Czy rekolekcje są obowiązkowe?

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: koma » 2012-02-16, 22:31

Wciąż zadziwia mnie niefrasobliwość nadzoru szkolnego w kwestii przestrzegania prawa oświatowego.
Dyrektorzy tyłkami trzęsą przed kontrolami wszelakimi szkolnych kwitów.
Jeżeli natomiast chodzi o przestrzeganie prawa dot. religii w szkole - portkami trzęsą wszyscy.

Wiem, wiem...te przepisy są nieostre, ale nikt nie ośmielił się o ich oficjalną interpretację.

Oto Polska właśnie...Jak to poeta powiedział - o tych trzęsących się portkach...? :wink:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: malgala » 2012-02-17, 10:27

koma pisze:Oto Polska właśnie...Jak to poeta powiedział - o tych trzęsących się portkach...? :wink:

Gdy wieje wiatr historii,
ludziom jak pięknym ptakom
rosną skrzydła, natomiast
trzęsą się portki pętakom.
:mrgreen:

Awatar użytkownika
dutka
Posty: 5
Rejestracja: 2012-01-19, 16:55
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: dutka » 2012-02-17, 16:13

Nie uważacie, że trochę przesadzacie? Spędziłam trochę lat w szkole, a z żadną restrykcyjną polityką się nie spotkałam. Z tego co pamiętam, jak ktoś nie chciał uczęszczać w rekolekcjach to po prostu miał normalne lekcje.

Andrzej Boucher
Posty: 14
Rejestracja: 2011-05-22, 11:15
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Andrzej Boucher » 2012-02-23, 16:45

dutka pisze:Z tego co pamiętam, jak ktoś nie chciał uczęszczać w rekolekcjach to po prostu miał normalne lekcje.


U mnie, według katechety, wyjście na rekolekcje jest jak każde inne wyjście/wycieczka. Jedynym sposobem by nie iść jest się zerwać i przynieść usprawiedliwienie.

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Vasir » 2012-02-24, 18:57

Już pomijając fakt, że w szkole nie powinno być w ogóle religii, to uczęszczanie na rekolekcje powinno być sprawą prywatną ucznia.

W szkołach do których ja chodziłem, zasada była prosta: albo idziesz na rekolekcje albo do szkoły. Szkoła organizowała dla uczniów w czasie rekolekcji zajęcia sportowe/artystyczne i tyle.

U mnie, według katechety, wyjście na rekolekcje jest jak każde inne wyjście/wycieczka.


Nie wydaje mi się. W tym kraju jest jednak "jakaś" wolność wyznania, a zmuszanie do uczęszczania na rekolekcje jest równoznaczne z łamaniem prawa.

Nie liczy się to, że chodzisz na religię, bo np. ja, do drugiej klasy technikum na takową chodziłem nie wyznając jej zupełnie - po prostu z zainteresowania religiami jako takimi. Wypisałem się, bo pomimo piątek ze sprawdzianów (które były odnośnie religii), katecheta postawił mi 2 na koniec za to, iż odmówiłem recytacji modlitwy której mieliśmy nauczyć się na pamięć.

Kefas P.
Posty: 15
Rejestracja: 2012-02-03, 20:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Kefas P. » 2012-02-24, 22:33

Tak na uboczu:
ja, do drugiej klasy technikum na takową chodziłem nie wyznając jej zupełnie [...] katecheta postawił mi 2 na koniec za to, iż odmówiłem recytacji modlitwy której mieliśmy nauczyć się na pamięć.

Skoro nie wyznajesz religii to czemu odmówiłeś recytacji, skoro ona (ta modlitwa) teoretycznie nic dla ciebie nie znaczy i w istocie dla Ciebie jest prostym wierszykiem do wykucia?
Chyba że źle odczytuję z kontekstu i nie wyznajesz konkretnie religii rzymskokatolickiej tylko inną.

Jestem wychowawcą w klasie w której ateistów (w każdym razie oficjalnie) nie ma, ale za to są dwie osoby - jedna wyznania zielonoświątkowego, druga jest ewangelikiem, które mimo to uczęszczają na religię i z tego co wiem, to gdy jest wspólna modlitwa oni po cichu odmawiają swoją. Poza tym religie w szkole (przynajmniej teoretycznie) nie uczy wiary, więc ze sprawdzianami nie powinno być większego kłopotu.
Osobiście uważam jednak że powinno się zmienić strukturę nauczania religii i przemianować ją z typowo rzymsko-katolickiej na ogólną, jednak z naciskiem (biorąc pod uwagę specyfikę społeczeństwa) na ten odłam chrześcijaństwa.

Andrzej Boucher
Posty: 14
Rejestracja: 2011-05-22, 11:15
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Andrzej Boucher » 2012-02-24, 22:36

Vasir pisze:Nie wydaje mi się. W tym kraju jest jednak "jakaś" wolność wyznania, a zmuszanie do uczęszczania na rekolekcje jest równoznaczne z łamaniem prawa.


Czyli co, mogę się z nimi kłócić?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Peonia » 2012-02-24, 22:40

No wiesz...jak ktoś przyjął wiarę i ją wyznaje, należy do jakiegoś koscioła, to nie powinien unikać modlitwy w tym kościele, a co za tym idzie, jak już ktoś uczestniczy w religii to powinien i w nabożeństwach. To oczywiste i jasne. Wprowadzone rekolekcje nie są po to, by uprawiać sport lub zajmować się sztuką. No chyba, że ktoś jest ateistą lub wyznaje inną wiarę.

W szkole nikt nie robi z rekolekcji problemu, bo przecież kartka od rodzica wystarczy, by ucznia zwolnić z rekolekcji.

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Vasir » 2012-02-25, 02:14

Skoro nie wyznajesz religii to czemu odmówiłeś recytacji, skoro ona (ta modlitwa) teoretycznie nic dla ciebie nie znaczy i w istocie dla Ciebie jest prostym wierszykiem do wykucia?


Tą modlitwą było "wyznanie wiary" czy jakkolwiek się to nazywa. Jestem ateistą. Tak samo jak nie odmawiam modlitw przy wigilii w rodzinnym gronie, co jest już przyjmowane dość naturalnie tak samo nie powinno się do tego zmuszać w szkole.

Czym innym jest uczęszczanie na religię z powodu zainteresowań, a co innego wiara. To tak jak dla wierzących katedry są miejscem kultu, tak dla mnie są zabytkiem architektury i sztuki - które wbrew powszechnemu pojmowaniu ateistów lubię zwiedzać.

Czyli co, mogę się z nimi kłócić?


Radziłbym nie, problem katechetów to wąskie pole widzenia (przynajmniej większości), więc lepiej zgłoś to wychowawczyni i po prostu zwolnij się z zajęć.

No wiesz...jak ktoś przyjął wiarę i ją wyznaje, należy do jakiegoś koscioła, to nie powinien unikać modlitwy w tym kościele, a co za tym idzie, jak już ktoś uczestniczy w religii to powinien i w nabożeństwach.


Mam kilku znajomych którzy są osobami naprawdę wierzącymi, a które omijają "kościół" szerokim łukiem. Wiara != kościół. Dlaczego tak jest? Dlatego, że kościół jest korporacją, dlatego, że ich własna religia jest ocenzurowana i dla tego ,iż rzadko zdarza się ksiądz, który naprawdę jest księdzem bo to lubi, bo czuje powołanie etc.

Swoją drogą, przez dość długi okres mieliśmy w parafii wikarego który naprawdę wygłaszał świetne kazania - których nawet ja chętnie słuchałem, głównie dla tego, że nie skupiał się na czytaniu bełkotu, a poruszał sprawy moralności nie zależenie od wiary, odnosił się sporo do wydarzeń codziennych etc.

Mógłbym pisać esej o moich przemyśleniach, ale późno już, a jutro sobota z "Analizą Matematyczną".

Według konstytucji RP
Art. 53.
1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
6.Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
7.Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.


Ktoś na tym forum niedawno to cytował

Kefas P.
Posty: 15
Rejestracja: 2012-02-03, 20:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Kefas P. » 2012-02-25, 02:37

Ale z drugiej strony, nie rezygnując z lekcji religii (tym bardziej że u nas ma ona określony status - rzymskokatolicki) jednocześnie daje się świadectwo wiary i logiczne jest że katecheci traktują wszystkich jednakowo. To samo tyczy się udziału w rekolekcjach - uczęszczając na religię, jest się automatycznie zapisywany na rekolekcje i inne uroczystości religijne mające związek ze szkołą, wszakże dla dyrekcji/wychowawcy sprawa jest prosta - chodzisz na religię? Jesteś zapisany i na rekolekcje.
Dla mnie osobiście, udział w w/w lekcji ateistów jest nielogiczne i co najmniej dziwne i osobiście nigdy się z tym nie spotkałem (nawet za czasów mojej edukacji).
Gdy sporządzałem listę obecności podczas rekolekcji, z automatu wpisałem wszystkich na nią, ponieważ w mojej klasie wszyscy chodzą na religię. Jedynie jedna osoba o której wspominałem (co należy do innego kościoła, choć chrześcijańskiego) przyniosło do mnie pismo od rodziców z prośbą o zwolnienie z rekolekcji z powodów wyznaniowych. Prosta sprawa, dziewczynę wykreśliłem z listy, pismo te dostarczyłem dyrekcji i wszystko poszło bez problemu. Tak wiec Andrzej Boucher, nie rozumiem kompletnie Twojego biadolenia. Jesteś ateistą? To po co chodzisz na religię? Bo nie ma etyki w tych samych godzinach? Przesiedzisz gdzieś w świetlicy, lekcje odpiszesz i wszystko. Pytasz czy trzeba chodzić na rekolekcje? Wypisz się z religii, wyślij odpowiednie pismo do wychowawcy/dyrekcji o wykreślenie z listy obecności albo idź na te Twoje nieszczęsne rekolekcje i przepękaj te dwie godzinki.
Chłopie, troszkę samodzielności...

BTW
Wiara != kościół. Dlaczego tak jest? Dlatego, że kościół jest korporacją, dlatego, że ich własna religia jest ocenzurowana

Wiara to nie to wszystko. Nieodłączną częścią wiary jest tradycja - czyli kościół.

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Vasir » 2012-02-25, 02:50

Dla mnie osobiście, udział w w/w lekcji ateistów jest nielogiczne i co najmniej dziwne i osobiście nigdy się z tym nie spotkałem (nawet za czasów mojej edukacji).


Dla mnie to dość normalne, biorąc pod uwagę, że w większości szkół nie ma etyki - jeżeli moim zainteresowaniem są religie, to czemu miałbym nie uczęszczać na zajęcia rozszerzające moją wiedzę o konkretnej z nich?

Tylko pytanie, czemu religia jest oceniana co dla mnie bynajmniej jest(było) krzywdzące.

To może jeszcze na WoS-ie zaczniemy stawiać oceny za poparcie dla konkretnej partii (tak wiem, że to głupie porównanie).

Wiara to nie to wszystko. Nieodłączną częścią wiary jest tradycja - czyli kościół.


Tu mógłbym dużo napisać - ale zrobię to jak się wyśpię i zrobię matmę, póki co, dobranoc.

Andrzej Boucher
Posty: 14
Rejestracja: 2011-05-22, 11:15
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Andrzej Boucher » 2012-02-25, 08:04

Basso profondo, ponieważ nie wszędzie jest to prosta sprawa?
Piszesz tak jakbyś nie wiedział jak to u nas wygląda...

Andrzej Boucher
Posty: 14
Rejestracja: 2011-05-22, 11:15
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Andrzej Boucher » 2012-02-25, 09:42

Basso profondo, dlaczego uważasz mnie za chama?

Andrzej Boucher
Posty: 14
Rejestracja: 2011-05-22, 11:15
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Andrzej Boucher » 2012-02-25, 11:27

Basso profondo pisze:lecz spokojnie wyjaśnia sprawę


Co nie zawsze jest możliwe.
Czepiasz się zamiast wnieść coś do dyskusji...

Kefas P.
Posty: 15
Rejestracja: 2012-02-03, 20:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Postautor: Kefas P. » 2012-02-25, 15:41

Szanowna Pani

Uprzejmie proszę o zwolnienie mnie z obowiązku uczęszczania na zajęcia z religii rzymskokatolickiej oraz udziału w rekolekcjach w naszej szkole z powodów wyznaniowych.


Andrzej Boucher, kopiujesz do Worda, drukujesz, podpisujesz się, zanosisz do sekretariatu i masz wszystko z głowy. Niektóre rzeczy są aż tak proste że widocznie wymagają dużego wysiłku intelektualnego.


Wróć do „Kącik uczniowski”