Nowa podstawa programowa z WF

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

imazur
Posty: 7
Rejestracja: 2009-07-07, 20:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: imazur » 2009-07-11, 18:31

Witam!
Jestem ciekawa co słyszałeś Zbix, ja nie mam żadnych wieści, które zmieniałyby treści podstawy. Odsyłam do 8 tomu podstawy (w czerwcu wszystkie tomy pojawiły się w szkołach), w którym na 44 stronie jest napisane:
"Nowym elementem wychowania fizycznego na III i IV etapie edukacyjnym jest także szersze wprowadzenie obowiązkowych treści edukacji zdrowotnej.Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla efektywnej realizacji edukacji zdrowotnej w ramach wychowania fizycznego jest przeznaczenie na ten cel 2 godzin tygodniowo (z puli godzin zajęć do wyboru) w jednym, dowolnie wybranym przez szkołę semestrze w ciągu całego etapu edukacji."

i dalej, strona 49:
"Najkorzystniejszym rozwiązaniem, ze względów organizacyjnych i wychowawczych
(konieczność adaptacji ucznia do nowego środowiska i integracji zespołów uczniowskich), jest wariant wprowadzenia w I semestrze edukacji zdrowotnej. Nauczyciele wychowania fizycznego mają wówczas cały semestr na zdiagnozowanie potrzeb, możliwości i zainteresowań uczniów oraz przygotowanie dla nich stosownej oferty zajęć do wyboru w kolejnym semestrze roku szkolnego".

no i kwiatuszek:
"Wyodrębnienie w wychowaniu fizycznym na III i IV etapie edukacyjnym bloku „edukacja zdrowotna” wymagać będzie m.in.:
– zmiany dotychczasowych zasad pracy nauczycieli WF, w tym m.in.: prowadzenie tych zajęć w salach lekcyjnych (a nie na sali gimnastycznej lub innych obiektach sportowych), w grupach koedukacyjnych;
– pełnienia roli przewodnika (lidera) uczniów, który organizuje uczenie
się, a nie wchodzi w rolę eksperta; położenie akcentu na uczenie się, a nie nauczanie uczniów.

Dla zainteresowanych link do 8 tomu, gdzie zawarta jest podstawa programowa z wychowania fizycznego na wszystkich etapach edukacyjnych, a także zalecane warunki realizacji: http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl ... m_8/8b.pdf

Pozdrawiam Iwona.

szymen81
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-23, 19:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

nowy program

Postautor: szymen81 » 2009-08-23, 19:42

Ponawiam prośbę z początku wakacji, ma może już ktoś program zgodny z nową podstawą programową?

ninjaczyjt
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-17, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: ninjaczyjt » 2009-08-24, 21:39

Ja znowu słyszałem plotkę od znajomego po fachu kolegi, że podobno w tym roku dla WF zawieszono reformę. Wie ktoś może coś na ten temat? Może ktoś to potwierdzić lub zaprzeczyć? :?:

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Paweł Ł. » 2009-08-25, 18:10

ninjaczyjt pisze:Ja znowu słyszałem plotkę od znajomego po fachu kolegi, że podobno w tym roku dla WF zawieszono reformę. Wie ktoś może coś na ten temat? Może ktoś to potwierdzić lub zaprzeczyć? :?:


Znajomi wuefiści, którzy maja 1 klasy gimnazjum, nie biorą pod uwagę nowej reformy gdyż nie są w stanie jej zrealizować. Tyle

bobiczka84
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-30, 17:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: bobiczka84 » 2009-08-26, 16:00

Witam! Mam pytanko rozpoczynam pracę w nowej szkole - szkole podstawowej to jest mój drugi rok pracy. Mam problem z programem w-f, ponieważ 5 i 6 klasa bedezie obięta starym programem A. Romanowskiej, a dla 4 klasy mam wybrać program- mam problem bo nie wiem jaki program jest dobry i obejmujący nową podstawę. W tej szkole jest tylko boisko nie ma sali nawet, dzieci mają ćwiczyć jak najdłużej na dworze, a w ramach dodatkowych godzin mają jezdzić na basen, na wycieczki rowerowe itd. Jakby ktoś mógłby mi polecić program w-f dla klasy 4 byłabym wdzięczna. Pozdrawiam :D

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: malgala » 2009-08-26, 17:25

W klasie IV obowiązuje dotychczasowa podstawa programowa.

bobiczka84
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-30, 17:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: bobiczka84 » 2009-08-27, 08:20

Nawet nie wiedziałąm myślałam że nowa podstawa obejmuje całą podstawówkę, a mógłby mi ktos polecić program taki gotowy, musze podać w poniedziałek już, a i tak warunki są jakie są i ciężko bedzie go zrealizować :(

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: malgala » 2009-08-27, 08:39

A nie może być ten sam co w V i VI? Program obejmuje trzyletni etap edukacyjny. Jest on przecież dla klas IV - VI.

bobiczka84
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-30, 17:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: bobiczka84 » 2009-08-27, 09:00

Niestety nie, Pani dyrektor stwierdziła, że jest za stary i chce coś nowego !

wiganna01
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-26, 16:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: nowy program

Postautor: wiganna01 » 2009-08-27, 20:02

szymen81 pisze:Ponawiam prośbę z początku wakacji, ma może już ktoś program zgodny z nową podstawą programową?



:lol: witam, szukałam na stronie men nowej podstawy programowej dla wychowania fizycznego.... ale nic tam nie ma...czas nagli.... a ja nie wiem co robić? te papiery mnie wykańczają..i jak człowiek ma się cieszyć z nadchodzącego nowego roku szkolnego..pomóżcie!!! :(

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: nowy program

Postautor: Paweł Ł. » 2009-08-27, 21:09

wiganna01 pisze:
szymen81 pisze:Ponawiam prośbę z początku wakacji, ma może już ktoś program zgodny z nową podstawą programową?



:lol: witam, szukałam na stronie men nowej podstawy programowej dla wychowania fizycznego.... ale nic tam nie ma...czas nagli.... a ja nie wiem co robić? te papiery mnie wykańczają..i jak człowiek ma się cieszyć z nadchodzącego nowego roku szkolnego..pomóżcie!!! :(

http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl ... ieczenstwa

bobiczka84 pisze:Niestety nie, Pani dyrektor stwierdziła, że jest za stary i chce coś nowego !

Co jest za stare? Plan wynikowy, który przedstawiłaś? program, czy co? Nie wiem o co chodzi twojej dyrce.

wiganna01
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-26, 16:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: wiganna01 » 2009-08-27, 22:49

wczesniej pracowałam na Śmiglewskiej chodzi mi o to czy dalej mogę na nim pracować skoro moja dyr każe mi zmienić do nowej podstawy...

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Paweł Ł. » 2009-08-27, 23:03

wiganna01 pisze:wczesniej pracowałam na Śmiglewskiej chodzi mi o to czy dalej mogę na nim pracować skoro moja dyr każe mi zmienić do nowej podstawy...

Jak pracujesz w klasach IV-VI, to wszystko jest okey.

ninjaczyjt
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-17, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: ninjaczyjt » 2009-08-28, 00:01

A mnie interesuje jeszcze jedna sprawa. Mianowicie w nowej podstawie 6 punkt przy treści nauczania -wymagania szczegółowe
cyt:" 6. Tniec. Uczeń opracowujei wykonuje indywidualnie, w parze lub zespole dowolny układ tańca."
Czy to oznacza, że każdy wfista musi nauczać tańca, bo ja akurat w tej roli nie czuję się najlepiej. :mrgreen:

marconi
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-28, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: marconi » 2009-08-28, 01:26

Witam.
Pracuję w gimnazjum sportowym, w roku szkolnym 2009/2010 będę prowadził pierwszą klasę sportową o profilu piłki nożnej. Klasa ma przeznaczone 10 godz wf w tygodniu. Jak się ma nowa podstawa programowa do klas sportowych? Czxy ktos może mnie oświecić? Wszystkie madre głowy jakie znam nie dały mi żadnej konkretnej odpowiedzi, może tutaj znajdzie sie ktoś, kto wie co i jak z klasami sportowymi od przyszłego roku!!??


Wróć do „Wychowanie fizyczne”