Czy będę mogła uczyć?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Ilona.J_1988
Posty: 1
Rejestracja: 2016-01-19, 11:17
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Czy będę mogła uczyć?

Postautor: Ilona.J_1988 » 2016-01-19, 12:00

Witam,

Jestem tu nowa i z góry przepraszam jeśli swój temat zamieszczę nie tam gdzie trzeba. :oops:

Liczę z Państwa strony na życzliwe odpowiedzi bez żadnych uszczypliwości. :)

Ukończyłam licencjat z Pedagogiki Resocjalizacyjnej po którym uzyskałam uprawniania pedagogiczne, ale zdałam sobie sprawę, że praca z trudną młodzieżą to nie jest to co chciałabym robić w życiu i zdecydowanie wolę pracować z dziećmi w wieku przedszkolnym, szkolnym w tym z dziećmi z klas specjalnych.

Obecnie jestem studentką II stopnia Pedagogiki Specjalnej i równocześnie studiuję Pedagogikę Społeczną, ale trudno jest mi pogodzić obydwa kierunki na raz i jest zmuszona z któregoś zrezygnować.

Dowiedziałam się, że studia magisterskie nie dają nam uprawnień a jedynie studia licencjackie i podyplomowe i to skłoniło mnie do podjęcia moim zdaniem słusznej decyzji.

Ze względów osobistych chciałabym pozostać przy Pedagogice Społecznej, a wykształcenie uzupełnić podyplomówką z Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej oraz z Oligofrenopedagogiki i dodatkowym kursem behawioralnym.

I tu mam do Państwa pytanie, czy będę mogła uczyć w żłobkach, przedszkolach, klasach I-3, klasach zintegrowanych i szkołach specjalnych po ukończonych studiach tj.

I stopień Pedagogika Resocjalizacyjna, studiach II stopnia Pedagogika Społeczna i 2 podyplomówki Pedagogika Wczesnoszkolna i Przedszkolna oraz Oligofrenopedagogika?

Czy to umożliwi mi zdobywanie awansów zawodowych?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Ilona

per aspera
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-02, 23:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy będę mogła uczyć?

Postautor: per aspera » 2016-03-04, 14:05

Po pierwsze: sprawdź, jakie kwalifikacje dają kierunki, które studiujesz. Na stronie uczelni lub w dziekanacie każda specjalizacja powinna być opisana pod kątem uzyskanych umiejętności, uprawnień i kwalifikacji zawodowych oraz możliwych miejsc pracy. Jeżeli nie masz uprawnień nauczycielskich to na pewno będziesz je musiała dorobić, sądzę żę podyplomówka powinna wystarczyć :)

Po drugie: bez ukończonej specjalizacji z zakresu pedagogiki specjalnej nikt Cię nie przyjmie do żadnej placówki specjalnej. Jeśli chcesz pracować z niepełnosprawnymi musisz mieć rzetelne i odpowiednie przygotowanie. Nauczyciele po studiach i tak robią masę dodatkowych kursów, szkoleń i uprawnień. W tym wypadku podyplomówka to może być troszkę za mało.

W ramach magisterki możesz zrobić różnice programowe obowiązujące na licencjacie. Podobno liczy się to tak samo, jakbyś miała licencjat z danego kierunku.

A miejsce pracy to już co innego. Każda specjalizacja przygotowuje do pracy na innym szczeblu edukacyjnym/innej placówce. Jeśli nie skończyłaś opiekuńczo-wychowawczej (lub czegoś podobnego) to raczej kiepsko z pracą w przedszkolu i żłobku.

Awans zawodowy jest niezależny od specjalizacji i stopnia studiów.

Jeśli naprawdę wiążesz przyszłość z dziećmi niepełnosprawnymi, to radziłabym jeszcze raz rozważyć czy jednak nie zostać przy tej specjalnej.

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy będę mogła uczyć?

Postautor: hales » 2016-03-04, 14:58

Do pracy w przedszkolu, żłobku, w klasach 1-3 potrzebna jest pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna. Po oligofrenopedagogice możesz pracować z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo, np. w szkole specjalnej.


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”