Nowa podstawa programowa z WF

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: dushka » 2009-03-08, 08:14

U mie pojawiło się ogłoszenie o kursie uprawniającym do prowadzenia aerobiku dla nauczycieli właśnie. Koszt - 650zł. Są studia bezpłatne z EFSu.

Weszłam na pierwszą lepszą stronę - AWF Katowice, wybór kursów instruktora szeroki - łącznie z instruktorem sportu osób niepełnosprawnych, rekreacji ruchowej i ścianki wspinaczkowej:

http://www.awf.katowice.pl/index.php?op ... &Itemid=22


Kształcę się cały czas, wiem, ile to kosztuje, ale nie trzeba iść na kolejne studia, by mieć uprawnienia.

maluta
Posty: 16
Rejestracja: 2009-01-21, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: maluta » 2009-03-11, 21:58

OK!!! JA również w miarę możliwości staram się dokształcać. W poprzednim roku skończyłam jakieś warsztaty 30 godzinne z aerobiku na zajęciach wychowania fizycznego, ale to nie daje mi dodatkowych uprawnień. W tym roku natomiast dostaliśmy propozycje z Warszawy na ukończenie 3 miesięcznych kursów instruktorskich min z aerobiku, a cena miej więcej 1200 zł. Więc jeśli nadal uważasz, że jest to mała suma dla rodziny, to chyba mamy również inne płace. Ponadto gratuluje, że macie w swoim regionie takie możliwości by dokształcać się za darmo, pozdrawia. :roll:

kaska411
Posty: 1
Rejestracja: 2009-04-18, 18:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: kaska411 » 2009-04-18, 18:34

Ja tam się nie martwię dodatkowymi uprawnieniami. Raczej martwi mnie realizacja tych dwóch godzin dodatkowych. Uczę w wiejskiej szkole, do której dojeżdża ponad połowa uczniów. Kto zapewni im dojazd na zajęcia pozalekcyjne. Kto zapłaci za wyjazdy na basen czy kort (najbliższe w promieniu 30 km).
A tak przy okazji - szukać nowych programów na 2 godz wf, czy ograniczać godzinowo te już napisane.

maluta
Posty: 16
Rejestracja: 2009-01-21, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: maluta » 2009-04-19, 20:38

JA wprawdzie też zbytnio się nie boję prowadzenia tych zajęć oraz dokształcania. Dyrekcja jak będzie chciała mieć ciekawe propozycje to sama będzie musiała wysłać swoich nauczycieli na kursy. Ale faktycznie poruszyłaś drugi, i chyba gorszy problem, sama organizacja. Ja pracuje w dużej szkole gdzie zajęcia odbywają się w dwóch zmianach i większość dzieci jest doje zna. Moim skromnym zdaniem to będzie gorsze kombinowanie z tymi różnymi zaświadczeniami z klubów niż teraz ze zwolnieniami lekarskimi. Jak o tym myślicie?

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Paweł Ł. » 2009-04-20, 07:51

Ja jestem ciekaw na jakiej podstawie będzie wystawiało się oceny z wf. Na podstawie tych zaświadczeń z klubów? Nie wydaje mi się. Biorac pod uwagę, ze z 2h robi mi się jedna, co jest spowodowane dojściem na halę, to u mnie za jakiś czas wf będzie trwał 45 minut, czyli 1h w tygodniu...

ninjaczyjt
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-17, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: ninjaczyjt » 2009-04-28, 23:39

maluta pisze:JA wprawdzie też zbytnio się nie boję prowadzenia tych zajęć oraz dokształcania. Dyrekcja jak będzie chciała mieć ciekawe propozycje to sama będzie musiała wysłać swoich nauczycieli na kursy. Ale faktycznie poruszyłaś drugi, i chyba gorszy problem, sama organizacja. Ja pracuje w dużej szkole gdzie zajęcia odbywają się w dwóch zmianach i większość dzieci jest doje zna. Moim skromnym zdaniem to będzie gorsze kombinowanie z tymi różnymi zaświadczeniami z klubów niż teraz ze zwolnieniami lekarskimi. Jak o tym myślicie?


I niestety tu możesz mieć rację. Jak zwykle pomysł może i dobry, ale ci co chcą ćwiczyć z niego napewno z pożytkiem skorzystają, a ci co nie lubią się gimnastykować i mają znajomości i możliwości to będą kombinować.

gigi1981
Posty: 18
Rejestracja: 2009-01-27, 16:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: gigi1981 » 2009-05-15, 14:10

Witam.
U nas na radzie pedagogicznej dyrektor rozwiązał tę sytuację nastepująco:
będą normalne godziny wf-u, 4 (gimnazum)
Wiecie z tymi zajęciami na mieście to jest tak że niekażdego dzieciaka stać na zapłacenie wejściówki na basen czy lodowisko, jak by nie było to kilkadziesiąt godzin w w roku szkolnym.
Reforma z zalożenia jest słuszna, ale jak zwykle realizacja do bani. Powinno być tak że takie zajęcia powinny być bezpłatne, jakieś bony czy coś w tym stylu.
pozdrawiam

stulek
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-27, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: stulek » 2009-05-27, 18:06

Może ktoś zna jakiś nowy - zgodny z nową postawą programową - program dla wychowania fizycznego w gimnazjum?

rybka234
Posty: 5
Rejestracja: 2009-05-07, 07:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: rybka234 » 2009-06-16, 09:26

przyłączam się do prośby poprzednika!! ma ktoś może program wf zgodny z nową podstawą programową???? w ogóle gdzie czegoś takiego szukać??? z góry dzięki

ninjaczyjt
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-17, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: ninjaczyjt » 2009-06-21, 02:46

Cierpliwości teraz wakacje :mrgreen:
Na początku roku jest trochę czasu na złożenie dyrekcji tego planu, a do tego czasu napewno coś sie pojawi.

Zbix
Posty: 7
Rejestracja: 2009-06-15, 22:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Zbix » 2009-06-28, 11:43

Piszecie o zajęciach fakultatywnych, a podoba Wam się podstawa programowa dotycząca zajęć obowiązkowych?

np. "3. Sporty całego życia i wypoczynku. Uczeń"
szkoła podstawowa
3.2. stosuje w grze: kozłowanie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, prowadzenie piłki w biegu ze zmianą kierunku, podanie oburącz i jednorącz, rzut do kosza, rzut i strzał do bramki, odbicie piłki oburącz sposobem górnym.
gimnazjum
1) stosuje w grze: odbicie piłki oburącz sposobem dolnym, zagrywkę, forhend i bekhend, zwody;
2) ustawia się prawidłowo na boisku w ataku i obronie;
3) wymienia miejsca, obiekty i urządzenia w najbliższej okolicy, które można wykorzystać do aktywności fizycznej.
liceum
3. Uczeń stosuje poznane elementy techniki i taktyki w wybranych indywidualnych i zespołowych formach aktywności fizycznej.

Czy nie sądzicie, że to jest kpina. W podstawówce od IV klasy mamy uczyć z siatkówki tylko odbić górnych, jakiegoś rzutu do kosza, tak samo do bramki / przez trzy lata !!!/. Jak popatrzę na moje tematy lekcji, które teraz realizuję to myślę sobie, że uczę dzieci na poziomie AWFu.

A co do programów do nowej podstawy to według mnie to od ręki można samemu napisać. Nie jest to skomplikowane, a i podstawa jak widać mocno "podstawowa". Nie wymądrzam się, pisałem sobie do tej pory sam, więc wiem o czym mówię.

imazur
Posty: 7
Rejestracja: 2009-07-07, 20:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: imazur » 2009-07-07, 21:15

Witam!
Zgadzam się z moim poprzednikiem, że nauczyciele powinni opracować własny program nauczania, tylko czy są na to przygotowani??? Z pewnością będzie taka grupa wuefistów, dla których to nie będzie stanowiło problemu :) Pozostałym zostanie modyfikacja programów z oferty na rynku. Na dzień dzisiejszy nie znalazłam programów dostosowanych do nowej podstawy programowej - zapewne z kilku powodów:
- każdy z nauczycieli będzie realizował podobne treści w ramach zajęć lekcyjnych, jednak oferta JEGO zajęć profilowanych do wyboru (nazywanych tutaj zajęciami fakultatywnymi) będzie różna - w zależności od kwalifikacji, bazy etc.;
- na dzień dzisiejszy nie została zmieniona Ustawa o Kulturze Fizycznej i rozporządzenie o realizacji 4 godziny wf (proces legislacyjny trwa) - dlatego proponowany model 2+2 jest jeszcze niemożliwy do wdrożenia, choć zapewne do września uporają się z tą "dziurą prawną";
- model 2+2 (dwie godziny lekcyjne i dwie profilowane do wyboru) jest pożądany, ale nie obligatoryjny (mowa o gimnazjum). Organizacja zajęć i wybrany model zależy od dyrekcji, nauczycieli, bazy, tradycji itd.

Odnosząc się do wypowiedzi mojego poprzednika co do "poziomu" wymagań i treści kształcenia na poszczególnych etapach edukacyjnych - nie uważam, że to kpina :)
Podstawa w końcu formułuje PODSTAWY, które mają opanować WSZYSCY uczniowie. Sporo lat uczyłam w szkole średniej - i nie raz zdarzały się przypadki, kiedy uczniowie klas pierwszych nie rozróżniali która piłka do czego :(

Gdyby przyszedł taki czas, że każdy nauczyciel z podstawówki odpowiada za nauczenie swoich WSZYSTKICH wychowanków "kozłowanie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, prowadzenie piłki w biegu ze zmianą kierunku, podanie oburącz i jednorącz, rzut do kosza, rzut i strzał do bramki, odbicie piłki oburącz sposobem górnym" to będzie nieźle.

Pozdrawiam.

Zbix
Posty: 7
Rejestracja: 2009-06-15, 22:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Zbix » 2009-07-09, 16:19

imazur pisze: Sporo lat uczyłam w szkole średniej - i nie raz zdarzały się przypadki, kiedy uczniowie klas pierwszych nie rozróżniali która piłka do czego :(

Doskonale znam realia polskiej szkoły, ale niestety tak to już jest. Są kiepscy lekarze, inżynierowie .......... i nauczyciele. Zdarzają się przecież tacy uczniowie, którzy nie potrafią czytać, pisać, liczyć, a docierają do matury.
Mój syn przez trzy lata w gimnazjum na wuefie grał wyłącznie w piłkę nożną i nic nie pomogły moje protesty, musiałem go sam douczać.

Ale wracając do podstawy. Nasz metodyk był na ogólnopolskim spotkaniu z twórcami reformy i dowiedział się tam między innymi, że mamy skończyć ze sportem w szkołach, uczniowie mają się bawić na wuefie i nie mamy prawa uczyć ponad podstawę. A jeśli przyjadą do mnie na lekcję i będę uczyć np. wystawiania piłki w podstawówce, to będę musiał się mocno tłumaczyć dlaczego nie trzymam się podstawy. I to o to mi właśnie chodzi. Sama wiesz, że są takie dzieciaki, które niestety nigdy nie opanują na piątkę pewnych elementów, ale czy przez nich mam katować tylko podstawę i nie rozszerzać materiału? Nie jestem za robieniem ze wszystkich sportowców, ale też za obniżaniem pułapu.

Reforma reformą, ale najpierw każda szkoła powinna zostać wyposażona w salę gimnastyczną i boiska. Mam kolegów pracujących nadal na korytarzach szkolnych i klepisku przy szkole. Wiem wiem, można i w takich warunkach być twórczym, ale jak długo?

Pozdr. Zbix

imazur
Posty: 7
Rejestracja: 2009-07-07, 20:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: imazur » 2009-07-10, 17:12

Witam!
Z całym szacunkiem dla metodyka, który był na ogólnopolskiej konferencji w zakresie wdrażanie podstawy programowej :), obawiam się, że to nadinterpretacja. Rzeczywiście twórcy nowej podstawy wyraźnie podkreślają, że odchodzimy od kształcenia umiejętności instrumentalnych, a kładziemy nacisk na kształtowanie postaw. Ważniejszym wydaje się wykształcenie nawyków prozdrowotnych i wdrożenie do sportów całego życia w skali populacji, niż nauczanie „sportowe” w wąskiej specjalizacji wybranej „elitarnej” grupy młodzieży. Co nie znaczy, ze na sport w szkole nie ma miejsca – po to są zajęcia do wyboru, „fakultet” sportowy, gdzie utalentowana młodzież będzie miała pole do popisu :). Na sport nie powinno być miejsca na lekcjach wychowania fizycznego, ponieważ skutkuje to wykluczeniem sporej części dzieciaków, demotywacją, zwolnieniami itd. Na wf może odbywać się wstępna selekcja do zajęć sportowych – to moje zdanie.

W komentarzu do podstawy programowej zapisano iż wymagania szczegółowe zdefiniowane na każdym etapie kształcenia (szczegółowe treści nauczania) „odnoszą się do zajęć prowadzonych w systemie klasowo-lekcyjnym i są pogrupowane w siedem bloków tematycznych:
1) diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycznego;
2) trening zdrowotny;
3) sporty całego życia i wypoczynek;
4) bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista;
5) sport (dotyczy II, III i IV etapu edukacyjnego);
6) taniec (dotyczy II i III etapu edukacyjnego);
7) edukacja zdrowotna (dotyczy III i IV etapu edukacyjnego)”.

Z tego zapisu wnoszę, że to co formułuje podstawa programowa powinno być zrealizowane na „klasycznych” zajęciach wf. W modelu 2+2 skutkuje to połową czasu przeznaczonego na realizacje godzin wychowania fizycznego. Pozostałe godziny przeznaczone na zajęcia do wyboru dają możliwość poszerzania treści, zgodnie z zapisem w komentarzu podstawy, cytuję: „W podstawie programowej wychowania fizycznego zapisano, iż szkoła, uwzględniając wymagania określone w podstawie programowej, powinna rozwijać własną ofertę programową… . Dlatego też każdy twórca programu nauczania ma prawo poszerzania treści kształcenia, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczniów, a także lokalne tradycje w dziedzinie wychowania fizycznego”.

Odnosząc się do Twoich wątpliwości, co do nauczania ponad podstawę na „klasycznych” lekcjach wychowania fizycznego, myślę że należy spojrzeć na problem wieloaspektowo:
- przyglądając się w/w 7 blokom tematycznym - myślę, że jest co robić na 65 jednostkach lekcyjnych w roku szkolnym (nauczyciele muszą wrócić do planowania) . Jednak jeśli po Twojej diagnozie stwierdzasz, że podstawa programowa została opanowana, a zostaje Ci jeszcze czas – możesz włączyć treści ponad podstawę.
- włączając treści ponad podstawę na lekcjach wf – nauczasz ich, ale czy masz prawo wymagać i oceniać?
- treści ponad podstawę wplatasz w zajęcia do wyboru np. w fakultecie sportowym z zakresu siatkówki, czy fakultecie rekreacyjnym z zakresu zespołowych gier sportowych.

Na zakończenie – przyglądając się wspomnianym blokom tematycznym i uwzględniając strukturę programu z ostatniego rozporządzenia zabrałam się za pisanie programu nauczania – i stwierdzam, że nie jest to proste. Jeśli opracuję – może opublikuje :).
I jeszcze ta edukacja zdrowotna… 30 godzin przy tablicy w III etapie edukacyjnym??? Który wuefista jest do tego przygotowany???
Pozdrawiam Iwona.

Zbix
Posty: 7
Rejestracja: 2009-06-15, 22:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Zbix » 2009-07-11, 15:00

imazur pisze:I jeszcze ta edukacja zdrowotna… 30 godzin przy tablicy w III etapie edukacyjnym??? Który wuefista jest do tego przygotowany???

Czy przypadkiem nie wycofali się z tego pomysłu? Tak słyszałem.


Wróć do „Wychowanie fizyczne”