Dziecko z jednostronną głuchotą

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: anmar » 2009-01-16, 22:10

Dziecko ma jednostronną głuchotę i śladowy ubytek schu w drugim uchu. Poradnia wydała orzeczenie o kształceniu specjalnym dla dzieci z niedosłuchem. Czy to orzeczenie jest podstawą do zwolnienia z drugiego języka, czy musi być konkretny zapis na ten temat w orzeczeniu?
Leges ab omnibus intellegi debant

Hawkins
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-15, 01:43
Kto: uczeń
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: Hawkins » 2009-01-17, 16:34

W placowkach z ksztalceniem specjalnym nie ma dwoch jeyzykow obcych w programie nauczania, po pierwsze, a po drugie - orzeczenie nie obliguje dziecka do ksztalcenia w masowych placowkach oswiatowych.

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: anmar » 2009-01-17, 18:27

Nie obliguje, ale ma prawo i z tego prawa korzysta. Dostałam odpowiedź od prawnika, że na wniosek rodziców dzieckoma prawo być zwolnione z nauki drugiego języka
Leges ab omnibus intellegi debant

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: anmar » 2009-01-17, 19:19

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 30 kwietnia 2007 r.
w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych


§ 10. 1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy, zwalnia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia w danym typie szkoły.
Leges ab omnibus intellegi debant

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: anmar » 2009-01-17, 20:11

Miweus, dziecko z jednostronną głuchotą nie ma opinii tylko orzeczenie o kształceniu specjalnym. Opinię ma dziecko z głęboką dysleksją . Orzeczenie ma wartość nadrzędną nad opinią.

Zresztą w PKT.2 tego Rozporzadzenia jest zapis ze w przypadku dziecka posiadajacego orzeczenie o kształceniu specjalnym albo indywidualnym nauczaniu zwolnienie następuje na podstawie tego orzeczenia






z
Leges ab omnibus intellegi debant

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: dushka » 2009-01-18, 08:51

Anmar, ale jeśli dziecko ma orzeczenie, to potem wystarczy tylko dodatkowa opinia, by ucznia zwolnić.

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: anmar » 2009-01-18, 22:01

Dusha, sama już nie wiem. PPP i prawnik twierdzą, że na podstawie orzeczenia o kształceniu specjalnym można zwolnić, dyrektor się upiera że musi być na pismie: proszę zwonić ucznia. Pojadę do PPP dlaświętego spokoju i mam nadzieję, że nie będzie z tym problemów.
Leges ab omnibus intellegi debant

Hawkins
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-15, 01:43
Kto: uczeń
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: Hawkins » 2009-01-18, 23:17

Cenię ludzi jak anmar, którzy chcą pomóc. Może rodzice nie mają pojęcia jak to załatwić? może Dyrektor nie obchodzi? nie wiem.

Sam jestem osobą niesłyszącą.

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: anmar » 2009-01-18, 23:51

Hawkins, jestem mamą chłopaka. Od czasu gdy syn stracił częściowo słuch, mimo że sama jestem nauczycielem, spotykam się z nieżyczliwością. Określono mnie jako pieniacza, kiedy poprosiłam grzecznie panią od francuskiego, że nie ma dyktować chodząc po klasie, bo chłopak nie jest w stanie usłyszeć. Zresztą takich scen było więcej. Mogłabymm na ten emat napisać książkę
Leges ab omnibus intellegi debant

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: anmar » 2009-01-19, 17:05

Takie pismo mapisałam i dostałam odpowiedż odmown. Dyrektor się upiera, że musi być zapis o zwolnieniu z drugiego języka. Jutro odbieram pismo z PPP. Nie ja, ale oni chcą powiadomić Kuratora
Leges ab omnibus intellegi debant

Hawkins
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-15, 01:43
Kto: uczeń
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: Hawkins » 2009-01-19, 18:07

Widać, że Dyrektor się nie nadaje na to stanowisko :| Jak można odmówić, jeśli prawo nakazuje zwolnienia drugiego języka.

rika
Posty: 1
Rejestracja: 2011-10-19, 17:03
Kto: uczeń
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: rika » 2011-10-19, 17:12

witam,
dostałam orzeczenie, że mogę być zwolniona z drugiego języka obcego. zaniosłam odpowiednie papiery do p. dyrektor, dostałam zgodę i zostałam wg wychowawczyni zwolniona tylko z normalnego angielskiego, z czego ja tego nie rozumiem. a mam język angielski normalny i angielski zawodowy. to tak jakbym w ogóle nie była zwolniona. drugi język to niemiecki i ten przedmiot chcę zdawać na maturze.

nie podoba mi się ta decyzja, czy można w związku z tym coś jeszcze zdziałać?

bardzo proszę o odpowiedzi. tak mało piszemy na ten temat, a szkoda :(

anno
Posty: 11
Rejestracja: 2010-06-30, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Re: Dziecko z jednostronną głuchotą

Postautor: anno » 2011-10-28, 15:20

Witam jestem logopedą i pedagogiem specjalnym, uczyłam już wiele dzieci z wadami słuchu i wiem jak wiele problemów mają osoby z niedosłuchem lub częściową głuchotą, wiem, że często nie mają na kogo liczyć, a przede wszystkim bezradność i niewiedza rodziców, do tego jeszcze mała empatyczność dyrekcji i wielu urzędników powodują, że osoby te borykają się nie tylko ze swoją dysfunkcją, ale muszą jeszcze walczyć z przeciwnościami losu, dla mnie jest to chora sytuacja, że ktoś musi biegać po urzędach, poradniach skoro jest Rozporządzenie Ministra - dokument nadrzędny i w szkole piszą tylko rodzice do dyrektora podając nr rozporządzenia o zwolnienie ucznia z takiego zajęcia, uczeń z orzecznictwem specjalnym o niepełnosprawności ma być zwolniony z nauki drugiego języka , jeśli chodzi teraz o twoją sytuację to wyjście jest - poprostu Kuratorium !!! - oficjalne pismo i czekanie na decyzję pozdrawiam


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”