Nauczyciel wychowania fizycznego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Shadow
Posty: 3
Rejestracja: 2007-12-28, 20:11

WF na studiach...

Postautor: Shadow » 2007-12-28, 20:20

Witam

Jest to mój pierwszy post więc przydałoby się przedstawić :)
Więc... mam na imię Kuba :P studiuję na 4 roku na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim, Wydział Nauk Technicznych, a kierunek to Edukacja Techniczno - Informatyczna. Jestem na specjalizacji nauczycielskiej. W tym roku prowadziliśmy już lekcje w szkole podstawowej z przedmiotów : techniki i informatyki.
Ostatnio zacząłem się zastanawiać jak to by było zostać nauczycielem...ale WF'u. Wiem że to nie mój kierunek i w ogóle , wiem też że musiałbym później zrobić studia podyplomowe na jakimś AWF.
Moje pytanie brzmi czy jest tu jakiś nauczyciel WF co uczy na studiach ? czy po AWF przyjęli by mnie do pracy na studiach ? JAk to jest być nauczycielem na studiach ? lepiej ? gorzej ? może lepiej troche bo studenci nie są tacy jak dzieci z podstawówki albo z najgorszego wieku czyli gimnazjum.
Możecie spytać czemu akurat WF... poprostu jakoś mi się tak spodobał, a poza tym uwielbiam ćwiczyć na siłowni... wiem że np u nas na uniwersytecie jest ok 7 może 8 mgr od WF i jest jeden dr . Czy potrzebują teraz nauczycieli to nie wiem. Ciekaw jestem jakie są wasze spostrzeżenia na temat pracy nauczyciela WF'u na studiach.

Z góry dziękuję

Pozdrawiam Kuba

listek133
Posty: 1
Rejestracja: 2008-03-10, 15:30

Czy cięzko jest dostać pracę nauczyciela w-fu?

Postautor: listek133 » 2008-03-10, 15:43

Piszę do Was do osób doświadczonych w tej branży, jak to jest z pracą dla nauczyciela w-fu? Jeszcze nie jestem nauczycielem i chciałam sie Was zapytać jak to jest gdy już zostanę przyjęta do pracy, czy od początku od pierwszego dnia pracy sama prowadzę lekcje czy z jakimś nauczycielem aby sie przyjrzeć pracy? Z góry dziekuje za odp.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nauczyciel wychowania fizycznego

Postautor: dushka » 2008-03-10, 16:16

Sama. I raczej nie jest ciężko, dzieciaki mają po 4 godziny w-f, czyli na klasę to 8 godzin (bo płcie rozdzielane są), u mnie, w średniej wielkości szkole jest 5 wuefistów, mają po półtora etatu.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel wychowania fizycznego

Postautor: edzia » 2008-03-10, 20:05

Sama prowadzuisz lekcje, ale dostajesz tzw. opiekuna stażu i on powinien pomagać w razie potrzeby

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nauczyciel wychowania fizycznego

Postautor: dushka » 2008-03-10, 20:34

Tyle, że nie zawsze pomaga. Czesto bierze kasę i na tym kończy się jego rola ;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel wychowania fizycznego

Postautor: edzia » 2008-03-10, 21:27

eee tam, kasa z tego to przecież niewielka. A jak opiekun nie pomaga, to może nie chce się narzucać, jak widzi że stażysta sobie radzi? Trzeba prosić o pomoc!

marika007
Posty: 4
Rejestracja: 2008-04-07, 22:08
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

nauczycielem być

Postautor: marika007 » 2008-04-12, 22:37

witam :D czy po ukończeniu kierunku "gimnastyka kompensacyjno-korekcyjna" i pedagogiki kultury ficzycznej i zdrowotnej moge pracować w szkole jako nauczyciel wychowania ficzyczneg??? jakim ewentualnie kierunkiem czy kursem mogłabym podnieść swoje kwalifikacje??

marika007
Posty: 4
Rejestracja: 2008-04-07, 22:08
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

:)

Postautor: marika007 » 2008-04-12, 22:38

wychowania fizycznego chciałam napisać 8)

kaza2
Posty: 29
Rejestracja: 2008-08-28, 09:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: świętokrzyskie

czy można uczyc w podstawówce

Postautor: kaza2 » 2008-08-28, 09:49

otóż jestem po 1 roku studiów licencjackich na w-f czy moge uczyc w podstawówce obiły mi się takie słuchy o uszy czy to prawda

jolantabialek
Posty: 1
Rejestracja: 2008-09-11, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel wychowania fizycznego

Postautor: jolantabialek » 2008-09-23, 15:41

bzdura :shock:

osa
Posty: 1
Rejestracja: 2008-09-24, 18:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Oczywiście

Postautor: osa » 2008-09-24, 18:50

Można. Sam jestem takim "przypadkiem". Będąc instruktorem koszykówki zostałem zatrudniony w szkole podstawowej na etacie nauczyciela wychowania fizycznego.
Studia zacząłem po pierwszym roku pracy w szkole więc mając ukończony pierwszy rok studiów tym bardziej można zaczynać pracę. Żeby nie było wątpliwości moja szkoła mieści się w mieście 400 tysięcznym czyli raczej problemu ze znalezieniem innego nauczyciela nie było. Owszem było to w 1999r...

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Oczywiście

Postautor: ann » 2008-09-24, 20:18

osa pisze:Owszem było to w 1999r...

Jeśli się nie mylę od tego czasu trochę zmieniły się przepisy ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Nauczyciel wychowania fizycznego

Postautor: Paweł Ł. » 2008-09-25, 08:50

Żeby można było nauczać w szkolę wf, trzeba mieć zaliczony przedmiot, który nazywa się metodyka wychowania fizycznego. Tak powiedziała mi pani na studiach, kiedy pytałem się czy mogę zacząć pracę w szkole...

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel wychowania fizycznego

Postautor: ann » 2008-09-25, 12:35

Paweł Ł. pisze:Żeby można było nauczać w szkolę wf, trzeba mieć zaliczony przedmiot, który nazywa się metodyka wychowania fizycznego. Tak powiedziała mi pani na studiach, kiedy pytałem się czy mogę zacząć pracę w szkole...

Nie wiem, jak jest w przypadku WFu, ale ja - na historii - metodykę miałam zaliczoną po 9 semestrze, czyli w trakcie studiów nie było mowy o uczeniu w szkole :D
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel wychowania fizycznego

Postautor: edzia » 2008-09-25, 17:56

Z obowiązującego jeszcze rozporządzenia o kwalifikacjach:
§ 4. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:
- przedszkolach,
- szkołach podstawowych,
(...)
posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1 lub § 3 pkt 2 lub 3 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo
3) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.


§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:
(...)
posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
1) studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo
3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.


§ 3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach posiada osoba, która: (...)
2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo
3) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.


I jeszcze z KN:
Art. 10. 3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.


Wróć do „Wychowanie fizyczne”