Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

duśka
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-04, 09:37
Kto: rodzic
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: duśka » 2009-06-19, 11:02

Bardzo przepraszam za usunięte posty, ale dałam sobie spokój z tą sprawą. Zbyt dużo kosztowało mnie nerw- nic nie 'zwojowałam",dla dobra dziecka zrezygnowałam z walki.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: renati23 » 2009-06-19, 16:03

edzia pisze:A jest taka możliwość? Ja mogę usuwać co najwyżej swoje posty, ale tylko ostatnie w danym wątku.

niestety jest taka możliwość
duśka pisze:Bardzo przepraszam za usunięte posty, ale dałam sobie spokój z tą sprawą.

ale nie trzeba było usuwać postów - podobna sprawa może spotkać innego rodzica, ucznia i szukając rozwiązania problemu trafi na nasze forum i może właśnie w tym wątku znajdzie odpowiedź

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: akinomka » 2009-06-19, 18:35

Wg mnie bezsensu jest wystawiać oceną na świadectwie uczniowi, który nie ukończył nauki z danego przedmiotu. Ocena ma być oceną ROCZNĄ, więc na jakiej podstawie mamy ją wystawić? Czy na studiach dyplom otrzymuje student, który zaliczył tylko połowę przedmiotów?
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Zbix
Posty: 7
Rejestracja: 2009-06-15, 22:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: Zbix » 2009-06-23, 17:38

Skończyło się na telefonie do Kuratorium: ćwiczył w I sem., nie ćwiczył w II = "zwolniony" na świadectwie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: edzia » 2009-06-23, 17:44

Zbix pisze:Skończyło się na telefonie do Kuratorium: ćwiczył w I sem., nie ćwiczył w II = "zwolniony" na świadectwie.
Ale taką samą odpowiedź już tu na forum dostałeś (# 16).

Zbix
Posty: 7
Rejestracja: 2009-06-15, 22:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: Zbix » 2009-06-23, 20:39

edzia pisze:
Zbix pisze:Skończyło się na telefonie do Kuratorium: ćwiczył w I sem., nie ćwiczył w II = "zwolniony" na świadectwie.
Ale taką samą odpowiedź już tu na forum dostałeś (# 16).

Ale nikt nie potrafił przytoczyć przepisu, który to reguluje, a dyrekcja takowego wymagała. Wypowiedź na forum, bez poparcia przepisami, jest tylko wypowiedzią, niestety.

Pozdrawiam wakacyjnie :D :D :D

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: edzia » 2009-06-25, 13:39

Ale kuratorium też na pewno nie przytoczyło żadnego przepisu na ten twój konkretny problem, bo takiego przepisu nie ma.

Jest tylko taki ogólny przepis mówiący o klasyfikacji ucznia, który jest zwolniony z zajęć wychowania fizycznego:
§ 8. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.

2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony".

Zbix
Posty: 7
Rejestracja: 2009-06-15, 22:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: Zbix » 2009-06-26, 10:07

edzia pisze:Ale kuratorium też na pewno nie przytoczyło żadnego przepisu na ten twój konkretny problem, bo takiego przepisu nie ma.

Wiem o tym, ale lepsze to niż nic. We wrześniu mamy to zapisać w statucie i będzie to wiążące. Z tego co się zorientowałem to panuje pod tym względem "wolna amerykanka": jak dobra ocena na półrocze to przepisują, bo "szkoda ucznia", jak kiepska to też "szkoda ucznia" :D
Swoja drogą to dziwne, że jest tyle durnych przepisów i rozporządzeń, a nic nie ma na taką konkretną sytuację, która przecież dość często występuje w szkołach.

handsport
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-10, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: handsport » 2010-08-12, 08:16

Jezeli uczeń ma ocene na pierwszy semestr to to na koniec roku przepisuje mu sie tą ocene - jest to ocena końcoworoczna

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: malgala » 2010-08-12, 09:13

handsport pisze:Jezeli uczeń ma ocene na pierwszy semestr to to na koniec roku przepisuje mu sie tą ocene - jest to ocena końcoworoczna

Jeżeli uczeń jest zwolniony z wychowania fizycznego (zwolnienie decyzją dyrektora wydaną na podstawie zaświadczenia lekarskiego) a nie tylko nie ćwiczy, bo ma zwolnienie lekarskie, to w wyniku klasyfikacji rocznej (bez względu na to, jaką miał ocenę śródroczną), w miejscu oceny rocznej (nie końcoworocznej, bo takiego określenia już nie ma) wpisuje się zwolniony.
Gdyby natomiast zwolnienie z zajęć kończyło się przed klasyfikacją roczną, na przykład jest ono od lutego do końca maja, to uczeń taki powinien otrzymać roczną ocenę klasyfikacyjną. I w tym przypadku będzie ona wynikała i z klasyfikacji śródrocznej, i z ocen uzyskanych w czerwcu oraz z postawy i zaangażowania ucznia.
Nawet gdyby uczeń był zwolniony tylko w czerwcu, to zamiast oceny powinien mieć wpis "zwolniony".

handsport
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-10, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: handsport » 2010-08-12, 14:53

malgala pisze:
handsport pisze:Jezeli uczeń ma ocene na pierwszy semestr to to na koniec roku przepisuje mu sie tą ocene - jest to ocena końcoworoczna

Jeżeli uczeń jest zwolniony z wychowania fizycznego (zwolnienie decyzją dyrektora wydaną na podstawie zaświadczenia lekarskiego) a nie tylko nie ćwiczy, bo ma zwolnienie lekarskie, to w wyniku klasyfikacji rocznej (bez względu na to, jaką miał ocenę śródroczną), w miejscu oceny rocznej (nie końcoworocznej, bo takiego określenia już nie ma) wpisuje się zwolniony.
Gdyby natomiast zwolnienie z zajęć kończyło się przed klasyfikacją roczną, na przykład jest ono od lutego do końca maja, to uczeń taki powinien otrzymać roczną ocenę klasyfikacyjną. I w tym przypadku będzie ona wynikała i z klasyfikacji śródrocznej, i z ocen uzyskanych w czerwcu oraz z postawy i zaangażowania ucznia.
Nawet gdyby uczeń był zwolniony tylko w czerwcu, to zamiast oceny powinien mieć wpis "zwolniony".


Nie ma innego zwolnienia z zajęc wf trwającego dłużej niż miesiąc jak zwolnienie decyzją dyrektora (na podstawie zwolnienia lekarskiego) - sam nauczyciel nie zwalnia ucznia, uczeń dostaje druk wydany przez dyrektora - maja się z nim zapoznać rodzice, druk wraca do szkoły i uczeń jest zwolniony. Jeżeli uczeń uczęszczał na zajęcia w I sem. roku szkolnego i uzyskał ocenę za I sem. , a zwolniony był w drugim sem., taka ocenę trzeba mu przepisać. Jak sam Pan napisał jest to ocena roczna a nie semestralna. Wydaje mi się, że jest tu bez znaczenia czy zwolnienie kończy się w czerwcu czy np. lipcu.
A stwierdzenie ,że cyt: Nawet gdyby uczeń był zwolniony tylko w czerwcu, to zamiast oceny powinien mieć wpis "zwolniony".[/quote], jest nieprawdziwe: czy uczeń który zachorował 18 czerwca i ma zwolnienie 2 tyg; nie bedzie miał żadnej oceny na koniec roku np: z j. polskiego, matematyki itd, prosze sie zastanowić

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: malgala » 2010-08-12, 15:43

handsport pisze:A stwierdzenie ,że cyt: Nawet gdyby uczeń był zwolniony tylko w czerwcu, to zamiast oceny powinien mieć wpis "zwolniony".
, jest nieprawdziwe: czy uczeń który zachorował 18 czerwca i ma zwolnienie 2 tyg; nie bedzie miał żadnej oceny na koniec roku np: z j. polskiego, matematyki itd, prosze sie zastanowić[/quote]
Nie masz racji.
Czym innym jest zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, a czym innym usprawiedliwiona nieobecność na zajęciach spowodowana chorobą.
Uczeń, który nawet od 1 czerwca nie chodzi do szkoły z powodu choroby aż do dnia klasyfikacji rocznej (a nawet i dłużej) jest klasyfikowany ze wszystkich przedmiotów, łącznie z wychowaniem fizycznym.
Natomiast uczeń zwolniony z wychowania fizycznego, to uczeń, którego te zajęcia nie obowiązują i ich nie realizuje. Jak więc może być oceniony z przedmiotu, którego w danym momencie nie realizuje?

handsport
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-10, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: handsport » 2010-08-12, 20:22

malgala pisze:
handsport pisze:A stwierdzenie ,że cyt: Nawet gdyby uczeń był zwolniony tylko w czerwcu, to zamiast oceny powinien mieć wpis "zwolniony" jest nieprawdziwe: czy uczeń który zachorował 18 czerwca i ma zwolnienie 2 tyg; nie bedzie miał żadnej oceny na koniec roku np: z j. polskiego, matematyki itd, prosze sie zastanowić

Nie masz racji.
Czym innym jest zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, a czym innym usprawiedliwiona nieobecność na zajęciach spowodowana chorobą.
Uczeń, który nawet od 1 czerwca nie chodzi do szkoły z powodu choroby aż do dnia klasyfikacji rocznej (a nawet i dłużej) jest klasyfikowany ze wszystkich przedmiotów, łącznie z wychowaniem fizycznym.
Natomiast uczeń zwolniony z wychowania fizycznego, to uczeń, którego te zajęcia nie obowiązują i ich nie realizuje. Jak więc może być oceniony z przedmiotu, którego w danym momencie nie realizuje



Uczeń zwolniony z zajęć ma obowiązek uczęszczania na zajęcia wf
A to z rozporządzenia :
. Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w § 13 ust. 2 i § 15 ust. 3.

- w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych

Tak wiec moim zdaniem trzeba ocenę z I sem przepisać i tak ja i moi koledzy robią w takich przypadkach i nigdy nie było z tym problemu,



edit - poprawiłam cytat, bo wyglądało na to, że moje słowa sam wypowiadasz - malgala
Ostatnio zmieniony 2010-08-12, 20:42 przez handsport, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: malgala » 2010-08-12, 20:45

handsport pisze:Uczeń zwolniony z zajęć ma obowiązek uczęszczania na zajęcia wf

A podaj na to podstawę prawną.

handsport pisze:Tak wiec moim zdaniem trzeba ocenę z I sem przepisać i tak ja i moi koledzy robią w takich przypadkach i nigdy nie było z tym problemu

Do czasu.

handsport
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-10, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ocena na koniec roku a zwolnienie z wfu

Postautor: handsport » 2010-08-12, 21:19

malgala pisze:
handsport pisze:Uczeń zwolniony z zajęć ma obowiązek uczęszczania na zajęcia wf

A podaj na to podstawę prawną.

handsport pisze:Tak wiec moim zdaniem trzeba ocenę z I sem przepisać i tak ja i moi koledzy robią w takich przypadkach i nigdy nie było z tym problemu

Do czasu.


Co do podstawy prawnej: to przecież rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

- i WSO na którego podstawie przygotowuje się PSO


Wróć do „Wychowanie fizyczne”