Asystent nauczyciela dla chłopca z zespołem Aspergera, kl. VI

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

per aspera
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-02, 23:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: śląskie

Asystent nauczyciela dla chłopca z zespołem Aspergera, kl. VI

Postautor: per aspera » 2016-03-03, 07:56

Witajcie!

Jestem świeżo po studiach (nauczanie zintegrowane, oligo i rewalidacja). Jestem tu nowa - zarejestrowałam się, ponieważ mam problem i już nie wiem, jak do tego podejść.

Od tego semestru pracuję jako asystent nauczyciela w klasie ogólnodostępnej. Pod moją opieką znalazł się chłopiec z ZA. Wiem, że mam z nim usiąść, kontrolować jego pracę i zachowanie, pilnować czy wszystko zapisał, rozumie itp. Ponadto mam zostawać z nim po lekcjach, żeby powtarzać z nim materiał (pracuję z kodeksu pracy, mam 35h tygodniowo).

Problem polega na tym, że jego klasa nie wie o jego przypadłości. Nie wiedzą też o tym, po co siedzę z nimi na lekcjach. Pierwszego dnia na polecenie dyrekcji zostałam przedstawiona jako praktykantka, więc żadne z dzieci się nie spodziewa, co tak naprawdę będę robić. Wychowawczyni od początku była przeciwna ukrywaniu przed klasą całej sprawy, ale bez pozwolenia nie może nic powiedzieć dzieciom. Z tego, co wiem, matka nie chce, żeby klasa wiedziała o zaburzeniu jej syna.

Pytanie do Was: co byście zrobili w takiej sytuacji? Nie mogę przecież sama powiedzieć klasie o wszystkim. A jak z nim usiądę w ławce (przesadziwszy uprzednio pół klasy), to będą pytać, śmiać się z niego, a i dla samego chłopca ta sytuacja będzie przerażająca. Dyrektor ponagla, żebym już coś zaczęła robić, bo czas leci (chodzi o czas do egzaminu szóstoklasisty), ale tak naprawdę przecież nic nie mogę, bo dla klasy jestem praktykantką...

Już nie wiem, co o tym myśleć...

annitka75
Posty: 9
Rejestracja: 2015-08-18, 20:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Asystent nauczyciela dla chłopca z zespołem Aspergera, kl. VI

Postautor: annitka75 » 2016-03-03, 19:01

Nigdy nie byłam w takiej sytuacji, ale moim zdaniem ukrywanie, zatajanie...zwał jak zwał, nie prowadzi do niczego dobrego. Ale nic nie możesz zrobić jeśli takie jest zdanie dyrektora, może spróbuj przedstawić swoje argumenty...

per aspera
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-02, 23:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Asystent nauczyciela dla chłopca z zespołem Aspergera, kl. VI

Postautor: per aspera » 2016-03-04, 13:38

Moim zdaniem to powinno być załatwione od razu, jak chłopak pojawił się w szkole. Z dyrektorem rozmawiała wychowawczyni, bo także była oburzona zmuszeniem do mówienia nieprawdy, ale nic nie wskórała. Strasznie głupia sytuacja, bo przecież na zebraniu trzeba o tym rodzicom powiedzieć. Klasa się dowie w najgorszy możliwy sposób.

Chłopcu powiedziałyśmy. Przyjął to kiepsko. Bardzo wyraźnie obawia się reakcji rówieśników. Mam teraz obawy, że może nie chcieć ze mną współpracować i zamiast mu pomóc, zaszkodzę.


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”