Pierwsza praca - terapeuta pedagogiczny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

alejaktosiestalo
Posty: 2
Rejestracja: 2016-08-29, 19:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Pierwsza praca - terapeuta pedagogiczny

Postautor: alejaktosiestalo » 2016-08-29, 19:30

Witam wszystkich :) Po okrągłym roku poszukiwań pracy w końcu pewne gimnazjum przychylnie na mnie spojrzało i bam! Dostałam pracę jako terapeuta pedagogiczny, z czego bardzo się cieszę, ale też zaczynam odczuwać co raz większy niepokój/wątpliwości. Zdaję sobie sprawę, że na początku tak czy siak potrzebny jest czas na zaaklimatyzowanie się i poznanie specyfiki szkoły, ale zastanawiam się czy są tu dobre osóbki, które mogłyby mi co nieco rozjaśnić jeżeli chodzi o sam początek pracy (głównie mam na myśli sprawy związane z dokumentacją i planowaniem pracy). Może jakieś wskazówki? Jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o sprawy techniczne i trochę mnie to przeraża :) Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwsza praca - terapeuta pedagogiczny

Postautor: linczerka » 2016-08-29, 20:12

Co prawda ja nie w gimnazjum a w podstawówce, ale może cokolwiek podpowiem.
Jakie zajęcia będziesz prowadzić?
Są specjalne dzienniki (białe) do zajęć wynikających z zaleceń poradni (np. dziennik do zajęć korekcyjno - kompensacyjnych). Tu uwaga!: poczytaj, co powinno się znaleźć w dziennikach, bo tych rubryczek jest tam sporo, włącznie z opisywaniem celów i ćwiczeń. Nie wszystkie rubryczki są do wypełnienia. Zależy też, jakie dzienniki zakupiono.
Udaj się do pedagoga w celach konsultacji - powinien Ci udostępnić te opinie, w których realizacja zaleceń poradni leży
w Twoich kompetencjach.
Na podstawie opinii piszesz plan/program zajęć.
Nie wiem, jak jest praktykowane w tej szkole, czy te zajęcia już będziesz miała wpisane w plan zajęć czy sama musisz się "wstrzelić". Z tym jest różnie. Czas trwania zajęć i liczbę uczniów reguluje rozporządzenie. Specjalistyczne trwają 60 min. Liczba uczniów jest uzależniona od rodzaju zajęć.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

alejaktosiestalo
Posty: 2
Rejestracja: 2016-08-29, 19:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwsza praca - terapeuta pedagogiczny

Postautor: alejaktosiestalo » 2016-09-17, 17:19

Po dwóch tygodniach pracy już zaczynam coraz lepiej się w tym wszystkim orientować, co łatwe nie jest, nie spodziewałam się takiej papierologii. W każdym razie - prowadzę zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, w przyszłym roku prawdopodobnie dojdzie mi jeszcze rewalidacja, na razie jestem w trakcie podyplomówki z Oligo. Plan musiałam ułożyć sobie na własną rękę, dzieciaki podzieliłam klasami, tak było najłatwiej. Jestem teraz w trakcie spotkań z rodzicami, myślę, że to jeszcze trochę potrwa, zwłaszcza, że część z nich w ogóle chętna do kontaktu nie jest. Na razie przebrnęłam przez wstępne zaaklimatyzowanie się w szkole, przede mną dokończenie podstawowej pracy z dokumentacją, arkusze dostosowań itd. Dzienniki dopiero teraz zostały zamówione, więc jeszcze tak naprawdę nie miałam z nimi do czynienia, mam nadzieję, że w poniedziałek się pojawią. Z dzieciakami zajęcia zaczynam od poniedziałku, dostałam więcej czasu od dyrekcji na rozruch. Zastanawiam się jeszcze tylko nad planem rozwoju zawodowego na nauczyciela kontraktowego - szukałam przykładowych w internecie i nic konkretnego nie znalazłam. Co powinno się w nim znaleźć? Mam czas do wtorku na złożenie tego planu, a nie do końca wiem jak go zrobić :?


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”