nauczyciel wspomagajacy-obowiązki

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

orifielka
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-17, 18:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

nauczyciel wspomagajacy-obowiązki

Postautor: orifielka » 2009-06-23, 18:05

Witajcie.
Czy ktoś mi może wjaśnić, co należy do obowiązków n-la wspomagającego? Właśnie się dowiedziałam, że od nowego roku szk. będę pełnić tę funkcję w klasie integracyjnej (gimnazjum). Czy do mnie będzie należało przygotowywanie materiałów dla uczniów, dostosowywanie treści, przygotowywanie pomocy dydaktycznych?
Jak to jest u Was?
Przyznaję,że strach mnie obleciał na myśl o chemii. Czyżbym musiała znów przechodzić tę mękę uczenia sie po nocach wzorów związków i reakcji? :F

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: nauczyciel wspomagajacy-obowiązki

Postautor: dushka » 2009-06-23, 18:12

Tak, do ciebie należy przygotowywanie dostosowań, sprawdzianów dla uczniów grupy integracyjnej, łatwiejszych/innych ćwiczeń, często notatek, czasem przepisanie z tablicy, przeczytanie polecenia, ogólna pomoc w nauce.

Zuzaa
Posty: 21
Rejestracja: 2009-06-21, 11:21
Kto: uczeń
Lokalizacja: łódzkie

Re: nauczyciel wspomagajacy-obowiązki

Postautor: Zuzaa » 2009-06-23, 18:53

Zadania nauczyciela wspierającego w kształceniu integracyjnym:
http://www.kuratorium.gda.pl/index.php?c=208&d=697

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: nauczyciel wspomagajacy-obowiązki

Postautor: dushka » 2009-06-23, 20:04

Nie każdy wspomagający wykonuje wszystkie te zadania. Jeśli ktoś wchodzi na 3 lekcje w tygodniu do danej grupy - nie będzie integrował rodziców czy pisał programu terapeutycznego. Poza tym link podaje ogólniki, a nie praktyczną stronę codzienności.

ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: nauczyciel wspomagajacy-obowiązki

Postautor: ewagca » 2009-06-24, 17:42

Pracuję w klasach integracyjnych już 7 lat. Uważam, że za merytoryczną stronę lekcji odpowiada nauczyciel przedmiotu. To ja układam program autorski i dostosowuję treści i formy nauczania do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Nauczyciel wspomagający pomaga niepełnosprawnym dzieciom w zrozumieniu tekstu, ćwiczenia, przepisaniu z tablicy. Czyta tekst dziecku, które sobie z tym nie radzi. Objaśnia moje polecenia. sama też układam sprawdziany i ćwiczenia do danej lekcji.


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”