, niedosłyszących (tyflopedagogika, surdopedagogika). Organizowane na podstawie orzeczenia poradni.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzi nauczyciel po terapii pedagogicznej. Dotyczą one pewnych dysfunkcji u dzieci z norma intelektualną. Są organizowane na podstawie opinii poradni. Właśnie one są specjalistyczne. Koryguje się zaburzone sfery przy jednoczesnym kompensowaniu zaburzeń. Najprościej na lakonicznym przykładzie: uczeń z zaburzoną percepcją słuchową- koryguje się zaburzoną sferę słuchową, a jednocześnie kompensuje się np. percepcją wzrokową.
Do innych zajęć o charakterze specjalistycznym należy logopedia, socjoterapia. Zajęcia logopedyczne dla dzieci upośledzonych powinien prowadzić neurologopeda (dysglozja, afazja, dyzartria itd).
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

xsunrise
Posty: 54
Rejestracja: 2014-07-16, 10:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: xsunrise » 2015-03-30, 15:48

linczerka bardzo dziękuję :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: linczerka » 2015-03-30, 15:50

Zapomniałam :)
Tu o zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych: http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/art ... wych-zasad
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: linczerka » 2015-03-30, 15:55

Jak coś, to pytaj.
Istotne jest, że wszystkie zajęcia specjalistyczne (poza wyrównawczo -dydaktycznymi) trwają 60 min.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

xsunrise
Posty: 54
Rejestracja: 2014-07-16, 10:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: xsunrise » 2015-03-30, 16:04

linczerka a czy wiesz może ile godzin zajęć rewalidacyjnych w tygodniu prowadzi się z dzieckiem w przedszkolu i szkole podstawowej?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: linczerka » 2015-03-30, 16:10

Przyznaje Organ Prowadzący. Z reguły to 2 godziny.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: linczerka » 2015-03-30, 16:15

Jako oligowiec masz jeszcze możliwość zajęć: wczesne wspomaganie
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

xsunrise
Posty: 54
Rejestracja: 2014-07-16, 10:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: xsunrise » 2015-03-30, 17:56

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

jokon80
Posty: 55
Rejestracja: 2008-02-20, 09:39

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: jokon80 » 2015-05-27, 21:37

Chciałam zapytać dziewczyn, które prowadza zajęcia rewalidacyjne: czy przedmiotowcy sugerują wam, że zajęcia rewalidacyjne powinnyście prowadzić jak zajęcia wyrównawcze (tzn. uzupełniać braki programowe na bieżąco, odrabiać z uczniem zadania domowe). U mnie jest to nagminne, a moje wyjaśnienia traktowane są z przymrużeniem oka. Strasznie mnie to denerwuje.
Ada

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: linczerka » 2015-05-28, 14:30

Nie miałam/nie mam takich problemów.
Odpowiadaj, że to nie Twoja działka.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

jokon80
Posty: 55
Rejestracja: 2008-02-20, 09:39

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: jokon80 » 2015-05-28, 15:25

Tak też robię, zajęcia prowadzę od 10 lat i niestety dalej jest to samo. Bo w szkole obok pani oligofrenopedagog nadrabia z dziećmi to co było na lekcji, odrabia zadania (jednym słowem są to zajęcia wyrównawcze) itd. Podobnie mam z korekcyjno-kompensacyjnymi. Mam wrażenie, że niektórzy nauczyciele nie widzą sensu prowadzenia zajęć terapeutycznych, wszystko sprowadza się do dydaktyki.
Ada

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i specjalistyczne

Postautor: linczerka » 2015-05-28, 15:40

Osobiście na najbliższej radzie pedagogicznej zabrałabym głos i wyjaśniła, na czym polegają te zajęcia.
I będzie w protokole.
I myślę, że też po dyskusjach i naciskach.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”