Nauczyciel wspomagający dla dziecka z z.Aspergera

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

rengur
Posty: 11
Rejestracja: 2016-07-03, 22:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Nauczyciel wspomagający dla dziecka z z.Aspergera

Postautor: rengur » 2016-07-03, 22:22

Od września obejmę stanowisko nauczyciela wspomagającego dla chłopca z zespołem Aspergera w kl.5 Szkoła ogólnodostępna, jestem jedynym oligofrenopedagogiem w szkole, pracowałam już jako wspomagający w przedszkolu integracyjnym i tam wiedziałam co robić tutaj średnio.Chodzi głównie o papierologię - czy prowadzę osobny dziennik?jakie inne dokumenty będę musiała opracować? (mam z nim też rewalidację, więc tam na pewno dziennik i program), dostosowań nie ma potrzeby pisać,chłopiec jest bardzo inteligentny, ale wiem że będę musiała sprawdzać np.kompletność notatek i zapis zadania domowego i na pewno nie mogę stać nad nim jak anioł stróż ;) Przypuszczam, że na tym etapie nie ma już współprowadzenia lekcji, chyba że na zasadzie wsparcia nauczyciela. Co jeszcze możecie mi podpowiedzieć?

julka8
Posty: 43
Rejestracja: 2015-08-15, 12:22
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel wspomagający dla dziecka z z.Aspergera

Postautor: julka8 » 2016-07-04, 13:10

U mnie w szkole dla ucznia z ASP nauczyciel wspomagający dostosowuje sprawdziany, uczniowie z ASP zazwyczaj mają wydłużony czas na sprawdzianach, kartkówkach więc trzeba np. zmniejszyć liczbę zadań (ten sam stopień trudności ale mniej przykładów) lub "rozbić" polecenia np. zamiast przeczytaj tekst i odpowiedz na pytania - zad 1 przeczytaj tekst, zad 2 odpowiedz na pytania do tekstu. Czasami ASP się zawiesza, więc trzeba go ukierunkować co ma robić lub pisać dalej. Mój uczeń z ASP jest bardzo samodzielny, czasami nawet nie chce korzystać z pomocy, wtedy nauczyciel wspomagający pomaga również innym dzieciom, aby pokazać, że pozostali uczniowie też czasami potrzebują wsparcia. Najważniejsza jest dobra współpraca nauczyciela prowadzącego ze wspomagającym. Bywają dni, że mój Aspi chętniej korzysta z mojej pomocy niż nauczyciela wspomagającego, wtedy ja przysiadam się do ucznia z ASP a nauczycielka wspomagająca pracuje z pozostałymi. U mnie w szkole prawie wszyscy mają oligofrenopedagogikę, więc możemy się wymieniać.

rengur
Posty: 11
Rejestracja: 2016-07-03, 22:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel wspomagający dla dziecka z z.Aspergera

Postautor: rengur » 2016-07-08, 16:52

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Miałam już z tym chłopcem rewalidację przez ostatnie 3 m-ce (wtedy dostał orzeczenie) i jest to fajny chłopak, problem jedynie ma z ortografią, ale nie jest źle najgorzej funkcjonuje w sferze emocjonalnej, poprawa nastąpiła po uzyskaniu diagnozy bo wprowadzono leki i zajęcia z psychologiem.
A jak u Was wygląda sprawa dziennika? Wspomagający podpisuje się w ogólnym czy prowadzi swój dziennik?

julka8
Posty: 43
Rejestracja: 2015-08-15, 12:22
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel wspomagający dla dziecka z z.Aspergera

Postautor: julka8 » 2016-07-09, 15:26

U nas jest dziennik elektroniczny. Nauczyciel prowadzący wpisuje temat, nauczyciel wspomagający jest automatycznie przypisany do klasy i tematu lekcji. Temat jako zrealizowany ukazuje się zarówno u nauczyciela prowadzącego jak i wspomagającego. Osobny dziennik jest jedynie na rewalidacje - tradycyjny, czyli papierowy. Gdy były zwykłe dzienniki - nauczyciele podpisywali się przy jednym temacie (do zwykłych zajęć lekcyjnych prowadzonych dla całej klasy był jeden dziennik, tylko do zajęć specjalistycznych prowadzone były osobne dzienniki.)

rengur
Posty: 11
Rejestracja: 2016-07-03, 22:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel wspomagający dla dziecka z z.Aspergera

Postautor: rengur » 2016-07-10, 19:49

czyli tak jak myślałam, dziękuję


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”

cron