Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

AnnaJuc
Posty: 3
Rejestracja: 2010-09-19, 20:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: AnnaJuc » 2010-09-19, 20:53

Witam!
Mam pewien problem. Czy jako nauczyciel wf-u mam jakąkolwiek możliwość (bądź dyrektor ma) zweryfikowania zwolnienia lekarskiego z wf-u swojego ucznia? Dodam, że jest to zwolnienie całoroczne i nie chodzi o sprawdzenie medycznego uzasadnienia, a tego czy nie jest podrobione.

Pozdrawiam serdecznie
Anna

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: vuem » 2010-09-19, 21:02

Wystarczy, gdy ucznia zapytasz, gdzie przyjmuje ten lekarz, bo dyrekcja weryfikować zwolnienia będzie, a po minie i reakcji będziesz wiedzieć, czy oryginał Ci dostarczono. :wink:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: haLayla » 2010-09-19, 21:08

Nie łatwiej sprawdzić numer licencji?
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: vuem » 2010-09-19, 21:17

Hę?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: haLayla » 2010-09-19, 21:32

Każdy lekarz, który ma prawo do wykonywania zawodu ma też licencję, która ma swój numer :)
<3

AnnaJuc
Posty: 3
Rejestracja: 2010-09-19, 20:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: AnnaJuc » 2010-09-19, 21:52

Witam!
Sęk w tym, że lekarz ten jest na pewno istniejący - wiem to, bo wiem gdzie przyjmuje. Zwolnienie zostało jednak wystawione w dzień, w który on nie przyjmuje w danym ośrodku (a papier jest "firmowy", tzn. ładnie wydrukowany z danymi placówki i tylko pieczątka i podpis ręczny).

Napisałeś, że szkoła będzie weryfikować to zwolnienie. Chyba jednak nie. Z tego co wiem, to w szkole, w której pracuje zwolnienia weryfikuje się tylko patrząc na nie... Bo zwolnienie to przeszło i de facto uczeń jest zwolniony już w tym momencie.
---
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: haLayla » 2010-09-19, 22:06

To już nie ma znaczenia, czy wystawił to zwolnienie na papierze firmowym w trakcie praktyki w innym ośrodku, bądź w trakcie prywatnej praktyki. Jeżeli podpis się zgadza i jest medyczne uzasadnienie dla tego zwolnienia, to w czym widzisz problem?
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: vuem » 2010-09-19, 22:17

AnnaJuc pisze:Napisałeś, że szkoła będzie weryfikować to zwolnienie. Chyba jednak nie. Z tego co wiem, to w szkole, w której pracuje zwolnienia weryfikuje się tylko patrząc na nie... Bo zwolnienie to przeszło i de facto uczeń jest zwolniony już w tym momencie.


Ja napisałem, że mówiąc uczniowi, że szkoła zweryfikuje zaobserwujesz reakcję.

AnnaJuc
Posty: 3
Rejestracja: 2010-09-19, 20:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: AnnaJuc » 2010-09-19, 22:19

O medycznych uzasadnieniach nie wiem nic - napisane było jedynie "zwolniony z zajęć wf-u...". Chłopak zdrowy, dobrze zbudowany i dodatkowo trenuje w klubie obok szkoły - widzę go tam często i żadnego zwolnienia tam nie ma...

Chcę tylko wiedzieć, czy mam jakąś możliwość zweryfikowania tego? Nie wiem. Zadzwonić do tego lekarza? Albo czy szkoła miała obowiązek to zrobić (i nie zrobiła)? Bo, mogę to oczywiście zostawić w spokoju, ale jeśli coś mi się nie zgadza, to wolałabym zrobić to co mogę.
---
Pozdrawiam

Edytowane:
Aha. W tym sensie. Może by to coś dało - jednak prawie dorosły uczeń być może będzie umiał to ukryć. Zobaczymy.
---
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: haLayla » 2010-09-19, 22:25

To już dla mnie wszystko jasne. On ma zwolnienie po to, by nie chodzić na WF. Nie dziwie mu się, że skoro trenuje w klubie, to unika WF. Też unikałem.

W zasadzie, to ciężko będzie Ci podważyć samo zwolnienie, z tego co wiem, to najprościej byłoby przez komisję lekarską.
<3

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: antie » 2010-09-19, 23:01

A on ma zwolnienie z lekcji wf-u,czy tylko z ćwiczeń fizycznych na tych lekcjach?
Bo raczej z obowiązku chodzenia na lekcje wf-u chyba nikt go nie zwalnia?
Ja w takim przypadku zarzuciłabym delikwenta teorią - niech zakuwa zasady gry, wymiary boisk, ilość spalanych kalorii podczas poszczególnych ćwiczeń itp. :lol:

Tak to się odbywa w naszym sąsiednim kraju i jakoś w sposób cudowny nasi polscy uczniowie, którzy u nas w Polsce byli "niezdolni" do ćwiczeń w momencie, gdy zaczynają chodzić do niemieckiej szkoły w błyskawicznym tempie zdrowieją. :rotfl:
Po prostu niezależnie od tego czy "ćwiczą", czy nie, muszą otrzymać ocenę z przedmiotu "sport". Więc jeśli nie są w stanie zaliczyć ćwiczeń fizycznych - zaliczają teorię. :P Mają nawet klasówki i to dosyć trudne. :mrgreen:

Przydałoby się i u nas takie rozwiązanie - bo ilość tych "niećwiczących" jest naprawdę zbyt duża i chyba nie zawsze zasadne jest zwalnianie z zajęć wf-u. :?

Co do weryfikacji zwolnienia - jeśli są podejrzenia co do jego prawdziwości to chyba można i powinno skontaktować się z lekarzem w celu zweryfikowania prawdziwości druczku?

Miałam kiedyś podobną sytuację - uczeń przyniósł fałszywe zaświadczenie lekarskie. Wystarczyło go postraszyć konfrontacją z lekarzem i konsekwencjami fałszerstwa i sam się do wszystkiego przyznał.
Oczywiście został również przykładnie ukarany.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: Basiek70 » 2010-09-22, 14:15

czasem i lekarze przesadzają
uczeń otrzymał zwolnienie z ćwiczeń ze względu na martwicę kości pięt. Dzieciak żywy, kocha się ruszać. Popytałam: owszem, nie wolno mu wykonywać niektórych ćwiczeń. A lekarz uznał, ze da na wszystko dla świętego spokoju.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: mateoo » 2010-09-24, 21:56

Według mnie uczeń przynosi zwolnienie, dostarcza dyrekcji i nawet nie ma obowiązku tłumaczyć się przed nauczycielem, a ten nie ma prawa prowadzić jakiegoś dochodzenia w wywiadzie z uczniem. Kiedy ja nie ćwiczyłem n-l w szkole średniej próbował wciskać mi kit, że w statucie szkoły jest wpis, który mówi o tym, że zwolnienia nie można mieć kilka lat pod rząd. Wiedziałem, że "ciśnie kit", mówiąc żargonem. Powiedziałem mu wprost, że to nie jego sprawa i to nie on o tym będzie decydować czy będę ćwiczyć czy nie. Uważam, że przekroczył wtedy granice. Na wfie 2 lata mnie nie widział na oczy, bo wf był zawsze ostatni, a ja miałem usprawiedliwiane te godziny, co nie było mu w smak :mrgreen: To tak na marginesie.

Myślę, że w tej sytuacji, którą przedstawiłeś nie masz podstaw sądzić, że zwolnienie jest sfałszowane, a argument o dniu tygodnia, w którym lekarz nie pracuje w przychodni jest moim zdaniem niedorzeczny ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: vuem » 2010-09-25, 07:32

Jeśli chłopak trenuje w klubie, to nie może być niezdolny do wykonywania ćwiczeń fizycznych na lekcjach wf-u.
Zwolnienie jest lewe i już.

Szukał sposobu skrócenia sobie czasu zajęć i tyle.
Chyba, że jest reprezentantem Polski, którego trener boi się przetrenowania, czy przypadkowego urazu. :wink:

Gonić dziada do roboty i tyle....albo lepiej olać sprawę i zająć się tymi, co chcą wf do poprawy swej sprawności wykorzystać.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Weryfikacja zwolnienia z wf-u

Postautor: Basiek70 » 2010-09-25, 10:10

o ile nauczyciel może kwestionować zwolnienia rodzicielskie, o tyle lekarskich nie, bo to nie jego zakres kompetencji
myśleć sobie oczywiście może co chce
jestem jak najbardziej za wystawieniem oceny takiemu niećwiczącemu uczniowi z teorii.... czy nie ma w podstawie takiej wiedzy, której można by wymagać? jeśli nie, nauczyciele wf-u powinni sporządzić projekt zmian do MEN
byłoby to sprawiedliwe dla wszystkich
swoją drogą warto się tez zastanowić, dlaczego sprawny fizycznie chłopak nie chce ćwiczyć na wf... a piszę to dlatego, ze swego czasu sama miałam takie zwolnienie - z powodu nauczycielki
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."


Wróć do „Wychowanie fizyczne”