Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

xsootekx
Posty: 1
Rejestracja: 2010-01-13, 12:32
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: xsootekx » 2010-01-13, 12:45

witam,
moje pytanie dotyczy uprawnień, jakie należy mieć aby móc zostać zatrudnionym w szkole jako nauczyciel w-f.
otóż jestem magistrem filozofii z Olsztyna i zdobyłem uprawnienia nauczycielskie podczas 2,5letniego kształcenia w Centrum Edukacji Nauczycielskiej i Doradztwa Zawodowego UWM.
teraz zaczynam robić kurs na instruktora sportu część ogólnej a następnie w części specjalistycznej jak trener muay thai (boksu tajskiego).
zastanawiam się czy mając przygotowanie pedagogiczne oraz ukończony kurs trenerski mógłbym zostać zatrudiony w szkole jako nauczyciel w-f?
będe bardzo wdzięczny za konkretne odpowiedzi.:)
pozdrawiam!

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Paweł Ł. » 2010-01-14, 21:02

xsootekx pisze:zastanawiam się czy mając przygotowanie pedagogiczne oraz ukończony kurs trenerski mógłbym zostać zatrudiony w szkole jako nauczyciel w-f?
będe bardzo wdzięczny za konkretne odpowiedzi.:)
pozdrawiam!

Mógłbys prowadzić zajęcia pozalekcyjne z tej części specjalistycznej...
i dalej:

Cytat:
§ 4. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:
- przedszkolach,
- szkołach podstawowych,
(...)
posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1 lub § 3 pkt 2 lub 3 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo
3) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.


Cytat:
§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:
(...)
posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
1) studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo
3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.


Cytat:
§ 3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach posiada osoba, która: (...)
2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo
3) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.


I jeszcze z KN:
Cytat:
Art. 10. 3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Jedliński » 2010-01-15, 11:13

Paweł
Mógłbys prowadzić zajęcia pozalekcyjne z tej części specjalistycznej...


tak tak boks tajski w szkole... to chyba nie przejdzie...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Boks_tajski
Boks tajski, boks syjamski (taj. muay thai, มวยไทย, ang. thai boxing) - tajska sztuka walki kładąca nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Paweł Ł. » 2010-01-17, 14:41

Jedliński pisze:Paweł
Mógłbys prowadzić zajęcia pozalekcyjne z tej części specjalistycznej...




http://pl.wikipedia.org/wiki/Boks_tajski
Boks tajski, boks syjamski (taj. muay thai, มวยไทย, ang. thai boxing) - tajska sztuka walki kładąca nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami.

Przytoczyłeś wiki i wyobraźnia zadziałała...to nie tak...Myślisz, że na każdym treningu "walą" się łokciami, kolanami?

tak tak boks tajski w szkole... to chyba nie przejdzie...

ależ oczywiście, że przejdzie. Są to zajęcia płatne, bo dziwne, żeby ktoś pracując w szkole za 1000 zł dawał się robić w bambuko i umożliwiał ćwiczenia za darmochę. Pracuje w szkole średniej, mam papier instruktora boksu tajskiego, więc jakbym chciał jaki problem, żeby zrobić zajęcia pozalekcyjne...Inna kwestia, co młodzież robi z tym po zajęciach, ale to już inna bajka. Jak dobrze poszukasz w internecie, to znajdziesz plany zajęć pozalekcyjnych, które uwzględniają muay thai...

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Jedliński » 2010-01-17, 15:10

Zapytam tak:
Czy jak np. licencjat Pudzianowski będzie chciał zrobić zajęcia pozalekcyjne z MMA (jakby ktoś nie wiedział http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszane_sztuki_walki ) to też będzie mógł ;) ?

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Paweł Ł. » 2010-01-17, 20:57

Jedliński pisze:Zapytam tak:
Czy jak np. licencjat Pudzianowski będzie chciał zrobić zajęcia pozalekcyjne z MMA (jakby ktoś nie wiedział http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszane_sztuki_walki ) to też będzie mógł ;) ?

Nie rozumiem co ma licencjat Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania z zajęciami pozalekcyjnymi z MMA. Jakby miał uprawnienia instruktorskie z MMA(jeżeli oczywiście coś takiego jest), to dyrek śmiało mógłby go zatrudnić.
Jak jeszcze czegoś nie wiesz, pytaj.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Jedliński » 2010-01-17, 22:15

tam niepotrzebnie doszukiwałeś się związku między licencjatem Pudziana...

W skrócie chodziło mi, że teoretycznie może takie zajęcia pozalekcyjne mogą być, ale w "praniu" (w praktyce) to imho większość ludzi traktuje np. boks tajski i MMA traktują jako "patologię" lub zwulgaryzowaną wersję sportu (nie nadającą się do szkoły).

Ale jak się oferujesz to pytam z ciekawości:
Czy mozna taką sytuację sobie wyobrazić (jakie są przepisy w tejk kwestii) :
Czy w jakieś niepublicznej szkole można wprowadzić zajęcia obowiązkowe z boksu tajskiego lub mma ( np. 2h/tygodniowo a nauczycielem być instruktor bez wyższego wykształcenia) ?

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Paweł Ł. » 2010-01-18, 21:05

Jedliński pisze:W skrócie chodziło mi, że teoretycznie może takie zajęcia pozalekcyjne mogą być, ale w "praniu" (w praktyce) to imho większość ludzi traktuje np. boks tajski i MMA traktują jako "patologię" lub zwulgaryzowaną wersję sportu (nie nadającą się do szkoły).

Moim zdaniem błąd...

Jedliński pisze:Ale jak się oferujesz to pytam z ciekawości:
Czy mozna taką sytuację sobie wyobrazić (jakie są przepisy w tejk kwestii) :
Czy w jakieś niepublicznej szkole można wprowadzić zajęcia obowiązkowe z boksu tajskiego lub mma ( np. 2h/tygodniowo a nauczycielem być instruktor bez wyższego wykształcenia) ?

Tak, można wprowadzić obowiązkowe zajęcia z boksu tajskiego, mma w niepublicznych szkołach ponadgimnazjalnych, które nie ubiegają się o uprawnienia szkół publicznych. W szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych nie można gdyż:
" 6-letnia szkoła podstawowa - mogą działać jako szkoły publiczne lub niepubliczne, ale muszą posiadać uprawnienia szkoły publicznej (art. 8 ustawy o systemie oświaty).
# 3-letnie gimnazjum - mogą działać jako szkoły publiczne lub niepubliczne, ale muszą posiadać uprawnienia szkoły publicznej (art. 8 ustawy o systemie oświaty).
"
Z racji tego, że szkoły ponadgimnazjalne - wszystkich typów przewidzianych w Ustawie o systemie oświaty (nie muszą mieć uprawnień szkoły publicznej) jak wspomniałem mogą mieć takie zajęcia.
Instruktorem sportu może być osoba, która:
...
"3) posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończyła specjalistyczny kurs instruktorów w danej dyscyplinie sportu i zdała egzamin końcowy." Tak więc, nie musi posiadać wyższego wykształcenia. Zresztą "Niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne, które nie ubiegają się o uprawnienia szkół publicznych, nie muszą spełniać wymienionych warunków kadrowych, programowych i innych wskazanych w art. 7 ust. 3 ustawy o systemie oświaty."


--------------------------------------------------------------------------------------
...żeby było konkretnie:

xsootekx pisze:witam,
moje pytanie dotyczy uprawnień, jakie należy mieć aby móc zostać zatrudnionym w szkole jako nauczyciel w-f.
otóż jestem magistrem filozofii z Olsztyna i zdobyłem uprawnienia nauczycielskie podczas 2,5letniego kształcenia w Centrum Edukacji Nauczycielskiej i Doradztwa Zawodowego UWM.
teraz zaczynam robić kurs na instruktora sportu część ogólnej a następnie w części specjalistycznej jak trener muay thai (boksu tajskiego).
zastanawiam się czy mając przygotowanie pedagogiczne oraz ukończony kurs trenerski mógłbym zostać zatrudiony w szkole jako nauczyciel w-f?
będe bardzo wdzięczny za konkretne odpowiedzi.:)
pozdrawiam!

Nie

Myla88
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-07, 22:01
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Myla88 » 2010-02-07, 22:28

xsootekx, zajmij się filozofią i nie krzywdź dzieci
Ćwiczyć potrafi każdy... trenować tylko wybrani!

Awatar użytkownika
inhetos
Posty: 16
Rejestracja: 2011-01-01, 18:27
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: inhetos » 2011-01-02, 23:13

Myla88 pisze:xsootekx, zajmij się filozofią i nie krzywdź dzieci
niema lepiej kształujących sportów sprawność ogólną i specjalną dzieci niż sporty walki .....guzik masz Myla88 pojęcie o sportach walki.....u mnie w klubie przez 3 lata treningu Kyokushin Budokai dzieci mają lepszą sprawność ogólną i specjalną niż zapewno po Twoich lekcjach WF przez lat dziesięć :wink: , duża grupa dzieci uczęszczających do szkół podstawowych to poprostu bez obrazy łamagi :wink: ....Produkując łamagi na lekcjach WF krzywdzimy dzieci :D

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: haLayla » 2011-01-02, 23:18

inhetos, ja sadzę, że masz rację tylko częściowo. Duża część dzieci ma niską sprawność nie z powodu rodzaju zajęć, które sie prowadzi w szkole, ale z powodu braku chęci do zabaw ruchowych w ogóle. Ja np. dzieciństwo spędziłem na trzepaku, z rzadka oglądając telewizję, czasem bawiąc się klockami czy innymi zabawkami. Obecne dziesięciolatki nie wychodzą już na pole tak chętnie jak "za mojej kadencji". Zabawy typu berek, chowanego, wchodzenie na drzewa czy wspinanie się na trzepak zastąpiły gry komputerowe. Najczęściej dzieci, które uprawiają jakąś dyscyplinę sportu są bardziej chętne do zabaw ruchowych, niż tego, które żadnego sportu nie uprawiają. Dla nich W-F jest często jedynym rodzajem zajęć sportowych.

PS Nie musisz od razu na ludzi najeżdżać.
<3

Awatar użytkownika
inhetos
Posty: 16
Rejestracja: 2011-01-01, 18:27
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: inhetos » 2011-01-03, 00:11

widzisz Skarbie :wink: to zależy w dużej mierze od nauczyciela WF czy potrafi zmotywować swoją postawą do chęci uczestnictwa w zajęciach uczni ....jeśli jest dla nich autorytetem i ma ciekawy program może doprowadzić bez problemu do sytuacji że uczniowie będą z utęsknieniem czekali na zajęcia WF :D ja nienarzekam prowadzą treningi Muaythai , oraz Kyokushin Budokai na frekfencję , pomino że so to zajęcia odpłatne :wink: przyjeżdżają do mnie również osoby mające 40 km na trening . Mój przyjaciel w Norymberdze stworzył z najmocniejszych klubów sportów walki w Europie ....lata morderczego treningu się opłacały dzisiał robi to co lubi czyli albo prowadzi treningi albo sam trenuje . Cykliczne seminaria szkoleniowe organizowane z mega gwiazdami sportów walki ...klub nato stać :D szkolenia Zaplecze klubu i wyposażenie poza zasięgiem każdego w Polsce....nowe Audi A5 piękna młodsza żona :wink: Znam jednego z trenerów z Holandii ma dacze na Sri Lance....niestety w Polsce kokosów dla trenerów ze sportów walki niema ....poz bardzo nielicznymi wyjątkami... Pozdrawiam

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: haLayla » 2011-01-03, 00:21

widzisz Słońce, to nie tylko kwestia autorytetu wuefisty, ale atrakcyjności programu. Mnie np. gry typu piłka nożna, siatkówka czy hokej na parkiecie nudzą. Nie każdemu się da dogodzić. Podejrzewam, że treningi karate też by mnie nudziły.

Ja mam nowego Saaba 9-3[1], piękną starszą dziewczynę i po studiach będę robił to, co lubię. Ale jaki to ma związek z tematem?

[1] Mama mi kupiła.
<3

chrystin
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-14, 22:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: chrystin » 2011-05-25, 20:10

Witam Wszystkich i mam pytanie dotyczące kwalifikacji nauczyciela w-f to jest hipotetyczne pytanie jeśli ktoś uczy w-f i nie jest odpowiednio wykwalifikowany bo skończył turystykę i rekreacje ze specjalnością turystyka aktywna na AWF we Wrocławiu zrobił tez uprawnienia pedagogiczne to może uczyć w-f czy nie ???a jeśli uczy to musi to co teraz ??musi jak najszybciej zrobić uprawnienia w-f ja chce dalej uczyć tak??? i czy jak zaczął awans i wszytko ma już gotowe to nie możne go skończyć w tym roku bo nie ma kwalifikacji tak ??
Czekam na odpowiedz :-)

Bernadeta_eu
Posty: 59
Rejestracja: 2011-03-23, 13:35
Lokalizacja: śląskie

Re: Kryteria niezbędne do prowadzenia zajęć z w-f?

Postautor: Bernadeta_eu » 2011-07-26, 09:57

Ale wyjaśnij jedną rzecz: pracujesz jako nauczyciel w-f w szkole i zacząłeś robić awans? Bo nie bardzo rozumiem tego drugiego pytania. Masz ukończony kurs pedagogiczny?


Wróć do „Wychowanie fizyczne”