Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Maślorz
Posty: 37
Rejestracja: 2009-09-04, 20:58
Kto: uczeń
Lokalizacja: pomorskie

Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: Maślorz » 2009-09-11, 20:56

W mojej szkole wszystkie dziewczyny udają przed nauczycielka ,że nie mają stroju ale to bezsensu. Mówią że się wstydzą nauczycielki i nie będą zgłaszały niedysponowania, wolą obrywać za to brakiem stroju. A przecież jest takie prawo do niedysponowania prawda ? Ile razy mogę je wykorzystać ? Czy Uszę przynieść zwolnienie od rodziców czy wystarczy o tym powiedzieć na lekcji ? I czy nauczyciele pilnują tych terminów ?:> czy czasami dają się oszukiwać ;p

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: dushka » 2009-09-11, 21:01

Przede wszystkim okres nie jest powodem do niećwiczenia - więc nie ma takiego prawa. Owszem, dziewczyna MOŻE (ale nie musi) źle się czuć, wówczas faktycznie jest opcja, że nie będzie ćwiczyć. Ale z reguły - dziewczyny mocno ściemniają ;) Tak więc to, czy nauczyciel pójdzie na rękę i pozwoli nie ćwiczyć jest wyłącznie jego dobrą wolą, nie obowiązkiem. I taaaak, na miejscu nauczyciela skrupulatnie zapisywałabym takie dane :D

Awatar użytkownika
Ewryl
Posty: 107
Rejestracja: 2008-08-30, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: Ewryl » 2009-09-11, 21:04

Moja wuefistka w liceum rzeczywiście prowadziła takie notatki, kto kiedy zgłaszał niedysponowanie, więc raczej trudno ją było oszukać w tym względzie :?
A jeśli chodzi o to, czy istnieje takie prawo to szczerze mówiąc, nie sądzę. Wydaje mi się, że to zależy od nauczyciela i jego podejścia do sprawy.
Desde que sinta a brisa fresca no meu cabelo
E ver o sol brilhar forte nas folhas
Nao irei pedir por mais.

Ricardo Reis

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: dushka » 2009-09-11, 21:12

W końcu od okresu się nie umiera :mrgreen:

Maślorz
Posty: 37
Rejestracja: 2009-09-04, 20:58
Kto: uczeń
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: Maślorz » 2009-09-12, 20:09

Czyli nie ma takiego przepisu ? Nie można się w tej kwesti odwołać też do dyrecji itp. ? Głupio troche ;/ Mamy z babką więc może zrozumie...A co do zapisywania to bardzo głupia sprawa ;O przecież nie zawsze ma się raz w miesiącu. A co z nieregularnymi..ehh...;|

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: dushka » 2009-09-13, 10:21

Nie ma przepisu, bo okres nie jest chorobą, przeważnie przechodzi się go normalnie i tyle :] A nastolatki najczęściej dramatyzują i kombinują, bo nie chcą ćwiczyć na lekcji. I ok, nieregularne mogą być, ale wybacz - NIKT nie ma okresu co 2 tygodnie przez tydzień :mrgreen:

mtroll
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-05, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: mtroll » 2009-09-16, 00:31

Żadne zwolnienie (nawet lekarskie!!!), nie obliguje nauczyciela do zwolnienia z lekcji WF. Nie ma żadnego aktu prawnego mówiącego o zwolnieniach na lekcji WF. Nauczyciel zawsze jednak dostosowuje ćwiczenia do aktualnej dyspozycji, sprawności i umiejętności ucznia. Dla przykładu; jeśli chłopak miał niedawno artroskopię kolana to mimo, że przyniósł zwolnienie na cały rok to WFista może poprosić go o ćwiczenie na WFie i zwalniać jedynie z ćwiczeń podczas których kolana lub kończyny dolne są mocniej eksploatowane. W tym konkretnym przypadku nawet należałoby ruszać nieco nogę i traktować WF jako rehabilitację.

Nie od dziś wiadomo jednak, że nauczyciele WF akceptują różnego rodzaju zwolnienia lekarskie lub; świstki wycinane na kawałku papieru (zawsze mnie to irytuje) od rodziców, bądź też polegają na dojrzałości dziewcząt i tolerują ich słowne zgłoszenie niedyspozycji. Zawsze wtedy nauczyciel skrzętnie notuje liczbę "niećwiczeń" i wyciąga z tego konsekwencje na koniec roku lub w trakcie roku jeśli uczeń nadużywa skłonność do chorowania. W każdym jednak przypadku, jak już zaznaczyłem wyżej, nauczyciel może poprosić takiego ucznia/uczennicę o ćwiczenie i żadne odwołanie, czy do dyrekcji, czy organu prowadzącego, czy kuratora nie odniesie skutku właściwego dla skarżącego. Taka interwencja może jedynie wzmóc kontrolę nad w/w nauczycielem, jeżeli jednak ten ma wszystko "poukładane" to WFista może spać spokojnie.

lukasch
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: lukasch » 2009-09-16, 09:21

Oj , mtroll. Masz w sobie dużo odwagi i nonszalancji prosząc ,jak to ładnie ująłeś ,ucznia np. klasy I gimnazjum o udział w wychowaniu fizycznym, który np. po operacji artroskopowej (wg Twojego przykładu) np. więzadeł krzyżowych kolana przyniósł ze szpitala ZWOLNIONY Z ZAJĘĆ WF NA OKRES 3 MIESIĘCY. Co z tego ,że dostosujesz ćwiczenia do aktualnej dyspozycji, sprawności i umiejętności ucznia.Wystarczy, że taki uczeń na Twojej lekcji, któremu kazałeś ćwiczyć pomimo ,że ma zwolnienie lekarskie przez przypadek , nawet nie na Twoje polecenie a z jego winy nadmiernie obciąży kolano i będą poważne powikłania w stawie kolanowym , rodzice tego ucznia zrobią z Twoich kwalifikacji "bitwę pod Grunwaldem" i obciążą Cię kosztami dalszego leczenia swojego dziecka. Nie jesteś chirurgiem ani specjalistą od rehabilitacji pooperacyjnej. Nadużyjesz swoich kwalifikacji jako nauczyciel wychowania fizycznego i wbrew temu co piszesz nie będziesz mógł spać spokojnie. Idąc dalej Twoim tokiem myślenia - uczeń przynosi ZWOLNIONY NA MIESIĄCE Z WF np. po złamaniu obojczyka (nosił go wcześniej przez 3 miesiące w gipsie). Ty jak sugerujesz możesz go poprosić o udział w lekcji ale dostosowujesz ćwiczenia do jego aktualnej sprawności np. małe obciążenia, ćwiczysz inne od grzbietu i klatki piersiowej partie mięśniowe. Ale jeżeli uczeń po Twoim wuefie , obojętnie w jakich okolicznościach powstałych będzie miał powikłania w zakresie zrostu kości obojczyka to jak napisałem "nie będziesz spał spokojnie" .

mtroll
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-05, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: mtroll » 2009-09-16, 17:35

Kolego, napisałem tylko jak wygląda aspekt prawny zagadnienia. Natomiast nie jestem idiotą i zaraz po artroskopii nie kazałbym dzieciakowi się ruszać. Wymienione przeze mnie sytuacje były jedynie przykładami!!! Sam z czytania mojej wypowiedzi powyżej możesz wysnuć wnioski, że akceptuje zwolnienia czy to lekarskie czy od rodzica. Natomiast inną kwestią pozostaje olewanie WFu przez uczniów i moją wypowiedzią chciałem udowodnić, że żadne kombinowanie nie wchodzi w grę. Wracając do dzieciaka po artroskopii, gdybym widział, że chłopak biega bez problemu na przerwach popychając kolegów i tarzając się jak dzika małpa po podłodze a na WFie wciąż miałby zwolnienie to dopiero wówczas udzieliłbym informacji iż od tej chwili jego zwolnienie lekarskie nie jest już ważne. Sam osobiście miałem zupełnie podobny przypadek (chociaż nieco inny). Ze względu na to że przepisy były po mojej stronie obyło się bez "bity pod grunwaldem" a takową może nawet rodzic wytoczyć dlatego, że na wycieczce szkolnej dziecko miało siedzenie w autokarze nie takie jakie chciało, więc o czym my tu mówimy? Przewrażliwieni rodzice na których nauczyciele działają jak płachta na byka, którzy tylko czekają na jego potknięcie to całkiem inny temat do dyskusji...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: dushka » 2009-09-16, 17:46

Mtroll piszesz takie bzdury, że uszy puchną.

Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2007r. podaje wyraźnie:

Paragraf 8 ust. 1 "Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego (...) na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestnictwa ucznia w tych zajęciach wydanej przez LEKARZA oraz na czas określony w tej opinii"

Koniec. Jeśli lekarz wystawi opinię, iż uczeń nie ma możliwości ćwiczenia (choćby tylko miał złamaną rękę i TEORETYCZNIE nogi sprawne, więc - co mu niby broni piłkę kopać - nauczyciel wf ma zakichany obowiązek opinię tę, dodatkowo potwierdzoną przez dyrektora, szanować.

lukasch
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: lukasch » 2009-09-16, 18:15

Ech, motrollu. Piszesz
Dla przykładu; jeśli chłopak miał niedawno artroskopię kolana to mimo, że przyniósł zwolnienie na cały rok to WFista może poprosić go o ćwiczenie na WFie i zwalniać jedynie z ćwiczeń podczas których kolana lub kończyny dolne są mocniej eksploatowane. W tym konkretnym przypadku nawet należałoby ruszać nieco nogę i traktować WF jako rehabilitację.

a po moim poście
Natomiast nie jestem idiotą i zaraz po artroskopii nie kazałbym dzieciakowi się ruszać.

Może by tak przeczytać to co się napisało.
oczywiście,że dushka ma rację,że uszy puchną. Szkoda tylko ,że taki rzeczy wypisuje wuefista.

lukasch
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: lukasch » 2009-09-16, 18:29

Aha , jeszcze jedno bo mi umknęło.
Piszesz również
Wracając do dzieciaka po artroskopii, gdybym widział, że chłopak biega bez problemu na przerwach popychając kolegów i tarzając się jak dzika małpa po podłodze a na WFie wciąż miałby zwolnienie to dopiero wówczas udzieliłbym informacji iż od tej chwili jego zwolnienie lekarskie nie jest już ważne

Dobre. Ale nie polecam stosować.

mtroll
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-05, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: mtroll » 2009-09-16, 18:42

Dushka oczy więdną jak czyta się co piszesz. Te przepisy które cytujesz tyczą się orzecznictwa w sprawie zwolnienia w ogóle ucznia z przedmiotu WF np. na cały rok. A nie na tydzień czy miesiąc, poza tym taka opinia jest poszerzonym dokumentem nie "świstkiem" wypisywanym na recepcie czy karteczce z pieczątką lekarza. A jak już to sama cytujesz, że dyrektor zwalnia a nie nauczyciel WF! Zakichany obowiązek oligofrenopedagogika jest niewypowiadanie się na tematy których nie zna.

Lukasch, czytaj moje posty ze zrozumieniem, słowo po słowie a z pewnością dowiesz się o co mi chodziło. Zwróć uwagę kiedy treść postów tyczy osoby trzeciej a kiedy wypowiadam się za siebie.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: dushka » 2009-09-16, 18:45

Ależ znam się, znam. Bowiem na mnie spoczywa obowiązek monitorowania tegoż. Zresztą - sam piszesz:

mtroll pisze:Dla przykładu; jeśli chłopak miał niedawno artroskopię kolana to mimo, że przyniósł zwolnienie na cały rok to WFista może poprosić go o ćwiczenie na WFie


A żaden wfista NIE MA PRAWA podważyć dokumentu lekarskiego - nawet wystawionego na miesiąc. Z tej prostej przyczyny, iż lekarzem nie jest i nie ma pojęcia o konsekwencjach, jakie może mieć ćwiczenie. pomijam oczywisty i z pewnością znany ci fakt, iż takiego zwolnienia (na podstawie lekarskiej opinii) może dokonać dyrektor nie tylko na cały rok.

mtroll
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-05, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: Ile razy można zgłosić niedysponowanie w miesiącu.?

Postautor: mtroll » 2009-09-16, 19:01

Uważam, że nie masz racji i pozwolę się nie zgodzić z tym co piszesz. Jeśli przepisy interpretujesz tak jak przedstawiasz to wasza sprawa. U nas jest inaczej, nawet raz to dogłębnie przerabialiśmy i analizowaliśmy.


Wróć do „Wychowanie fizyczne”